Mutfak Banyo İçin Duvar Kağıdı Seçimi  ev restorasyonu aşamasında kafanızı kurcalayan konulardan olabilir. Duvar kağıtları, çoğu zaman dümdüz bir duvara bakmaktansa boyalardan farklı olarak rengarenk, hareketli, efektif ve desenli duvar seçenekleri sunar bizlere. Bu yüzden de  evin her köşesinde tercih sebebine dönüşebiliyor. Elbette son zamanlarda vinil yani suya- neme dayanıklı olan ve silinebilen duvar kağıtlarının piyasaya sürülmesiyle banyo ve mutfaklarda da duvar kağıdı kullanma imkanı doğdu. Eğer siz de banyo ve mutfaklarınız için duvar kağıdı bakıyorsanız işe nereden başlayacağınız konusunda bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

Öncelikle mutfak ve banyolarda doğru duvar kağıtlarını seçtiğinizde oldukça göz alıcı mekanlara sahip olabilirsiniz. Mutfak ya da banyo tarzındaki nemli bir ortamda kullanılabilen suya dayanıklı vinil  kağıtlar, daha parlak bir yüzeye sahip. Sadece fiyatları standart kağıtlardan bir nebze daha pahalı.

Parlak yüzeyleri daha güzel ve şık görünmelerini sağlarken temizlikleri de oldukça kolay olduğundan da  ıslak bir bezle silerek kolaylıkla temizleyebiliyorsunuz bu tarz ürünleri.  Burada ilk etapta dikkat etmeniz gereken önemli konu renk ve desen seçimi olmalı. Örneğin küçük ve sık desene sahip duvar olan kağıtları küçük metrekareli mekanlarda göz yorucu bir etkiye neden olabileceğinden bu türleri büyük mekanlarda kullanmalısınız. Yanı sıra büyük desenli ve soft renklerdeki duvar kağıtları mutfak ya da banyolarını daha geniş gösterecektir. Desenle ilgili olaraksa konusunda da mutfağın tasarımını dikkate almalısınız.

Mutfak Ve Banyo Stiline Göre Duvar Kağıdı Tarzı Seçimi

Her şeyden önce aynı mutfak ve banyolarda olduğu gibi her duvar kağıdı çeşidinin de karakteristik özellikleri vardır. Örneğin banyo ya da mutfağınız minimal tasarımlıysa seçtiğiniz kağıtlar da aynı stilde olmalı. Elbette vintage, klasik ya da rüstik tarzdaki mekanlar içinde aynı yöntem geçerli. Renk seçeneklerinde ise; dolapların rengi, tezgah ve zemin renk tonlarından ilham alabilirsiniz. Elbette bu  sürekli aynı tonun devamını kağıtlarınızda yansıtacağınız anlamına gelmiyor. Bir alt – üst ton bütünlüğünden yararlanabileceğiniz gibi, tona ton, sürtone ya da kontrast renklerle de bütünleştirebilirsiniz duvar kağıtlarını.

Vinil Kağıt Seçimlerinde Farklı Fikirler

Sonuç olarak mutfak ya da banyo dekorasyonlarınız için seçtiğiniz duvar kağıdı türevindeki yeni materyaller sizin için innovatif çözümleri oluştururken mekanlarınıza da farklı bir nefes ve yansıma getirecektir. Örneğin bu konuda renkli çizgilerden oluşan kağıtlar her stilde banyo ve mutfağa uyabilir. Yanı sıra lavabo, küvet gibi detaylarda siyahı tercih edecekseniz içinde siyah çizgiler barındıran kağıtlara yönelebilirsiniz.

Mutfak ve banyo için tercih edebileceğiniz epoksi yüzeylerle de dekora sarı ya da yeşil  gibi dinamik ve modern renkleri barındıran canlılık içeren kağıtları kullanabilirsiniz. Örneğin çizgili duvar kağıtları tropikal özelliklerdeki mekanlarla birleştirilebilirken,  natürel banyo ya da mutfaklar için oldukça uygun seçeneklerdendir.

Yanı sıra parlak ve otantik desenler içeren duvar kağıtlarını da oymalı ahşap aynalı, altın detaylı sarı ışıltılı taşlı ve kristalli bir banyo da bile kullanabilirsiniz söz gelimi. Yine modern stillerle birleştirebileceğiniz retro ve popart akımları destekleyici stildeki duvar kağıtlarından da yararlanabilirsiniz bu konuda. İlaveten endüstriyel tasarımlı mutfak ve banyoların detaylarından olan beton ve taş dekorlarıyla da  duvar taş görünümlü duvar kağıtlarını da bir arada kullanabilirsiniz.