Çalışma Odası Dekorasyonu dendiğinde kimi akıllarda evde bu gibi bir bölüme yer verecek kısım olmadığı düşüncesine kapılınabilir. Oysaki çalışma odaları çoğu evde olması gereken ve çalışma konsantrasyonu açısından üstün yalıtımlar içeren önemli bölümlerdendir.

Her evin vazgeçilmezi olmasa da hatta kimilerine göre gereksiz görülse de sahip olunan bir çalışma odasının farkı kendini yaşam alanlarında hemen gösterecektir. Kimi kültürlerde bir çalışma odasına sahip olmak statü sembolü olarak dahi görülebilir. Günümüzde çalışma odası kavramını incelediğimizde ‘home ofis’ – evden çalışma trendinin de giderek arttığını görüyoruz.

Bu da; özellikle yazar, çevirmen, yazılımcı, iç mimar, mimar, teknik ressam, inşaat mühendisi, mühendis, grafik sanatçısı gibi mesleklerin vazgeçilmez öğesinin özel bir çalışma odası gereksinimi olduğunu doğruluyor. Özellikle de iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte giderek daha fazla meslek grubu evden çalışma planlarını oluşturarak ‘home office’ standartlarında bir çalışma odası dizayn etmenin yöntemlerini arıyor. Eğer siz de bu gibi bir arayıştaysanız bu gün sizler için hazırladığımız bu içerikten yararlanabilirsiniz.  

Renkli Bir Çalışma Odası Tasarımı

Çalışma odası tercihleri geçmişin yelpazesinde sıklıkla siyah ve kahverengi renk skalasından oluşuyordu.  Bu nötr renklerin tercih edilme sebebi ise çalışma psikolojisinin ciddiyetinden ve dikkat dağılımını önlemek isteminden ileri geliyordu.

Ama siz private çalışma odanızda bu sıkıcı renklerin var olmasını istemiyorsanız sizi işinizden alıkoyan renk ve objelerden arınmış bir mekan ile de tasarım yapabilirsiniz. Bunun yerine sizi aktive eden ve sevdiğiniz niteliklerdeki yaratıcı renklere yönelebilirsiniz örneğin. Sıcak ve canlı renkleri birbirine karıştırarak nötr renkleri de doğru orantılıyarak güzel bir mekan yaratabilirsiniz. Söz gelimi; kırmızı, turuncu sarı, mavi, yeşil tonları hem dinlendirici, hem de aktifleştirici yaratıcı renk tonlarındandır. Hatta Çalışma Odası Dekorasyonu tasarlarken odanıza derinlik katarak renklendirecek olan Welsoft halı örtüsü modellerinden bile yararlanabilirsiniz.

Yine çalışma odalarında konsantrasyon bozan gürültülerden arınmanızı sağlayacak ses geçirgenlik sağlayıcı ürün ve konumdan yararlanabilirsiniz. Örneğin eviniz yoğun ve kalabalık şehir merkezlerinden birinde yer alıyorsa arka tarafa bakan daha kuytu bir odayı çalışma odası yapabilirsiniz. Ya da duvarlarda yalıtım sağlayan izolasyon ürünlerinden yaralanabilirsiniz. Akustik köpük veya akustik sünger gibi ürünleri yapı marketlerden uygun fiyatlara satın alabilirsiniz örneğin.

Çalışma Odası Dekorasyonu; Doğru Masa Ve Sandalye Seçimi

Çalışma odasının en önemli aktörlerinden biri doğru çalışma masası ve sandalye seçimidir. Burada çalışma masası seçimi tamamen sizin yaptığınız iş ve bulunduğunuz meslek grubu ile ilgilidir aslında. Örneğin bilgisayar kullanımı gerektiren bir iş mi yapıyorsunuz, yoksa atölye gerektiren bir işte misiniz ya da teknik çizim gerektiren masa ihtiyacınız mı var bu konu tamamen opsiyoneldir.

Sandalye seçimi  çalışma odaları için hayati önem taşır. Bel, boyun ve sırt ağrısı çekmemek ve zaman içinde bel – boyun fıtığı olmamak ya da omurga rahatsızlıkları yaşamamak için kesinlikle ergonomik ve sağlıklı sandalyelerden seçmelisiniz. Bu da Çalışma Odası Dekorasyonu nun en önemli noktalarındandır.

Çalışma Odası Dekorasyonu Ve Aydınlatma

Aydınlatma elbette evlerde çok önemli bir konu ama konu çalışma odası olunca daha da önem kazanıyor zira uzun çalışma saatlerince yorulacak gözlerinizin sağlığı düşünüldüğünde ışık ve görüntü her şeyin önünde gelir. Bu yüzden evinizin en çok ışık alan noktasını çalışma odası yapmanızı öneririz.

Yapay ışık kaynakları göz yormayacak maksimum derecede yeterli olmalı yine gündüzleyin ışığı kesecek olan perdeler ise aşırı kalın seçilmemelidir. Avize ya da aplik türevi aydınlatıcıları sıradan niteliklerde seçmemelisiniz. Kısacası direkt ya da en direkt yoldan odaya yansıyacak ışıklar Çalışma Odası Dekorasyonu nda soft ama yeterli ışık kaynakları olmalıdır.

Çalışma Odası Ve Kitaplık Seçimi

Masa ve sandalye seçiminden sonra iş kitaplık seçimine geldi. Yaptığınız meslek ve çalışmalarla ilgili kaynakları elbette çalışma odanızda istiflemeniz gerekir. Ama sizi motive eden bir kitaplığın da sıradan olması düşünülemez. Bu yüzden size ilham verecek ve yaratıcılığınızı zenginleştirecek bir kitaplık modeli ya da raf tasarımı için iyi bir araştırma yapmanızı önerebiliriz.

Ve size çalışma odaları hakkında küçük bir hatırlatma daha. Şimdilerde gününün birçok saatini çalışma odalarında geçiren kişiler sosyal yaşamdan kopmamak adına çalışma odalarının bir bölümüne misafir kabul köşesi eklemeyi de tercih ediyor. Tabii bu opsiyonel bir seçenek. Bu tarz bir imkân varsa, çalışma odanıza basit bir misafir kabul köşesi de yerleştirebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Çalışma Odası Dekorasyonu ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.