Bahçeler için tasarlanan yaratıcı korkuluk fikirleri, en çok da bahçecilik işine sevdalı olanların ilgisini çekecek. Martı, Serçe, Güvercin, Bülbül, Sülün ya da Karga; gerek kırsal alanda gerek şehir merkezlerin de gerekse de sayfiye alanlarında sıkça gördüğümüz kuş çeşitlerinden. Kuşkusuz ki bu kuş cinslerinden kimileri sempatik, naif görüntüsüyle gözleri okşarken müzik tınısı gibi sesleriyle de kulaklarımızın pasını silmekte. Özellikle kendimizi şimdilerde olduğu gibi kır evlerimize ya da sayfiye evlerine attıysak onların bu güzel sesleri doğanın içinde bizlere iyi bir meditasyon gibi geliyor.

Ama bu işin negatif yanı da var. Şayet sıkı bir bahçe ve ekme – biçme meraklısıysanız sorun tam da bu noktada başlıyor. Zira kuşlar bu durumda ekinlere, bahçelerde yeni yeşeren filizlere, tohumlara yemişlere kısacası tüm ekinlere en büyük zararı veren zararlılara dönüşebiliyor. Eğer gözünüz gibi baktığınız bahçenizdeki tüm emeğinize zarar gelmesin, bahçeniz kusursuz güzelliğiyle ekinlerini vererek verimine devam etsin istiyorsanız bu konuda en güzel korkuluk tasarımlarına can verebilirsiniz. Ayrıca kendi ellerinizle masrafsızca tasarlayabileceğiniz korkuluk modelleri aynı zamanda bahçeleriniz için orijinal, sıra dışı ve dekoratif peyzaj ürünlerine dönüşecektir.

Ucuz Malzemelerle Korkuluk Fikirleri                                                     

Tahtaları, samanları ve elinizin altında duran kullanmadığınız giysileri kullanarak bile yaratıcı korkuluk fikirleri tasarlayabilirsiniz. Bu arada sizlere bir tüyo verelim. Kuşlar korkuluğu hep aynı yerde gördüğünde ona alışacaktır. Böyle olmaması için birkaç günde bir korkuluğun yerini değiştirmenizi öneririz. Aşağıda ki görselde gördüğünüz gibi sadece bahçe süpürgeleriyle bile harika korkuluklar tasarlanabilir.

Yine hayvan biçimli korkulukların da kuşları korkutarak kaçırmakta etkin olduğunu belirtelim. Örneğin;  Yılan, baykuş, kuğu, hatta çakal gibi, kuşların doğal avcısı niteliğindeki hayvanların heykelini bahçenin farklı yerlerine yerleştirdiğinizde kuş istilası kısa zamanda sonlanacaktır. Aşağıda gördüğünüz korkuluk görselinde ise sadece saksılardan yararlanılmış.

Yine kuşların; evin verandasının, kapı önünün, bahçenin ya da duvarların yakınında duran ağaçlara tüneyerek bu noktaları yoğun şekilde kirlettiğini unutmayın. Ayrıca havuzları, bahçelerde bulunan yapay gölleri de kirletmek konusunda oldukça mahirdirler. Eğer korkuluk kullanmak istemiyorsanız hareketli su fıskiyelerini kullanarak da kuşları kaçırabilirsiniz. Ama bu durumun maliyetli olacağını hatırlatalım.

Farklı Kuş Kovma Yöntemleri

Yukarıda gördüğünüz görsel de ‘sessiz uşak’ adıyla anılan elbise – prova askısı sonradan hoş bir korkuluğa dönüştürülmüş. Ayrıca kuşları bahçeye yaklaştırmamanın çok daha ekonomik bir yolu daha var. O da bahçenin muhtelif yerlerine balonlar asmak. Balonları dallara ve direklere asarak onları kaçırabilirsiniz. Ama bu kalıcı bir çözüm olmayabilir zira balonlar patlayabilir ya da zamanla sönecektir. Aynı şeyleri dallara bağladığınız çaput ya da renkli kurdelelerle, rüzgar gülleri, alüminyum folyo bantları ve CD lerle de başarabilirsiniz. Kısacası parlak ve yansıtıcı nesneleri tavsiye ediyoruz. Aşağı da ise ağaca monte edilmiş basit bir korkuluk projesi görüyoruz.

Sığırcık, mor karatavuk ve diğer zararlı kuşların, rahatsız edici sesler sayesinde yuvalarını terk ettiğini biliyor muydunuz? Kuşların imdat çağrılarını CD ye kaydederek ve istilaya uğrayan yerin yakınında çalarak kuşları kovabilirsiniz. Aşağıda ki görsel deki korkuluğun tasarımında ise kurumuş çiçekler,  kuru ağaç dalları, kamışlar v.s. kullanılmış

Yine yerdeki bitki örtüsünü kaldırarak, gür çalıları, çimen döküntülerini yok ederek de önlem alabilirsiniz. Zira bunlar kuşlar için yırtıcılardan sığınabilecekleri yer sağlar. Burada da dayanıklı sukulent bitkilerden tasarlanmış yem yeşil bir korkuluk tasarımı yer alıyor.

Ayrıca dilerseniz bu konuda (ekinlerin üzerine gererek kullanabilirsiniz) yapı marketlerde satılan kuş önleme filesi ya da ızgaralarını da kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere bahçeler için yaratıcı korkuluk fikirleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.