Merdiven Tasarımları katları birbirine bağlayan dokularıyla basite alınmaması gereken detaylardan… Dublex yani iki katlı bir eve sahip olmak ise belki de hepimizin hayali… Katların birbirine uyum içerisinde bağlandığı bu evler merdivenler sayesinde bütünleşiyor. Ama dubleks evin karakterine uyumlu şekilde dizayn edilmiş bir merdiven sadece katlar arasındaki bağlantıyı kurmaz mekana hareketlilik de kazandırır aynı zamanda. Hele ki merdiven çevresindeki alan uygun şekilde kullanılırsa, ortam daha da verimli bir bölüme dönüşecektir.

Modern Merdiven Tasarımları

Günümüzde ise evlerde alanların tasarruflu şekilde kullanılmasından yola çıkılarak akılcı çözümlerle sunulan merdiven tasarımları artık sadece kat çıkmaya yarayan bir donatı olarak değil de depolama alanı olarak da kullanılabiliyor. Böylelikle mekana daha modern bir görünüm kazandırılıyor hatta. Örneğin aşağıdaki merdiven modelinde her bir basamağın aynı zamanda bir kitap rafı olarak da kullanıldığını görebiliyoruz.

Eğer merdivenleriniz bu türlü akılcı çözümler içermiyorsa dahi endişelenmenize ya da hayıflanmanıza gerek yok zira küçük dokunuşlarla bile merdivenler tamamen yenilenebiliyor.  Aşağıda ise modern bir merdiven tasarımının hemen altında bulunan akılcı yöntemlerden birini yani depolama alanı olarak tasarlanan çekmeceleri görüyoruz. Bu gibi farklı boyutlarda tasarlanan merdiven çekmecelerine aklınıza ne gelirse istifleyebilir ve o eşyalara kolayca ulaşabilirsiniz.

Hele hele dubleks eviniz küçük metre karelerdeyse bu tarz merdiven tasarımları eviniz için çok uygun olacaktır. Bu noktada merdiven boşluğu hesaplamalara ve plana göre tasarlanmalıdır. Aşağıda ise tuğla duvarlarla örülmüş diğer yandan da şeffaf bir korkuluk ve beyaz aydınlık merdiven basamakları ile ferahlatılmış bir tasarım görüyoruz.

Eğer merdiven mutfağa yakın bir noktada bulunuyorsa merdiven altını güzel bir kiler olarak değerlendirmeniz dahi mümkün…

Yine ahşap basamaklarla uyumlu şeffaf cam akrilik korkuluklar da merdiven tasarımlarına şık ve net bir tavır katmakta gördüğünüz gibi. Aynı zamanda bu tarz bir tasarımla daha geniş ve açık bir alan algısı da yaratabilirsiniz evlerinizde. Yukarıdaki keskin hatlı merdiven tasarımı eve sert karakterlerde özellikler kazandırırken aşağıdaki yuvarlak hatlı merdiven ise daha soft ve akıcı bir ifadeye sahip gördüğünüz gibi.

Aşağıdaki üçgen hatlı merdiven modeli ise mekana espri ve sempatiklik kazandıran tasarımlardan…

Ucu açık bırakılmış duvarla bitirilmeyen bu şeffaf model ise mekana aydınlık hava veriyor aynı zamanda

Ham ahşap ifadelerde bırakılmış bu merdiven havası ise adeta çiftlik evi tarzındaki doğayla iç içe evlerin katlarını süsleyebilecek ifadelere sahip bir model… Bu içeriğimizde de sizlere Merdiven Tasarımları ndan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.