Elbette yatak seçiminde en önemli detay bazadır. Zira bazalar rahatlık konusunda en önemli detaylardan… Örneğin sırt ağrıları çekerek yorgun bir şekilde güne başlıyorsanız bu ergonomik ve doğru bir yatak seçmediğiniz için kaynaklanıyor olabilir. Yanı sıra kimileri soft ve yumuşak yatakları severken bazıları ise sert yataklarda daha sağlıklı uykular çektiğini söyler.

Tüm bu konular yatak başı ve süngerleriyle ilgili olsa da yatak odalanız için seçtiğimiz yatakların karakteristik görsel özellikleri de ambiyans ve hissiyat açısından çok önemli. Kuşkusu bu hissiyatı yaratan en büyük detay ise yatak başlarıdnan kaynaklanır. Buna bağlı olarak da yatak başının küçük bir detay olduğunu düşünüyorsanız yanıldığınızı söyleyelim.

Yatak Odasında Yatak Başının Önemi

Sade, modern ya da klasik bir yatak odası dekorasyonunda  yatak odalarının en önemli parçasıdır yatak başları. Yatak başları, dekorasyon stiline göre klasik, modern, sportif, gotik, romantik ya da bohem stillerde olabilir. Kısacası yatak odanız hangi stildeyse yatak başlığı da kesinlikle o tasarımda olmalı.

Çoğunlukla yatak başlarını hazır olarak seçtiğimiz yatak odası takımıyla birlikte hazır tasarımlarla satın alabiliyoruz. Yanı sıra dilersek yatak bazasını ayrı ve başlığını ayrı şekilde de alabiliriz. Kısacası yatak başlıklarının yatak odalarının ve yatakların sıradanlığını kırmak için var olduğunu söylemeliyiz. Elbette uzun oturma ve yatakta uyku öncesi okuma gibi durumlarda soft , yumuşak ve sünger destekli yatak başlıkları ergonomik bir sırt dayama imkanı için ideal modellerdendir.

Yatak Başlığı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yatak başlıkları çok geniş bir yelpazeye sahip modeller içeriyor. Oymalı ve  ahşap olanları klasik mobilyalı yatak odaları için önerilebilir. Yanı sıra direkli yataklar, pirinç demir ve ferforje stiller için farklı tipte yatak başlığı seçmek gerekir. Yatak başlıklarında renk seçiminin önemli olduğunu da unutmamalısnınız.

Elbette yatak başlığının dokusu da ergonomi ve görsel ambiyans için çok önemlidir. Küçük ya da alçak yatak odaları için  koyu renk yerine krem, beyaz, pudra, taş rengindeki başlıklar yatak odalarını aydınlatarak ferahlatır. Kadife mat ya da parlak – lake yatak başlıkları yatak odasının dekorasyon tarzına uygun seçenekler olarak değerlendirilebilir.

Ayrıca yatak başı satın alacağım diye kucak dolusu para ödemenize de gerek yok. Örneğin yataklarınızın duvar fonunu destekleyerek ve yatak başı kısmına dolgun ayrıca renkli, desenli dekoratif yastıklar yerleştirerek bu alanları destekleyebilirsiniz. Yanı sıra kocaman tablolardan, sanat eseri resimlerden yararlanarak da harika bir yatak başı fonu tasarlayabilirsiniz. Bu şekilde modern ve sofistike tarzlar yaratabilirsiniz.

Yanı sıra otantik, etnik ya da doğal ürünler kullanarak dahi evde kendin yap DIY ürünü şeklinde harika yatak başı modelleri tasarlayabilirsiniz. Örneğin bu konuda tahtalardan, mumluklardan, şamdanlardan hatta doğal taşlardan dahi yararlanabilirsiniz. Sizler için sergilediğimiz fotolardan yararlanarak kendi yatak odanız, kızınızın ya da oğlunuzun yatak odaları için harika fikirler edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.