Eğer sizler de etrafınızda betonarme binaları görmekten sıkıldıysanız,  natürelliğiyle insanı kendine çeken mimari tasarımlarından taş ev mimarisi tasarımlarına yönelebilirsiniz. Taş evler,  %100 doğal tasarımıyla natürel kaynaklardan elde edilen ve sadece görselliğiyle bile insan ömrünü uzatan yaşam alanları olarak görülüyor.

Peki ya ‘ taş evlerin olumsuz bir yanı var mı’ diye sorduğunuzda dahi bu mimaride tasarlanmış bir evde asla negatif bir yan bulamayacağınızı garanti edebiliriz. Zira yoktur. Anadolu kültüründe de sıklıkla karşılaşılan taş ev örneklerinin de sayısız biçim ve formda örneği bulunuyor.

Taş evlerin en bilinen karakteristik yanları mimarilerinde yer alan sıcak ve otantik görünümleridir. Daha çok sayfiye ev tasarımlarında tercih edilen taş evler,  şehir trafiğinden ve kalabalığından bunalan insanların sığınağına dönüşüyor adeta.  Söz gelimi doğal taşlardan tasarlanan bir çiftlik evi için  gerçekten de insanoğlunun  ömrünü uzatan sağlıklı yaşam alanlarıdır diyebiliriz.

Taş Ev İç Dekorasyon Fikirleri

Taş evlerin iç mimarisinde özellik bakımından sıka kullanılan ve tasarımlarıyla özdeşleşen malzemeler genellikle ahşap öğeleri olmaktadır. Örneğin taşıyıcılardan, zemin kaplamalarına, kapı – pencere pervazlarından, dolaplara kadar ahşap kullanımı taş evlerde birinci sırada yer alan materyallerdendir.  Eğer sizlerde sayfiye evi olarak bir taş ev tasarlamayı düşünüyorsanız bolca ahşapla miksleyebileceğinizi unutmamalısınız.

Taş Evler Ve Modern İç Mimari Seçenekleri

Taş ev tasarımlarında Dış cephede kullanabileceğiniz birçok doğal taş seçeneği var. Bu konuda travertenleri seçebileceğiniz gibi mermer örneklerini de kullanabilirsiniz. Her ikisi de natürel taş türevlerinden olan bu örneklerden travertenlerin yüksek tuz kayacı içeren daha yumuşak ve hamurumsu – soft dokularda olacağını hatırlatalım.

Mermer doğal taş örnekleri ise daha sert dokulu ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Yine kaynak taşları da farklı seçeneklerden olabilir. Fakat burada saydığımız mermer, traverten ve kaynak taşlarının her biri de dış cephe için uygun formlu olan ve hava etkenlerinden etkilenmeyecek olan sağlıklı ve uzun ömürlü ürünlerden olacaktır.

Örneğin bu konuda; gümüş travertenlerden, noce travertenlerden, light bej travertenlerden, Amerikan travertenlerinden, kırmızı gold travertenlerden yararlanabilirsiniz. Ya da Afyon bal – lilak- beyaz- gri siyah Toros mermer, Amore Gray, Antalya bej çeşitliliğinden de yararlanabilirsiniz.

Tüm bunlara ilaveten doğal taş mimarisiyle tasarlanan bir ev, köy evi tarzını anımsatsa da iç dekorasyonunda modern ev ambiyansından yararlanabilirsiniz. Yine bu tarz bir evin iç dekorasyonunda mutfak dolaplarını modern tasarımlarla donatabilir ve koltuklarda modern oturma ünitelerini seçebilirsiniz. Taş ev mimarisinde; kemerli çatıları, kiremit çatı modellerini tercih edebilirsiniz. Harika tasarımlı teraslar inşa edebilirsiniz.  İç dekorasyonda dekorasyonunda bambu çatı, hasır tavan süslerinden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.