Yazlık Evlerde Perde Seçimi önemli bir konudur. Zira az aylarının sıcak günlerinde, yazlık evlerimizde aradığımız en önemli şey konfordur. Uzun ve keyifli bir tatil için konforlu bir ev tasarımının en önemli anahtarı ise şüphesiz pratikliktir. Kış aylarında kışlık evlerimizde kullandığımız metrelerce uzunluklardaki piliseli ya da drapeli şık perdelerin temizliğinin, yıkanmasının ve ütülemesinin ne denli zor olduğunu hepimiz iyi biliyoruz.

Bu zahmetlere girmemek için yazlık evlerde seçilen perdeler  mümkün olduğu kadar hafif, minimal ölçülerde ve ışığı geçirgen özelliklerde, açık tonlarda ve evleri ferahlatıcı renklerde olmalıdır. Mutlaka hafif dokulu ve kırışmaz özelliklerdeki kumaşlardan seçilmelidir. Elbette seçilen kumaş kaliteli de olmalıdır ki yaz güneşinin güçlü UV ışınları karşısında dayanıklı olabilsin ve birkaç ay içinde eriyip gitmesin. Bu özelliklere sahip olan ve yazlık ev dekorasyonunuzla az da olsa uyumlu olan bir perde bulduğunuzda kaçırmayın deriz. Bu tarz bir perde seçimi yaptığınızda yazlık evleriniz için en kullanışlı yazlık ev perdesi modelini bulmuşsunuz demektir.

Önerilen Renk Beyaz

İç açıcı ve daha ferah yazlık evler için sizi pile ve drape konusunda yormayacak olan hafif ve pratik beyaz katlamalı perdelerden yararlanabilirsiniz.

Her ne kadar ilkbahar geldiğinde özlediğimiz iç açıcı ve coşkulu renkleri evlerimizde kullanıyorsak, yaz geldiğinde de güneş ışığından mümkün olduğunca yararlanabilmemiz için açık renkli perde örneklerinden yararlanabiliriz. Örneğin deniz kıyısında uzun kumsalların hemen ardında bulunan komşu yazlık evlere baktığımızda çoğunlukla  beyaz ve açık renk perdeler görürüz. Beyaz, krem, bej, kum beji çok çok sarı, mavi, turuncu renkleri yaz mevsiminde evlerin içinde ahenkle dans etmektedir. Örneğin aşağıda gördüğünüzde gri ve beyaz tonlarındaki keten perde türevleri evinizin ferah gösterdiği gibi çizgileri sayesinde daha dikey ve geniş algısında gösterecektir.

Yazın giysilerden ev tekstil ürünlerine kadar her adımda beyaz seçiminin asıl sebebi beyazın ışığı yansıtma özelliğini kullanma imkanından ve serin tutma özelliğinden kaynaklanır. Ayrıca beyazın saflığını ve iç açıcı özelliği de söz konusudur.  Bu yüzden şimdilerde içinde olduğumuz yaz mevsiminde evlerin perde ve dekorasyonunda beyazın tüm tonlarını bulmak mümkün… Kırık beyazlar, buz beyazları, kirli beyazlar, bej tonları,  beyazın tonları  krem rengi gibi renkler denizin mavisi ile en çok yakışan renklerdir ayrıca. Yazlık evlerde sadece kapalı alanlarda perde kullanmayız. Gerekli olduğunda açık balkon ve teraslarda mahremiyetimizi korumak ve daha dekoratif alanlar yaratmak adına da perdeleri kullanabiliriz. Örneğin bu terasta krem tonlarında yere kadar inen şık ve hafif bir keten perde kullanılmış.

Cam ve perdelerde tercih edilen beyaz renk,  evlerde ışığı içeri almanın ve ışığı yansıtmanın en iyi yoludur. Bu yöntemi yaz mevsiminde genellikle bilinçli ya da bilinçsizcesine kıyafet seçimlerimizde bile uygularız.

Güneşin Ve Denizin Renklerinden de Yararlanabilirsiniz

Yine yaz mevsiminde yazlık evlerde kullanılabilecek en iyi perde seçimlerinden biri de hafif renk geçişli ombreli perde kullanımıdır. Yazın diğer özel renklerinden olan ve bize daima parlak güneşi andıran sarılı ve beyazdan sarıya geçişli ombreli perdeler de yazlık evlerde iyi bir fikir olabilir.

Yine aşırı güneş alan evlerde ışığı kırarken aynı zamanda evleri güneş ışığından mahrum bırakmayacak olan transparan tül stor modelleri de yazlık evler için iyi bir fikir olabilir. Aşağıdaki görselde gördüğünüz siyah – beyaz ekose desenli perde sözünü ettiğimiz güneş ışıklarını evlere en iyi şekilde sızmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ekose deseni ile sıcak ve sempatik bir ortam yaratılabilir.

Yine balkonlarda kullanılabilecek olan çelik ya da alüminyum storlar sizi dışarıdan bağımsız kılarken evladiyelik perdeler olabilir. Zira bu tarz storlar güneş sıcaklarına ve zorlu hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

Hasır storlar otantik, doğal ve bohem görseliyle yazlık evlerin baş tacı gibidir. Hele ki buradaki gibi büyük ve derin pencereleriniz varsa, bir de pencerenizin önünde bu gibi bir sofa yerleştirdiyseniz harika manzaralar yaratabilirsiniz.

Rustik stilindeki perdelerin takılıp çıkarılması öylesine pratiktir ki belki de yazlık evler için en işlevsel perde modelleri onlardır diyebiliriz. Şık görselleri de diğer perde modellerine taş çıkarabilir.

Büzgülü ve çubuklara geçirilerek pencerelerde yekpare stilde kullanılan perdeler de yazlıklar için keyifli fikirlerden olabilir.

Pastel renklerdeki çizgili ve katlamalı keten perdeler, aşağı yukarı her tür yazlık ev tasarımına uygun olacaktır.

Dilerseniz aşağıdaki görseldeki gibi yazlık evlerinizin pencerelerinde yarım perde de kullanabilirsiniz.

Teraslarınızda yere kadar uzanan beyaz tüllere yer verdiğinizde oldukça romantik ve otantik ambiyanslar yaratabilirsiniz.

Yazlık evlerinizde kalabalık misafir ağırlayacağınız zaman dilerseniz perdeleri akıllı bölmeler halinde bu şekilde de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.