Marjinal Boya Renkleri ile siz de sofistike mekanlara sahip olabilirsiniz. Mimari yapılardan içeri girdiğimizde farklı renk tonlarının gücüyle bambaşka diyarlara geçiş yaparız adeta. Renklerin dili psikolojimiz üzerinde esaslı vurgular yaptığı gibi özensiz seçilmiş renk tonları ve fırça darbeleri de  bizleri boğan unsurlara dönüşebilir.

Marjinal Boya Renkleri

Eskiden yani büyük annelerimizin, büyük babalarımızın döneminde klasik şampanyalar, vaz geçilemeyen beyazlar, orta tonlardaki yeşiller ve pembeler ne kadar  trendse şimdilerde ise harika renkleriyle ara tonlar süslüyor yaşam ve çalışma alanlarımızı. Söz gelimi; deniz kabuğu renkleri, kum beji, damla sakızı renkleri, tütsü rengi, çakıl taşı rengi gibi havalı isimlere sahip olan bu tonların her biri de insanlara farklı hissiyatlar yaşatabiliyor.

Son Zamanların En Trend Rengi Gri

Söz gelimi seçimlerinizi son zamanların en sofistike rengi olarak ilan edilen gri tonlarında yapacaksanız sadece bu rengin bile yüzlerce tonu olduğunu söylemeliyiz. Bunlar arasından siyaha yakın gri tonları zarif vurgular taşırken,  mavi ve beyaza dönük griler ise  mekanlara  huzurlu ambiyanslar katabiliyor.

Marjinal gri tonları, mavi ve lila renginin karmasıyla da oluşturulabiliyor günümüzde. Bu karışımların içine beyaz tonu da eklendiğinde yüksek gri tonlarıyla farklı vurgular dahi elde edilebiliyor. Grinin son zamanlarda sık kullanılır olmasının bir nedeni de her renk mobilya, eşya ve aksesuarla uyumlu olması.

Ayrıca hem modern, hem klasik, hem de her stile, tarza, ruha uygun bir renk tonudur gri. Yanı sıra natürelliğiyle huzur ve denge sağlayıcısı olduğu dahi söylenir. Burada önemli olan grinin tonu arttığında odayı iyi aydınlatabilmektir. Eğer odalarınızı griye boyatacaksanız toprak tonları, pembe, yeşil,  neon renkleriyle mikslemenizi öneririz.

Marjinal Boya Renkleri; Duvarlarda Bej – Yeşil- Mavi Renk Kullanımı

Bej rengi, aslında renk kartelasında her dönem kabul gören ve asla vaz geçilmeyen klasiklerden biridir. Eğer yaşam alanlarınızda sadelik ve modernlik istiyorsanız bej tonlarını tercih etmelisiniz.

Yeşil tonları, evlere doğanın natürelliğini taşıyan en güçlü renklerden biridir.  Burada önemli olan güçlü bir yeşil tonu ayarlayabilmektir. Böylelikle evlerinize yemyeşil botaniklerin ya da Nil nehrinin olağan üstü renk tonlarını bile taşıyabilirsiniz.

Bunu yaparken mekanınıza doğanın iyileştirici gücünü mükemmel bir taklitle taşıyabileceğinizden de emin olabilirsiniz. Özellikle günümüzde en güzel pastel tonları olarak kabul gören renkler; su yeşili ve mint yeşili duvar boyaları gibileridir. Ayrıca boya markaları günümüzde o kadar fazla sayıda yeşil tonlarında ana ve ara renkler çalışıyor ki bunu kendi kişisel estetiğinizi feda etmeden ve yaşam tarzınıza uygun tonlarla da başarabilirsiniz.

Mavi duvar boyası; mekanlara denizin ve gökyüzünün huzur veren etkisini taşıyan en geleneksel renklerdendir. Öte yandan günümüzde mavinin de sayısız ara renk tonu oluşturulmuş bulunuyor.

Örneğin bunlar arasında; kömür mavisi, buz mavisi, gri-mavi, toz mavisi, bebe mavi, turkuaz mavi, çivit- kobalt- denim, gök mavisi, deniz mavisi gibi sayısız ton bulunuyor. Eviniz için mavi tonlarını seçecekseniz modern, sade ve şık duracak olan aralıkları seçmeli ve evinizin ışık açısını iyi dengelemelisiniz.

Duvarlarda Sarı Tonları Kullanımı

Sarı tonları günümüzde renk kartelalarında kum renklerinden, güneş sarısına ya da altın sarısına kadar uzanan bir skalayla gözler önüne seriliyor.  Öte yandan hardal sarısı tonları da günümüzde en trend renkler arasında yer alıyor.

Eğer odalarınıza derinlik katmak istiyorsanız hardal tonu – lime gibi ara tonlara yönelmenizi öneririz. Orta sarılar evlerinizin duvarlarında şiddetle patlayabileceğinden bu tarz tonları sadece bir duvarda kullanmak iyi bir denge yaratacaktır. Bu içeriğimizde de sizlere Marjinal Boya Renkleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.