Çocuk odası eşyası nasıl yerleştirilir ?… İşte incelikleri burada… Biz ebeveynler olarak çocuklarımıza A dan Z ye hiçbir şeylerinin eksik olmaması konusunda birbirimizle yarışırken acaba onlara doğru bir oda tasarımı hakkında gerekeni sağlayabiliyor muyuz? Bebekken sadece bir bebek beşiğinin yettiği çocuklar büyüyüp özellikle okul çağına geldiklerinde kendilerine ait bir oda istiyor haliyle. Toplu üretim yapan sayısız mobilya markaları arasından seçim yaparken acaba doğru ürünleri seçiyor muyuz ya da çocuk odalarını olur olmadık ıvır zıvırla mı dolduruyoruz hatta çocuk odalarında yaptığımız mobilya yerleşimi acaba ne kadar doğru ve sağlıklı?… Bu gün bu konuya odaklanacağız.

Çocuk ya da genç odası düzenlerken oda sahibinin zevkinin yanı sıra birçok şeyi daha değerlendirmemiz gerekiyor. Örneğin bunlardan; oda cephesi – bulunduğu kat, kullanıcının yaş grubu, odanın boyutları gibi birçok faktör su yüzüne çıkıyor.

Bizler çalışmaya zaman ayırıyorken çocuklar ise yaşamlarının üçte birini uyuyarak ve kalan kısımlarını da oyun – ders saatlerine vakit ayırarak geçiriyor. Çocuklar konusunda onları iyi beslemeli, onlara gerektiği kadar sevgi göstermeli, ilgi ve oyun dengesini iyi kurmalıyız şüphesiz.  Diğer bir manada çocuklarımızın iyi ve sağlıklı gelişmesi onlara sunduğumuz olanaklara bağlı. Doğru bir çocuk odası tasarımı da bu sağlıklı büyümeyi sağlayacak olan en önemli detaylardan… İyi enerjisi olan odalar ise çocuğunuzun uyku problemlerini aşmasına, daha mutlu ve olumlu olmasına destek verecektir.  Hatta onları ders çalışmaya teşvik ederek okulda başarılı olmalarını bile sağlayabilir.

Çocuk Odası Eşyası Nasıl Yerleştirilir; Yatak Yönü                                                                                                                   

Yapılan araştırmalara göre (özellikle Uzak Doğu araştırmalarına göre) yatağın bulunduğu yön insan davranışlarını etkiliyor.  Buna göre çocuğunuzun daha iyi uyumasını ve daha başarılı olmasını istiyorsanız yatak ucunu kapı yönüne doğru yerleştirmelisiniz. Yataklar tercihen (mecburiyet yoksa duvar hizasında olmamalı ) güvensizlik – savunmasızlık hissi  yaratmaması için pencere önüne koyulmamalıdır. Bu detaylar sağlıklı bir çocuk gelişimi ve Çocuk odası eşyası nasıl yerleştirilir konusunda önemlidir.

Çocuklar İçin Ayrı Oda


Çocukların sağlıklı gelişimleri için psikologlar kesinlikle ayrı oda önerisinde bulunuyor. Şayet çok çocukluysanız ve onlar için sadece bir odanız varsa kesinlikle çocuklarınıza odalarında özel alanlar yaratmalısınız. Psikologlara göre her çocuk için tasarlanan ayrı yatak, çalışma masası v.b. eşyalar benliklerinin gelişmesine yardımcı oluyor.  Çalışma masası artı alt kısımlarında oyuncaklara yer verilmiş bir kütüphane ise çocuk odası için önerilen mobilyalardan.

Mümkünse çocuklarınız için geniş bir çalışma bölümü ve raflı bir çalışma masası ayırın. Bu onlara ders çalışmanın önemini idrak etmelerinde yararlı olacaktır. Yine çalışma masası duvara baktığında çocuklarınıza engellenme hissi verir. Camla ilişkisiz ve kapıyı artı içeri girenleri görecek şekilde yerleştirilen bir masa ise onlara yararlı olacaktır.


