Kamelyalar…Kamelya tasarımı ‘kameriye’ olarak da adlandırılan en güzel açık hava mekanlarındandır. Manzarayı izlemek, bol oksijen alarak tazelenmek için en elverişli keyif köşeleridir.Doğanın, yeşilin, ağacın ve çiçeklerin en iyi şekilde keyfini çıkarabiliriz kamelyalarda.  Bahçeli bir eviniz varsa yaşadınız zira hem aileniz, hem çocuklarınız, hem de kendiniz için toprakla içli dışlı olabileceğiniz harika mekanlardır kamelyalar.

Doğru bitkileri seçerek  dört mevsim yeşil kalacak bir bahçe peyzajı tasarladığınız da içinde bir kameriye köşesi yapmadığınızda çok eksik bırakmış olursunuz bahçenizi.

Kamelya Yapmadan Önce

Kamelya tasarlamadan önce ölçüleri doğru ayarlamalı ve bahçe peyzajını önceden planlamalısınız. Farklı ölçülerde kamelya modelleri de inşa edilebilir. Bu yüzden öncesinde bahçenizin geometrik yapısını, tasarımını ve planını hesaba katmalısınız. Örneğin kamelya tipleri gözümüze çoğu zaman aynı gibi görünse de; Altıgen, yuvarlak, oval, dikdörtgen, kare gibi farklı farklı kameriye tipleri mevcut.


Kamelya Maliyet Hesabı

Kamelya maliyetinde; ahşap miktarı, boya malzemesi, birleştirme aparatları gerekiyorsa beton maliyeti hesaba katılmalıdır. Ortalama bir kameriye maliyeti için 2500 ila 5000 arası Türk Lirası maliyet hesabı oluşabilir.

Kamelya Nasıl Tasarlanır?

Öncesinde zeminin düzlenmesi için beton dökülerek düzgün zemin oluşturulur. Ardından kamelya ayaklarının dikilmesi ve ayakların birleştirilmesini sağlayan çerçeve  oluşturulur. Sonrasında çatı kısmını için beşik yapı iskeleti meydana getirilir. Akabinde çatı yüzeyinin kapatılması işlemi gelir.

Ardından kameriye çevresi kapatılır ve boyama yapılır. Elbette son aşamada oturma ünitesi ve masa seçimi yapılır

Kamelya stilini görsel düzen açısından bahçe tasarımına ve peyzaj modeline göre düzenlemenizi öneririz. Eğer bahçenizin toprağı nemliyse kamelyayı yerden yüksek yapmanız gerekir. Hatta dilerseniz hem çocuk oyun alanına sahip olan, hem de  oturma üniteli olan 2 katlı kamelya modellerini bile inceleyebilirsiniz bu konuda.

Kamelya Çeşitleri

Dilerseniz En Güzel Kamelya Tasarımı için klasik – standart olan kare tipli çatısı saçaklarla kapatılmış olan kamelya stillerinden yararlanabilirsiniz. Kendinden banko oturaklı kamelya modelleri bu konuda kamelyanın  açık kenarları içinde tamamen döndüğünden kalabalık ailelere çok fazla oturma yeri imkanı sunacaktır.

Dilerseniz bu konuda daha yaratıcı örneklere yönelebilir ve Western tipi kamelya modellerinden yararlanabilirsiniz. Daha minimal bir kamelya çalışması düşünüyorsanız modern  kameriye tarzlarına da yönelebilirsiniz.

Yine daha sıra dışı ve estetik bir çalışma istiyorsanız beşik çatılı kamelya tarzları da çok estetik ve sempatik duracaktır. Beşik çatılı kamelyalarda yerden çatıya doğru açılan iskeletler, genişleyen açılarla yükselir. Bu da hoş ve aynı zamanda sağlam bir görünüş ve oturum imkanı sunar.

Yine üst kısmı şıngıllarla döşenmiş altıgen formlu bir çatı da size daha geniş bir ortam sunarken bahçenize de estetik bir görsel sunar. Hatta dilerseniz yaz ve kış bahçesi olarak 4 mevsim kullanabileceğiniz camlı bir kamelya tipi bile düşünebilirsiniz. 2 kişilik kamelyalar ya da salıncaklı kamelyalar da bu konuda farklı örnekleri oluşturuyor.

Otağ tipi kamelya modelleri ise daha otantik, tarihi ve Osmanlıvari bir hava katacaktır bahçenize. Bu tarz bir kameriyeyi dilerseniz üzeri kapalı olarak çadır bezi ile, dilerseniz de sadece iskelet halinde  4 bir yanı açık halde kullanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere En Güzel Kamelya Tasarımı  örneklerinden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.