Antre Dizaynı Nasıl Olmalı sorusunu okuduğunuzda ’aman canım, altı üstü bir antre işte. Nasıl daha fazla özen gösterilir ki? ’ diye düşünebilirsiniz. Ama antreler, tüm konukları ve aile bireylerini karşılayan ve evlerimizde bulunan ilk istasyonlardandır. Bu noktada belki de evimizi pozitif bir enerji ve doğru dekorasyonlarla temsil etmesi gereken en önemli yer antrelerdir. Antreler ne yazık ki çoğunlukla gerekli özen gösterilmeyen ve evlerimizde bir parça gölgede kalan bölümlerdendir. Oysaki evlerimizin adeta taçsız kraliçesi olan bu mekanlar, tüm konuklarımızı ve gelen gideni karşıladığımız en önemli noktalardan… Nasıl ki salonlara, oda, mutfak ya da banyolara gerekli özeni gösteriyorsak, evlerimize gelen konukların aklında ilk intibayı yaratacak olan antrelere de gereken özeni göstermemiz gerekir. Antre kelimesi, Fransızca bir sözcük ve ‘giriş’ anlamına geliyor. Dilerseniz siz de antrelerinizi doğru dekore ederek konuklarınızı etkileyecek harika bir giriş noktası tasarlayabilirsiniz evlerinizde.  

Bunu yaparken öncelikle sahip olduğunuz antrenin büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle antrenizde hangi eşyaları kullanabileceğinizi ya da geniş bir antre algısını hesap edebilirsiniz. Şayet evinizin antresi küçükse, gömme bir vestiyer/ gardırop uygun olabilir.

Antrelerde Doğru Mobilya Seçimi Önemli

Ayrıca antrelerde doğru antre dekorasyonu sağlamak ve mobilya seçimi için duvarların kullanımının önemi de büyüktür. Örneğin dar formda bir antrede bolca ayna kullanılarak ortam geniş ve aydınlık gösterilebilir. Yanı sıra bu gibi ufak tefek antreler için açık renk duvar boyaları seçilmelidir.

Ayrıca kendi parmak izinizi taşıyan karakteristik bir ev yaratmak içinse kişisel tercihlerinizi yansıtan dokunuşlarla dolu bir antre tasarımı sergileyebilirsiniz. Böylelikle ‘ işte burası benim evim, benim evime gelmiş bulunuyorsunuz’ gibi doğru bir algı yaratmış olursunuz. Bunu duvarlara astığınız sıra dışı objelerle/tablolarla vurgulayabilirsiniz örneğin. Yine antre ışıklandırma stili de göz ardı edilmemesi gereken konulardandır. Gizli aydınlatmalar, görkemli bir kristal avize, modern spesifik bir avize ya da led ışıklarla, apliklerle donatılmış bir antre ilk karşılama alanı için hoş bir görsele dönüşebilir. Yine duvarda kullanacağınız hoş tablolar antrenizi göze çok daha hoş gösterecektir.

Antrelerde Dresuar Ve Halı Seçimi

Tüm bunlara ek olarak son zamanlarda antreyi iyi bir duraklama noktası olarak gösterecek olan dresuarlarda evlerde ön plana çıkmakta. Ayrıca antrelerde dresuar kullanımı hem şıklık algısı yaratırken, hem de anahtar, elinizde bulunan çanta, telefon, cüzdan vs. vs. türevinde gereksinimlerinizi koyabileceğiniz çok kullanışlı noktalara da dönüşmektedir.

Yine daha iç ısıtan bir antre için antrelerinizde ilginç, birbirinden güzel ve renkli kilimleri tercih edebilirsiniz. Bu kilim ya da halı modelleri hem girişinizi daha şık ve sıcak gösterebileceği gibi hijyen açısından dışarıdan taşınacak toz toprağı da tutan niteliklerde olacaktır. Özellikle bu konuda Wellsoft halı örtüleri, temiz bir antre halısı görünümü için en mükemmel fikirlerden olacaktır. Evinizin girişi için en güzel antre halı örtülerine Buradan  ulaşabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Antre Dizaynı Nasıl Olmalı konusundan söz ettik.