Bahçe peyzajı zamanını kolluyorsanız işte şimdi tam sırası… Mevsim yaz mevsimine yaklaştığında ve çanlar ilkbahar için çaldığında peyzaj düzenleme vaktidir.

Her ne kadar peyzaj desek de her kesin bir bahçesi olmak zorunda değil. Siz bu düzeni kapı önü, teras kenarı, avlu, evinizin arka tarafı, yaz bahçesi içinde de gerçekleştirebilirsiniz.

Günümüzde yer düzenlemeleri konusunda; ahşap – fayans doğal taş zeminler geleneksel bahçelerin yerini alıyor. Neden derseniz bu tarz kullanım araçları çok daha pratik görünüyor.

Ayrıca toprak – çim gibi doğal örtünün tazelenmesi, sık sık havalandırılması ve düzenli olarak sulanarak da bakımı yapılması gerekiyor. Yanı sıra sivrisinek gibi zararlılar da büyük ölçüde çimleri üreme alanı olarak kullanıyor.

Bu yüzden de günümüzde bahçeli evlerde modern zemin yapısı olarak pişmiş toprak fayanslara, beyaz ya da renkli doğal taşlara yer veriliyor. Bahçe zemin kaplamalarıyla ilgili olarak bu denli zengin seçeneklerin bulunması ise fiyatlarda değişken imkanlar sunuyor kullanıcılara.

Eğer sizlerde bakımsız otları önlemek istiyorsanız bahçelerinizde doğal taş, fayans ve ahşap zemin türevlerinden yararlanabilirsiniz.

Doğal taş dendiğinde karşınıza kocaman bir derya çıkacağını da hatırlatalım. Örneğin bunlar beyaz – gri – renkli çakıl taşlarından tutun da dev kaynak taşları, aralıklarla bahçelere döşenen adım taşları, pişirilmiş taşlar, terraccottalar, mermer cinsleri, kaydırmaz travertenler, mozaikler, patlatma taşları cilalı – cilasız doğal taşlar olarak sayılabilir.

Bahçe Peyzajı İçinde Çakıl Taşı – Kaynak Taşı Kullanımı

Örneğin duvarla çevrili bahçelerinizde kullandığınız hoş hasır oturma takımlarının altında ve çevresinde kullanabileceğiniz zarif oturma alanlarında dikdörtgen biçimli – düz ya da formsuz taşları da kullanabilirsiniz.

Bu şekilde beyaz  – renkli küçüklü – büyüklü çakıl taşları ya da büyük kaynak taşları ile bahçe genelini ya da duvar diplerini hareketlendirebilirsiniz.  

Ya da yeşil karması kullandığınız doğal çimden bir örtüyle gri taşlarla çevrili geniş bir güverte alanı da yaratabilirsiniz bahçelerinizde. 

Öte yandan günümüzde yalıtımlı olarak tasarlanan ve güneş artı nemden etkilenmeyen ahşap zeminleri de düşünebilirsiniz bahçeleriniz için.

Dilerseniz bahçelerinizi tamamen küçük çakıl taşlarıyla da kaplayabilirsiniz.

Hatta dilerseniz çocuklarınıza oyun alanı olarak ortada ahşap bir çerçeve bırakarak çocukların oynaması için kum artı mini bir havuza yer verebilirsiniz.

Kimileri de bahçelerinde çim yerine devasa ve tek başına bir ağaç tercih etmek isteyebilir.

Bahçelerde Rustik Fayans

Günümüzde bahçelere hem eskitilmiş hem de modern görünümler sağlayan rüstik fayansların kullanımı da git gide artmakta. Rustik fayanslar mat ve eskitmeli görünümü, köşeleri kırılmış efektlere sahip olan çeşitler ile bahçelere harikulade tatlar katmakta. Her tür peyzaj tipi, bahçe dizaynı ve otuma grubu ile de çok şık gözükmekteler.

Bahçeniz Gölgede Kalıyorsa…

Özellikle de bahçeniz gölgede kalan ve pek güneş almayan bir bölümdeyse burada güneş olmadığından  asla bahçenizde  çim gelişmeyecektir. Ama bu diğer yeşil bitkileri yetiştiremeyeceğiniz anlamına gelmez.

Siz de pekala  fazla güneş istemeyen sukulent bitkilerden yetiştirerek bahçe duvarlarını kullanabilir hatta dikey bir bahçe  yaratabilirsiniz. Dilerseniz bu konuda da hem duvarlarda hem de zeminde doğal taşları kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Bahçe Peyzajı konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.