0+1 Ev Dekorasyonu nasıl yapılır merak istiyorsanız işte size cevabı… Günümüzde evler git gide küçülüyor. Yükselen arsa fiyatları 4+1, 3+1, 2+1 ev konseptleri yerine 1+1 hatta 1+0 evleri tercih etmemize neden oluyor. Kısacası artık büyük annelerimizin ya da anne – babalarımızın klasik ev standartları yok. Gününün büyük bir kısmını çalışarak, kalan kısmını da sosyal yaşamda geçiren günümüz insanı için bu durum pratik avantajları da yanında getiriyor. Ama 0+1 ev dekorasyon türevinin en doğru şekilde nasıl tasarlanması gerektiği de bir muammadan ibaret. Eğer 1+0 bir ev dekorasyonu tasarlamak istiyorsanız ve bunu en kullanışlı şekilde yapmak istiyorsanız işte size en doğru tüyolar burada!

0+1 Ev Dekorasyonu Yerleşiminde Denge

Her şeyden önce 0+1 ev dekorasyonu yapacaksanız evinizin her santiminin çok değerli olduğunu unutmamalısınız. Yani bu tarz bir mekanda her kıyı, kenar ve köşe doğru değerlendirilmeli. 50 – 55, 60 – 65 metrekarelik ortalama bir oda büyüklüğündeki alana; mutfak, banyo, salon ve uyku bölümünü bir arada yerleştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca burada her bölüme düşen kullanım – konfor ve estetik içeren alan, dengeli biçimde yayılmalıdır.

Bu tarz bir ev de var olan metrekare, bu dört bölüm için size yeterli imkan sunmuyorsa yukarıdaki görselde olduğu gibi ufacık bir asma katı da işin içine katabilirsiniz. Her şeye rağmen ‘evim çok küçük’ diye düşünerek asla yaratıcılığı bir yana itmemenizi öneririz.

Küçük Evler İçin Monokrom Tekniği Uygulaması

Yine 0+1 ev dekorasyonu kurgularken tek renk üzerinden ilerlemek iyi fikirlerden biri olacaktır. Örneğin bu görselde son senelerin trend renklerinden olan taş rengi tüm evde hakim olan tek renk olarak kullanılmış. Zira dekorasyonda monokrom (tek renk) uygulaması her zaman mekanları sade yanıyla daha büyük ve belirli bir düzen içinde derli toplu gösterir.

Renkli 0+1 Uygulaması

Her şeye rağmen eviniz minicik olsa bile bu demek değildir ki renklerden mahrum kalacaksınız. Zira her şeye rağmen birçok insan renkleri kullanmaktan asla vazgeçmek istemez. Bu durumda renkleri belirli bir düzen ve ahenk içinde kullanırsanız sorun çıkmayacaktır. Örneğin renkli ama aynı zamanda küçük bir ev uygulaması için görselde gördüğünüz gibi duvarda hoş bir renk kartelası oluşturarak içerisindeki renkleri evin farklı köşelerine ahenk içinde dağıtabilirsiniz.

Tek Odalı Evinizi Beyaz İle Genişletin

Gri ve buz renkleri, her zaman evi büyük gösterecek olan hilelerden beyaz renk kullanımında yardımcı olacak 2. tamamlayıcı renktir. Bu yüzden geniş görünecek bir 0+1 ev dekorasyonu için bu renklerin birlikteliğinden yararlanmanızı öneririz.

Küçük Evler İçin Bölme Uygulamaları

Eğer eviniz 0+1 modundaysa duvarları olan ayrı bir odam yok diye çok da üzülmenize gerek yok. Zira bu gibi evlerde oturan tüm kullanıcılar dünyanın her yerinde farklı obje ya da eşyalarını kullanarak evlerini bölümlere ayırabiliyor. Örneğin bunun için tül perdeleri, duvar örtülerini, farklı bölücü aparatları, kütüphaneleri ya da dolapları bile kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere 0+1 ev dekorasyonu ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.