Eskitme Mobilya günümüzde müthiş bir patlama yaparak trend olmuş durumda. Eskiden eski görseli yüzünden çehresine bile bakmadığımız mobilyalar şimdi özenle tasarlanıyor ve en şık bölümlerin başköşesine konuveriyor. Kimileri içinse (özellikle antika tutkunları) uzun yıllardan beri modası geçmeden kullanılan eski mobilyalar bir yaşam tarzı adeta.

Sonuç olarak evlerde, gittiğimiz kafelerde yani hemen hemen her yerde kaşımıza çıkan eski ve eskitmeli mobilya trendi günümüzde çok moda. Ama fiyatları da el yakmıyor değil. Bu yüzden de şimdilerde  eline zımparayı, fırça ve boyalarını alan  herkes mobilyalarını dönüştürerek eskitmeli ürünler tasarlıyor. Bu yüzden de bu gün sizlere evde eskitme mobilya nasıl tasarlanır bu teknikten söz etmek istedik.

Evde Eskitmeli Mobilya Tasarımı

 Kullanılacak malzemeler;


Boya
Mum
Bez
Fırça
Zımpara- Vernik

Aslında Eskitmeli mobilya  görüntüsünü yaratmak için farklı olan birçok ayrı teknik kullanabilirsiniz.. İlk olarak seçtiğiniz ürünü hafifçe zımparalamalı ve yüzeyini temizlemelisiniz. Ardından üzerine astar boya çekerek sonrasında sert fırça yardımıyla farklı renkteki bir boyayı alarak ürünün üzerine damar şeklinde efektler yaratmalısınız.  Son olarak bu görseli sabitlemek için vernik kullanmalısınız.

Yağlı Boya Eskitme

Dilerseniz ürüne sprey boya sıkarak ve fırça ile dağıtarak da bu gibi görseller yaratabilirsiniz.  Hatta yağlı boya bile kullanabilirsiniz. Yağlı boya tekniği ile Üzerini tamamen boyamadığınız ürünlerde alt kısımdan ahşap görüntüsü yaratarak vintage bir görüntü elde edebilirsiniz.

Mumlu Eskitme Yöntemi

Ahşap levha üzerinden mum ile geçin ve boyayın. Bir bez yardımı ile boyanın üzerinden mumu alın ve işlem tamam. Bu şekilde eskitme ahşap mobilya tasarımınızı kullanabilirsiniz.

Ayakkabı Boyası ile Eskitme

Bildiğiniz ayakkabı boyasını (kahve rengi seçerseniz daha orijinal duracaktır) seçtiğiniz ürünün üzerine bir kat sürün ve aralıklı sert bir fırça veya tarak ya da saç fırçası ile üzerinden alel ade çizgilerle geçerek bu efekti rahatlıkla yaratabilirsiniz.

Budak Aleti ile Eskitme

Budak aleti hobi marketlerde ve nalburlarda satılan çok pratik bir üründür. Bunu eskitme yapmak istediğiniz mobilyalara yatay şekilde bastırarak sürttüğünüzde istediğiniz budak efektleri hemen oluşacaktır. Üstelik kullanımı da çok kolay ve pratiktir.

Eskitme Tekniğiyle Hangi Mobilyalar Yapılabilir?

Eskiden kalan bir dolabınınız varsa durmayın hemen eskitmeli stilde boyayın deriz. Hatta vintage bir şifonyeriniz varsa her çekmece bölümünü farklı bir renge dahi boyayabilirsiniz. Zira şimdilerde bu efektler çok moda.

 Eskitme uygulamalarıyla masalar üzerinde muazzam efektler yaratabilirsiniz.

Yine farklı eskitmeli kapı modelleri tasarlayarak evinizin girişine ruh kazandırabilirsiniz.

Sadece mobilyalar üzerinde değil eskitme tekniğini yatak başlığı şeklinde de hayata geçirebilirsiniz. Düşünsenize bir kez baş ucunuzda kendi ellerinizle yarattığınız bir yatak başlığınız ne kadar da muhteşem olurdu.  

Yine Mutfak Dekorasyonunda da eskitmeli Mutfak dolapları tasarlayabilirsiniz çünkü bu uygulamalarda çok trend.  Öte yandan Fayanslarda da boyama yaparak bu trende fayanslarınızı da uydurmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.