Çocuk odası deyip de geçmeyin… Hiç düşündünüz mü? Acaba çocuklarımızın odalarını yeteri kadar bilinçli şekilde ya da olması gerektiği gibi doğru şekilde döşüyor muyuz? Çocukların yaşadığı alanlar yaşları ve cinsiyetleri ile doğru orantılı şekilde yaşadığı oyun ve uyku alışkanlığı bakımından oldukça değerlidir. Ona ayırdığınız alan hatta odasında paylaştığınız semboller ve birlikte geçirdiğiniz zaman da önemli elbette.

Çocuğa Özel Bir Oda Şart

Evinizde mutlaka çocuğunuzun bir odası olması gerektiğini bilmelisiniz. Yer sıkıntısı, yalnız kalamama, henüz büyümedi gibi bahanelerle çocuk odaları asla evlerden eksik edilmemelidir. Bu tarz sinyaller çocuklara ne yazık ki; “benim anne ve babamın hayatında yerim yok” şeklinde yansır. Burada önemli olan şey ona ait olan alanı net olarak belirlemenizdir.

Çocuk Odası ile Evlerde Çocuklara Ait Olan Alanı Belirleme

Bir çocuğu kendi başına bıraksanız asla kendi alanını belirleyemez. Bu konuda da birçok şeyde olduğu gibi yardımınıza ihtiyaç duyar. Ona sınırları belli olmayan bir çerçeve çizdiğiniz zaman eşyalarını her yere saçılmış vaziyette bulabilirsiniz. Bunun için önce çocuğunuzun odasını belirlemelisiniz.

Çocukların Oda Düzeni Nasıl Olmalı?

Çocukların odaları ne yazık ki büyük heveslerle, büyük eşyalarla donatılırken kucak dolusu paralara döşenebiliyor. Ama bu arada çocukların zevk ve gereksinimleri de göz ardı edilebiliyor. Tersine çocuğunuzun odası, Sizden bağımsız eşyalarına – oyuncaklarına rahatça ulaştığı, az, hafif eşyalarla dolu bir oda olmalıdır. Sonuç olarak çocuğunuz 3 kapılı bir kıyafet dolabına ihtiyaç duymaz. Çocuklara sağlıklı uyku eğitimi vermek bu aşamada doğru bir uygulamadır. Ayrıca çocuğun odasını sevmesini ve odasına alışmasını istiyorsanız asla odasını kendi eşyalarınızla doldurmamalısınız.

Çocuk Odasında Sağlıklı Uyku Alışkanlıkları

Çocuğunuz geceleyin alacağı sağlıklı uyku alışkanlığını henüz kazanmamışsa ve sizinle birlikte uyuyorsa ona hemen sağlıklı bir uyku alışkanlığı kazandırma çabasına girmelisiniz. Öte yandan gece çocuğunuz farklı bir odada uyuyor olsa da gününü en çok hangi odada geçirdiği önemlidir. Çocuklar odalarına alışabilmesi için ebeveynle odasında keyifli zamanlar geçirmeli- oyunlar oynamalı-aktiviteler yapmalıdır. Unutmayın ki çocuklardaki iz önlem alan belirleme değil ebeveynine yakın olmaktır. Bu nedenle odasında bolca oyun oynayarak vakit geçirebilirsiniz.

Eşya Değil Ana Tema Çocuk İçin Boş Alan Yaratmak

Çocuğunuzun odasını düzenlerken odasına mümkün olduğunca az eşya koymalısınız. Yatağı boyuna ve kilosuna uygun ebatlarda olmalıdır. Oyuncak rafları, kendine münhasır kitap köşesi, minderi, ufak çalışma masası ve elbette sandalye artı minimal ufak bir giysi dolabı olmalıdır. Duvarlara da ona ait resimleri asabilirsiniz.

Doğru Döşenmiş Çocuk Odası Nasıl Olur?

Çocuğunuzun odasına telefon, tv gibi elektronik eşyalar sokmanızı önermiyoruz. Onu  elektromanyetik dalgalardan sağlığı adına korumalısınız. İşe yaramayan fazlalıkları düzenli olarak kaldırmalısınız. Hatta bu işlemi çocuğunuzla birlikte yaparak ayırın ve ihtiyaç sahiplerine gönderin.

Yine çocuk odasında gereksiz süs eşyalarına yer vermeniz yorucu bir kalabalık yaratabilir. Çocuğunuzun sağlıklı bir beden için en geç 9.30 da uykuya dalması gerekir. Yanı sıra sağlıklı Melatonin hormonu için dalacağı alanın karanlık olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Bunun içinse odanın karanlık olması şart. Kısacası çocuklarda sağlıklı büyüme hormonunun salgılanması için çocuğunuz erken yatmalı ve loş – karanlık bir ortamda olmalıdır. Eğer çocuğunuz karanlıktan haz etmiyorsa minik ışık veren ve ortamı loş tutan gece lambalarından yararlanabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Çocuk odası dekorasyonundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.