Dik dörtgen Genç Odası dekorasyon fikirleri adlı yazımızla sizlerleyiz. Çocukluktan çıkarak gençliğe adım atan evlatlarımız biz ebeveynlerin gözünde hiç büyümez maalesef. Serpilerek günden güne karakteri de gelişen yavrularımız artık bir birey haline geldi çocuklarınız. Dolayısıyla da bireysel zevklerini yaşamak ya da yaratıcılıklarını geliştirmek üzere artık kendilerine has düzenlenmiş bir odaya ihtiyaçları var ve bizler de ebeveynleri olarak onların tarzına göre bir oda döşemek durumundayız.

İşte tam da bu noktada farklı tasarım genç odaları tekil ve iki kardeş oda takımları şeklinde gündemimize geliyor. Bu içeriğimizde de genç odası yerleşimi konusunda sizlere örnekler sunuyoruz. Şekil olaraksa konumuz dik dörtgen genç odası…

Dikdörtgen odalar uzunlamasına ince – uzun dolayısıyla da dar ilerleyen mekanlardır. Böyle olduğundan dolayı da aşırı mobilya kaldırmaz. Ayrıca bu odada kapı ve pencere yeri olduğunu da ekleyecek olursak tam olarak 1 ya da 2 duvarda kullanamayacağımız ölü nokta olacağını kabul etmemiz gerekir. Bu düz hesap sonucunda bizlere mobilya yerleştirebileceğimiz sadece iki uzun duvar kalacaktır. Peki bu iki uzun duvarı tren misali sağlı – sollu eşyalarla mı donatacağız yani? Elbette buna mecbur değiliz.

Peki ya bu ince uzun odayı nasıl döşeyebiliriz? Öncelikle odayı U formunda döşemeyi deneyebilirsiniz. Kullanışlı olacağını düşündüğünüz bir duvara bir gardırop koyarak hemen yanına çalışma masasını yerleştirebilirsiniz. Diğer karşı duvara geçelim. Bu duvara ise karyolayı yerleştirin, bu noktada karyola başlığı pencereyi kapatmış olabilir. Bu durumda gün ışığından ve de perdelerin açılıp kapanmasından biraz feragat etmeniz gerekebilir. Ama bu noktada yapacak bir şey yok. Dediğimiz gibi bu uzun odayı köşe bucak değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Şifonyeri ise elimizde kalan son yer olan karyola ayak ucuna yerleştirebilirsiniz. Kitaplığı ise tek kalan yer olan kapı girişinin yanına yerleştirebilirsiniz.

Öte yandan sipariş olarak marangoza yaptıracağınız mobilyaların hazır mobilyalara oranla odalarınıza birebir uyumlu olacağını da hatırlatalım. Üstelik sadece sizin zevkinize göre yapıldığından da kullanım ve beğeni bakımından fark yaratacaktır.

Sonuç olarak metrekare açısından dikdörtgen bir genç odanız varsa hazır olarak satılan fabrikasyon tarzı genç odası modellerini ikinci planda düşünmenizi öneririz. Tersine marangoz atölyelerinde özel tasarım olarak yaptırılan kişiye özel tasarlanan sipariş mobilyaları değerlendirebilirsiniz. Bu şekilde yerden tasarruf edebileceğiniz tarz bir genç odası tasarımınız olacaktır. Bu içeriğimizde de sizlere Dik dörtgen Genç Odası dekorasyonundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.