Hollanda mimarisi ve evleri tarihte güzellikleri, sevimli görselleri ve yer yer ihtişamlı tasarımlarıyla ünlüdür. Bu özelliklerinden dolayı da bir Hollanda evinin perdeleri her daim dışarıya karşı açıktır. Bilenler bilir ki bir Hollanda evinin perdeleri çok nadiren kapanır. Sözün özü Hollandalılar perde ve halı kullanımını pek sevmez ve doğal olarak da tercih etmezler. Hollanda insanı için bir sanat harikası tasarlamak nasıl bir şeyse, bir ev dekore etmek de o denli özen isteyen bir iş demektir neredeyse. Siz de bu içeriğimizde sizlere sunacağımız dünyada hayranlık uyandıran Holanda ev dekorasyonlarından kopya çekerek kendi evinizin mimarisinde uygulayabilirsiniz.

Masalsı Tadda Kuleli Çatılı Ev Tasarımları

İç ve dış mimari konusunda görsel güzelliğe ve estetiğe yüksek dozda önem veren Hollandalılar, kiler tasarımlarını bile itina ile yaparlar. Örneğin kilerlerinin duvarlarını ayna ya da kelebek gibi aksesuarlarla süslediklerine dahi şahit olduğunuzda şaşmamalısınız.

Örneğin çocukluğunuzda okuduğunuz masalsı tattaki kulelere sahip evleri Hollanda evlerinin çatılarında sıkça görebilirsiniz. Kaldı ki içinden 3 büyük nehrin geçtiği Hollanda kenti, suların kapladığı alanlarıyla da büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Buradaki çoğu ev de bu yüzden nehrin etrafına sıralanmış şekilde konuçlandırılmıştır. Nehrin içinde bulunan büyük ve yerlere kadar camlı bu evlerde elinizde bir bardak sıcak içecekle kendinizi hayal etmeden duramayabilirsiniz.

Hollanda’yı ziyaret edenler çok iyi bilir ki Hollanda’da çirkin ev yoktur. Hollanda’da tasarlanmış tüm evlerin filmlerdeki kadar güzel olduğunu ve eşsiz bahçelerle çevrelendiğini söyleyebiliriz. Kısacası Hollandalılar dekorasyon alanında evlerinin iç mimarisine olduğu kadar dış mimarisine ve peyzaj konusuna da büyük önem veriyor.

Yaşam refahının oldukça yüksek olduğu bu ülkede ne yazık ki toprak alanı kısıtlılığı bakımından az miktarda tek katlı ama çok miktarda triplex ya da dublex ev görmeniz mümkün olacaktır.

Hollanda evlerinin içi küçük metrekarelere sahip olsa da her evin akılcı şıklıktaki yöntemlerle döşendiğine ve mutlaka ön + arka bahçe alanlarının olduğuna şahit olabilirsiniz.

Camlar Fora


Açık pencereleriyle duvardan duvara cam tasarımlı Hollanda evleri dışardan bakan gözler için adeta açık bir mimari  sergi gibidir. Bu yüzden Hollandalılar cam kenarlarında genellikle;  değişik biblolar, aksesuarlar, çiçekler sergilemekten geri durmaz.

Kısacası ev güzelliği açısından bu ülkede kıran kırana ve gizli bir yarışın yaşandığını söyleyebiliriz. Yanı sıra pencere dışlarında ve kenarlarında tipik Hollanda panjurlarını görmek de mümkün olmakta. Yine kırsalda bulunan çiftlik evlerinde de hem sempatik bir görünüm katmak adına, hem de izolasyon sağlamak adına sazdan yapılmış olan yeşil ve kahve tonlarındaki sazlıklardan tasarlanan otantik çatı yapılarına da rastlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.