Uyuma odası olarak kullanılan bir çocuk odasında elektromanyetik eşyalar negatif enerjilerle yüklenmenize neden olacağından tv gibi cihazlar buradan kaldırılmalıdır. Araştırmalara göre elektromanyetik dalgaların insandaki Qi ahengini bozduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre odasında tv olan çocuklar, uykuya zor dalarken ders çalışmakta zorlanmaktadır. Bu uygulamalara dikkat ettiğinizde Çocuk odası eşyası nasıl yerleştirilir sorusunun püf noktalarını da zaten uygulamış olacaksınız.

Çocuk Odası Ve Ayna Kullanımı


Özellikle kız çocuklarının odalarında mobilyalarıyla uyumlu kalın çerçeveli seyyar boy aynaları kullanılmalıdır. Yine pozitif enerji açısından çocuk odasında ayna kullanımının dolap iç kapaklarında yerleştirilmesi de önerilmektedir. Çocuklara odalarında erken yaşta önerilen bir dünya haritası ya da dünya maketi sunmak coğrafyaya ilgisini arttırdığı gibi erken yaşta kültürlerini geliştirir. Bu anlamda masa üzerinde bir dünya maketi ya da duvarında bir dünya haritası kullanabilirsiniz.

Çocuk Odasında Müzik Köşesi


Çocuğunuzun odasına radyo –teyp formatında bir müzik köşesi tasarlamanız onlar için faydalı olacaktır.  Sesleri ayırt etmeleri konusunda oyunlar geliştirerek her türlü müzikte ruhsal ve sosyal dünyalarını geliştirebilirsiniz. Yine çocuk odalarında onların başarılarını teşhir ettiğiniz başarılı karneler,  spor madalyaları, kızarmış okuma elması ya da sertifikalarını içeren bir başarı köşesi de kişisel gelişimlerini olumlu yönde etkileyecektir. Bu gibi Çocuk odası eşyası nasıl yerleştirilir sorusuna cevap niteliğindeki uygulamalarla biricik yavrularınızı mutlu edebilecek uygulamalara yönelebilirsiniz.

Çocuk Odası Renk Ve Duvar Detayları

Duvar kağıdı seçiminiz sade desenlerden oluşmalı, kafa karıştırıcı ve uyarıcı niteliklerde olmamalıdır. Yine renkler çocuk psikolojisinde önemli rol oynar. Her renk bize farklı bir mod ve enerji verir. Renk seçimi söz konusu olduğunda erkekler için mavi – kahve- turuncu- gri-kırmızı tonları gündeme gelebilir ve kızlar için daha açık tonlarda krem, pembe, pudra, mor, turuncu tonları tercih konusu olabilir.

Yine küçük çocuklarda çizgi kahraman temaları tercih edilebileceği gibi üst yaşlarda sade tasarımlara yönelinmelidir.  Yine halı seçimi yaparken duvar ve perdenin rengini tema alabiliriz.

Bu konuda Welsoft markasının kız ve erkek çocuklar için tasarladığı antibakteriyel, sağlıklı, kir – bakteri önleyen, trend halı örtüsü modellerinden de yararlanabilirsiniz.

Çocuk odalarında renk olarak açıktan koyuya ombreli renkler kullanılabileceği gibi paralel düz çizgili renkleri de ebruli şekilde kullanabilirsiniz. Yine duvarın bir kısmında yarattığınız silinebilir bölümler onun yaratıcılığını arttırabilir (örneğin bu konuda yeni üretilen tahta tebeşir kullanılabilen siyah tahta duvar folyolarını tercih edebilirsiniz) Renkli kartonlardan çocuğunuzun ismini oluşturarak odaya asabilir, duvarlarda ya da raflarda aile- soy ağacı fotoğraflarının bulunduğu bir bölüm tasarlayabilirsiniz. Yine duvara güzel bir ağaç çizerek boyayabilir, dallarına aile üyelerini veya kağıttan kesilmiş meyve resimleri asabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Çocuk odası eşyası nasıl yerleştirilir konu detaylarından söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.