Dikkat arttıran ofis dekorasyonu günümüzde randıman arttırmak üzere İşverenlerin ofislerinde aradığı en büyük özellikler arasında yer alıyor. Araştırmalara göre çalışanların verimliliği ofis dekorasyonu ile endirekt ilişkilendirilmektedir. Örneğin çalışanlar ruhlarını daraltan dekorasyon alanlarında çalışamıyor ve randıman gösterememektedirler.

Açık Renkleri Kullanın

Öncelikle çalışanların kendini zinde ve fresh hissetmeleri açısından ofis ortamları olabildiğince aydınlık tutulmalıdır. Bu anlamda içinde çokça pencere bulunan ofis ortamı çalışanlar oldukça şanslıdır. Öte yandan ofisinizin konumu ve yapısı loş ve karanlıksa mutlaka duvarlarda açık renkler kullanılmalıdır.

Bu renkler; krem, gri, pudra, şampanya, siklamen, bej, açık limon sarısı, buz mavisi, buz beyazı, su yeşili gibi açık renkler arasından seçilebilir. Mobilyalar ise tetikleyici, canlı ve koyu, enerjik renklerde olmalıdır.

Bol Gün Işığı Alan Bir Ofis Tercih Edin

Seçtiğiniz ofis mutlaka gün ışığı alan bir yer de olmalıdır zira gün ışığının çalışanlar üzerindeki pozitif etkisi tartışılmazdır. Aksine kapalı ve penceresiz yerler yorgunluk ve uyku hissi yaratmaktadır. Yine dilerseniz ofis dekorasyonunda çalışanlara enerji verecek duvar kâğıtlarından kullanabilirsiniz. Bu konuda 3 boyutlu duvar kâğıtları ofisleri daha eğlenceli ve enerjik kılmaktadır.

Ofisinizde Kullanabileceğiniz Renk Enerjileri

Ofisinizde; enerji veren kırmızıları,  yaşama sevinci veren heyecanlı turuncuları, dinç tutan sarı tonlarını, sakin ve güven veren mavileri, yatıştırıcı pembe tonlarını kullanabilirsiniz.  Yani sıra Artık ofisler için özel olarak hazırlanan pek çok aksesuar çeşidi de mağazalarda satılmaktadır. Örneğin dev vazolar, heykeller, masa ve kenar süsleri, gümüşlükler, saksılar ofisinizi şıklık açısından daha verimli kılabilir.

Ofislerde Işıklandırma

Ofis dekorasyonunda ışık doğrudan çalışanın masasına yansıtılmamalıdır. Bu tip ışıklandırmalar göz yorgunluklarına sebebiyet verir. Ayrıca ışıklandırma yeterli düzeyde ve loş seviyede de olmamalıdır. Bu konuda  LED ve masa ışıklandırmalarından yararlanabilirsiniz.

Modern bir ofiste rahat ve konforlu olan mobilyalar kullanılırken görsel de ezbere ve klasik tek tip ürünler tercih edilmemelidir.  Uyum korunsa da şık tasarımlara yer verilerek çalışanlara muhakkak dinlenme köşeleri hazırlanmalıdır. Sessiz çalışan, konforlu oturumu rahat sandalye ve koltuklar tercih edilmelidir.

Ofiste Canlı Bitki Kullanımı

Çalışan verimliliğini ve dikkatini artırmanın diğer bir yolu da ofislerde bulundurulan canlı bitki zenginliğidir. Yapılan bir araştırmaya yeşil alanlar ve canlı bitkiler, çalışan dikkatini yüzde 15 arttırmaktadır.

Örneğin ofis bitkisi olarak bilinen sukulentler, orkideler bonsailer barış çiçekleri ofislerde kullanabileceğiniz ideal bitkilerden olabilir. Bu içeriğimizde de sizlere Dikkat arttıran ofis dekorasyonu konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.