Stor perdeler nasıl temizlenir sorusu günümüzde stor hayranı bayanların sıkça sorduğu sorulardan. Zira perdeler, ev dekorasyonunun gözünün bebeği… Perdesiz bir evin çıplak bir mekana benzediğini içeriklerimizde sayısız defa vurgulamıştık. Ama perdeleriniz hangi türde olursa olsun zamanla dışarıdan sızan egzoz dumanları, yakıt isi, kirli hava, içeride oluşan kalorifer isi ve sigara dumanı tül perdeleri zamanla soldurarak grileştiriyor. Fon perde ya da tül perde türevlerinde temizlik kolaydır da  ne yazık ki stor perde gibi mekanizmalı perdelerde ise işiniz biraz daha zor olabiliyor.

Elbette ki şimdilerde sayısız stor perde yıkama ve temizleme firması imdadımıza yetişiyor ama  bütçenizde böylesi açıklara yer vermek istiyorsanız elbette bazı püf noktalarına uyarak  storunuzu evde kendiniz de temizleyebilirsiniz. Elbette bunu yaparken storunuzu kırmamaya artı yırtmamaya dikkat etmelisiniz.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perdeler günümüzde pratik olması, az yer alması, trend olması ve şık durması sebebiyle birçok evde tercih konusu. Peki, stor perdeleriniz toz tuttuğunda ve grileştiğinde neler yapabilirsiniz gelin birlikte bakalım. İşte Stor perde nasıl temizlenir sorusunun cevabı…

Hali hazır da siz de bayram öncesi şöyle güzel bir bayram temizliği yapacaksanız ve camlarınızda gıcır gıcır parlayan bembeyaz storlar görmek istiyorsanız yapacağınız işlem basit.

Öncelikle stor perdeler, perde mekanizmasından sökülse dahi çamaşır makinesine atılmamalı elde yıkanmalıdır. Bunu yaparken tıpkı halılarınızı yıkadığınızda olduğu gibi storlarınızı yatay bir yere sererek yıkayabilirsiniz. Ama öncelikle perdeyi mekanizmasından ayırmalısınız. Sonrasında perdeyi düz bir zemine sererek yumuşak hareketlerle yıkayabilirsiniz. Bu konuda eğer genişçe bir küvetiniz varsa bu noktayı kullanabilir ve ılık su ile doldurduğunuz küvetinizde stor perdenizi batırarak yıkayabilirsiniz.

Stor Perde Yerinden Nasıl Sökülür?

Stor perdenizi çıkarmadan önce sararak sağ – sol kilitlerini açmalı ve rulosundan çıkarmalısınız. Sonrasında düz bir yere koyarak kırışıklık olmayacak şekilde yaymalısınız ki kururken ya da sonrasında kırışıklıklar ya da kırılmalar oluşmasın. Perdenizi yıkarken sıcak su kullanırsanız, sıcak suyun etkisiyle kir ve tozlar hemen akar gider. Durulama işlemi içinse soğuk su kullanın.

Stor Perde Yıkarken Hangi Deterjanlar Kullanılır?

Stor perde yıkarken beyaz sabun ya da şampuan kullanabilirsiniz. Zira bu ürünler stor perdenizde sürtünme – aşındırma gibi negatif sorunlar yaratmaz. Tersine storlarınızı yumuşak etkileriyle kir ve tozlarından arındırır. Ama beyazlatmak konusunda deterjanlardan vaz geçemiyorsanız yıkama suyuna beyaz kalıp ya da şampuan eşliğinde 1 çorba kaşığı kadar toz deterjan da ekleyebilirsiniz. Yumuşak bir fırça ile çok sert darbelerden kaçınarak yıkama işlemini başlatabilirsiniz. Son olarak stor perdeyi bol su ile durulayarak güneş altında kurumaya bırakabilirsiniz.

Stor Perde Sökülmeden Temizlenir mi?

Şayet stor perdenizi çıkarmadan temizlemek istiyorsanız stor perdenizi silme ve tozunu alma yoluyla da temizleyebilirsiniz. Öncelikle stor perdenizi tamamen açın ama üst yüzeylere yerdeyken ulaşamayacağınızdan öncelikle bir merdiveni yanınızda hazır edin.  Derin bir kapta ılık suyun içinde sabun köpürterek temizlik suyunu hazırlayabilirsiniz. Yumuşak bir bezi sabunlu suya batırıp çıkardıktan sonra suyunu sıkın ve perdelerin yüzeylerini en az iki defa silin. Sonrasında soğuk suyla yıkanmış farklı bir bez alarak sabunlu yüzeyi temizleyin. İşlemi bitirince perdenizi kapatmayın, açık ve hava alacak şekilde kurumasını bekleyin.

Stor perde Ütülenir mi?

Stor perdeler kırışırsa ütülemek kırışıklık giderme konusunda bir nebze çözüm sunabilir.  Bu arada stor perdelerde apre adını alan noktalar bulunur.  Apreler, perdeleri parlak gösteren maddelerdir. Perdelerin apreli kısımları solgunlaştığında apreleri yenilenebilir ama bu da belirli bir maliyet gerektirir.  Stor perde ütüleme işlemi çok dikkat gerektirir. Asla ütü aşırı sıcaklıklarda olmamalı, orta hatta ılık denilecek ısıda sürekli kontrol edilerek ütü uygulanmalıdır. Aksi taktirde stor perdelerin apreleri zarar görür.  Bu içeriğimizde de sizlere Stor perde nasıl temizlenir konusunda bilgiler sunduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.