Balkonunuz ister geniş, ister ufak olsun… Dilerseniz verandaları dekorasyon alanlarına dâhil edebilir, çardak modelleri ile de bahçelerde yer alan oturma alanlarını yükseltebilirsiniz.  Çardak dekorasyonu son yıllarda oldukça revaçta olan detaylardan… Örneğin aşağıda görmüş olduğunuz altıgen çardak modeli gibi modellerde insan sayısı kalabalık gruplarla oturabilirsiniz. Bu gibi bir çardak modelini, villa tarzında müstakil evlerde tercih edebileceğiniz gibi geniş kapasiteli sitelerde de kullanabilirsiniz.

Bu noktada çardak tasarımı konusunda sayısız model ve seçenek sunuluyor. Çardak çeşitleri, farklı malzemelerden üretilebiliyor. Seçimler ise bahçenizde ne görmek istediğinize bağlı olarak değişebiliyor.

Ahşap Çardak Tasarımları

Çardak tasarımlarında doğal yapısı nedeniyle ahşap tasarımlar ön plana çıkarken, alüminyum, demir ve ferforje malzemeler de peşi sıra bu tercihleri izliyor. Kısacası çardak tasarımları kişisel zevkiniz ve bahçe tasarımlarınızla ilgili bir konu. Elbette ev mimarisi apartman dış cephe görseli de çardak konsepti ile ilgili detaylardan… Söz gelimi yukarıda gördüğünüz dilimli çit konseptine sahip olan bir tarz, çiftlik evleri için oldukça uyumlu olacaktır. Aşağıda görsel de bulunan çapraz çitlerden oluşan çardak modeli ise oldukça sade ve yalın şekilde tasarlanmış örneğin.

Kamelya modelleri ahşap malzemelerin kalitelerine göre gruplanıyor. Diğer yandan işçilik ve tasarım konusu da kamelyaların niteliğini arttıran diğer detaylardan… Out door yani ev dışı dekorasyonu olarak nitelendirilebilecek olan çardak modelleri,  evin genel dekorasyonunu tamamlayan bir unsur olarak görülmelidir. Söz gelimi aşağıda görmüş olduğunuz kafesli çardak modeli, sarmaşıkları sardırmak ve fener gibi aksesuarlarla süslenmek için çok uygun.

Örneğin çardak modelleri, evlerin balkonlarına dâhil edilebilen, üstü kapalı, yanları yarı açık ve kapalı olarak tasarlanabilen modellerdir. Aşağıda gördüğünüz model ise daha klasik Osmanlı otağ modellerinden…

Bahçelerde insanlara üstün keyifli ortamları sağlayabilecek olan kamelyalar, bahçelerin dışında örneğin balkonlarda geniş gölgelik alanlar sağlamaktadır. Yanı sıra nezih oturma alanları da çardak modelleri sayesinde elde edilmekte. Yine aşağıda bulunan model, klasik kafesli otantik eski Türk mimarisine uygun özellikler taşıyor. Dilerseniz oturma bölümlerini sedir şeklinde detaylarla da çevirebileceğiniz bir stile sahip.

Çardaklarda Şık Oturma Alanları

Şık masa ve sandalyelerle ya da çepe çevre oturma alanları ile donatılmış, üstü kapalı çardaklar,  doğru seçildiğinde evinizin dokusuyla da uyum gösterecektir.  Tıpkı evlerinizde ve peyzaj tasarımlarında olduğu gibi çardak modelleriyle de kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz. Kısacası bu şekilde zengin içerikli ve şık tasarımlı çardak modelleriyle bahçelerinizde hoş atmosferler elde edebilirsiniz. Burada gördüğünüz modelde ise katmanlı çatı stillerinden yararlanılmış.

Aynı zamanda çardak tasarımları, out door oturma ünitelerini koruduğu gibi ev sahiplerine gölgeli ve keyifli bir alan sunar. Bu sayede açık havada bahçelerde geçirilen keyifli vakitler uzamaktadır. Eğer eviniz modern tarza sahipse burada gördüğünüz daha yalın modellerden olan baraka stilindeki çardak modellerinden de yararlanabilirsiniz.

Eğer yerden yüksek çardak modellerinden yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki stili tercih edebilirsiniz. Bu sayede börtü böcekten de korunmuş olacaksınız.

Aşağıdaki model ise farklı yönlere açılan çıkış kapılarına sahip olan farklı bir çardak stili.

Burada gördüğünüz model ise geniş bir veranda ile bağlantılı olarak tasarlanmış ve bu geniş alana açılıyor.

Dilerseniz barbekünüzü çardağınızın içine dahil edebilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz model de bu fikirden yola çıkılmış. Bu sayede oturma ve yemek alanını pratik ve son derece işlevsel şekilde tek bir alanda toparlayabilirsiniz. Elbette bu gibi tercihte tüm ahşap çardak tasarımını yalıtımlı maddelerle yalıtarak yangına karşı korunaklı bir hale getirmelisiniz.

Burada da bir bahçe göletinin köprüsüne açılan bir çardak modeli görüyoruz.

Kendinden bankolu çardak tasarımları özel oturma ünitelerine sahip en sempatik çardak modellerinden. Aşağıdaki görselde ise bu tarz bir model yer alıyor.

Çift kubbeli bu çardak modeli ise göz okşayıcı stillerde tasarlanmış. Klasik mimariler için oldukça uygun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.