Yatak Odası Halısı seçimi aslında sandığımızdan da önemlidir. Ev dekorasyonunda oda tasarımlarında en önemli unsur halı ve perde seçimleridir. Zira bu ikili, odaları çıplak kalmaktan kurtaran en önemli iki unsurdur. Halısız ve perdesiz bir oda görüntüsü her zaman gözlere oldukça eksik görünür. Hele ki üstün huzur ve konforun yaşanması gereken yatak odalarında…  Özellikle yatak odalarında halı seçimi neden önemli? Halılar, yataktan kalktığınız anda ayaklarınızı yer zeminiyle temastan koruyacak dolayısıyla da sizi yaz – kış üşütmekten alı koyacaktır. Hatta kendinizi soft duygularla güvende hissetmenizi sağlayacak elemanlardır yatak odası halıları. Ayrıca tüm gece boyu solunan temiz hava ihtiyacı en çok yatak odalarında aranır.

Bu da ortama sağlıklı atmosfer sağlayan insanları solunum sisteminde oluşabilecek bakterilerden, alerjenlerden, koah ya da  gibi hastalıklardan koruması gereken halıları yatak odası halılarıdır. Bu yüzden yatak odalarında ‘hav’ yapmayan ve toz tutmayan uçuşkan partikülleri üzerinde barındırmayan halı kullanımı gerekir. Aksine  tozları içinde barındıran ve hapseden yatak odası halıları uyurken insanları hasta etmektedir.

Yatak odası halısı soft ve yumuşak olmalıdır. Yataktan kalktığınız anda ayağınızı basacağınız halılar bünyenize huzur ve sıcaklık vermelidir. Modern pelüş, kadife ya da ipekli halılar psikolojinizde bu hissiyatı yaratabilir.

Büyük Ebatlı Halı Kullanın

Şimdilerde ki halı tasarımları eskisi kadar büyük ebatlarda tasarlanmıyor. Ama bu durum yatak odaları için geçerli sayılmamalı. Ahşap – parke- marley- laminant ya da mermer zeminli yatak odalarının tümünde mümkün olduğu kadar tüm zeminler halılarca kapatılmalıdır. 

Bu yüzden yatak odalarınızda çok parçalı yani birden fazla parçadan oluşan halı modellerine yer verebilirsiniz. Zira yatakların altlarında kalan kısımlar zor temizlenir ve tozlu kalacağından yatak odalarında çok parçalı halı modellerini kullanarak zeminleri kapatmanızı öneririz. Özellikle de kendi kendini temizleyebilen, anti bakteriyel halı modelleri yatak odaları için son  derece idealdir.

Faklı Halı Stilleri

*temp*

Günümüzde tüylü – shaggy olarak adlandırılan halılar modern açık renkli halılardır ve sade -minimalist  tarzdaki yatak odalarında kullanılabilir. Yine açık renkli halılar, yatak odaları evin en temiz ve işlek olmayan bölümleri olduğundan yatak odalarına uygundur. Beyaz, krem rengi, uçuk pembe, pudra rengi, modern –  klasik arasındaki yatak odası dekorasyonlarına önerilmektedir.

Odanın Şekline Paralel Halı seçimi

Yine dikdörtgen yatak odalarında odanın ortasında duran tek parça yatakların iki yanına ve yatak ucuna halı koyabilirsiniz. Fakat oda küçükse yatağı duvara dayayabilir geniş kalan  taraftaki zemine de genişçe bir halı modeli serebilirsiniz.  Bu durumda büyük tek bir yatak odası halısı sizin için ideal olabilir.

Ayrıca Yatak odası renk kombinine uyumlu seçeceğiniz halılar,  perdeler ile de uyumlu olduğunda çok şık görseller yaratabilirsiniz. Hatta bu konuda; yatak başı+ perde+ halı kombinleri harika yatak odası takım görsellerini oluşturmaktadır. Bu içeriğimizde de sizlere Yatak Odası Halısı konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.