Ev Dekorasyonunda Uyumlu Renkler in hayatımızdaki önemi nedir siz ce? Renklerin belki de hayatımızdaki en önemli yeri her zaman evlerimizde neşreder. Bizler çoğu zaman farkında olarak ya da olmayarak ev dekorasyonlarımızda sevdiğimiz renklerin tınısını hissetmek ve yansıtmak isteriz. Ama bunu da dengeli ve uyumlu bir şekilde yapmak gerekir. Zevklerimiz ve kullanım alışkanlıklarımız evlerimizde stil akışına yön verirken elbette renk konusu da bu için en ince detaylarını oluşturuyor.

Burada işlenecek mekan ister salon ya da ister yatak odası olsun ana renkleri ve ara renkler olan yardımcı renkleri oluşturacak olan fon armonisini doğru, usturuplu ve dengeli bir şekilde belirlemek en önemlisi. Elbette bunun için doğuştan yetenek sahibi olmak da gerekmiyor. Biraz araştırma yapmak ve üzerinde biraz düşünmek yeterli.

Evlerde 60-30-10 Formülü

İşte bu konuda sizin için sihirli bir ölçü önerisi geliyor. Tasarımcılar fon, mobilya ve aksesuarların renk tonlarını seçerken şu formülü uygulamakta.  60-30-10 formülü olarak bilinen bu formül ile mekanlarda kolaylıkla renk dengesi kurmak mümkün oluyor.  Kısacası odayı ya da mekanı tanzim etmek için üç renk seçiyoruz. Burada seçilen 2 tondan ikisi birbirine yakın ve biri de zıt renk olmalı. Bu formülde ilk başta seçtiğiniz 2 yakın renk tonundan açık tonu duvarda, koyusunu büyük mobilyalarda (örneğin koltuk takımında), zıt tonu ise aksesuarlarda kullanmalıyız. İşte 60-30-10 formülü mekanlarda böyle uygulanıyor.

Ev Dekorasyonunda Renk Çarkından Faydalanma Formülü

Renk çemberi diğer adı renk çarkı olarak da adlandırılan dairesel bir formdan ibaret…  Arama motorlarına yazdığınızda ise anında yararlanabiliyorsunuz. Doğada yer alan renklerden (sarı – mavi – kırmızı) ve ara renklerden oluşuyor. Renk çemberinde karşı karşıya düşen renklere zıt (kontrast) renkler veya tamamlayıcı renkler denir. Renk çemberinde yer alan renklerde karşılıklı konuçlanan tonlardan kombinlediğinizde zıt, vurgulu bir kontrastlık sağlanıyor.  Bu çemberde yan yana bulunan tonları kullandığınızda ise benzer renkler seçilmiş oluyor. Dolayısıyla da sakin renklerden yararlanılan huzurlu mekanlar çıkıyor ortaya.

Bu arada mekanlarda 2, bilemediniz en fazla 3 renkten yararlanarak kombin yapmanız öneriliyor her zaman. Bunun dışına çıkamaz mısınız? Elbette çıkarak evlerinizde ya da ofisinizde 4 – 5 rengi bir arada kullanabilirsiniz. Ama çok dikkatli olmakta fayda var. Aksi takdirde mekanlarda kavram kargaşasına neden olabiliyor.

Örneğin önerilen doğrultuda evlerde renk üçlüleri kullanıldığında iki adet koyu, bir de açık ya da iki açık -bir koyu ton şeklinde ilerlemeniz öneriliyor. Bu arada 3 rengin her biri aynı anda kullanıldığında  soft dekorlar,   üçünü  de koyu tonlarda kullandığınızda gözlere yorgunluk veren mekanlar elde edilebiliyor.

Monokromatik Renkler

Yukarıda saydığımız bu iki öneriye ek olarak 3. bir renk kurgusu önerimiz daha var. Oda monokromatik renkler üzerine. Aynı tonun açıktan koyuya kayan renk tonlarını evlerinizde uyguladığınızda mokoromatik tarzı uygulamış olursunuz.  Bu durumda ev dekorasyonunuzu canlandırmak için altı çizili ve vurgu yapacak + bir renge ihtiyacınız olacak. Örneğin evinizdeki monokrom renk dengesine ekleyeceğiniz dikkat çekici ve mekanı patlatacak olan parlak bir rengi aksesuarda kullanmanız bu durum için yeterli olacaktır.

Ev Dekorasyonunda Soft Renk Kullanımı

İçinde bulunduğumuz dönemde dark deko yani koyu renk kullanılan dekorasyon stillerinin yanı sıra soft dekor seçenekleri en gözde tercihleri oluşturuyor. Soft tonlar; yatak odası, çalışma, giyinme ve çocuk odası için oldukça huzurlu, dingin ve sakin bulunuyor.

Bunun dışında evde yer alan fon karakteri de önemli elbette. Örneğin evlerin fonunu hangi kısımlar oluşturur? Duvar, tavan, zemin gibi detaylar evlerimizin fonunu oluşturur.  Burada fon renklerini tema olarak baz şeklinde değerlendirmeniz gerekir. Örneğin tavan, zemin, duvar fonlarınız beyazsa tüm tasarımın devamı beyaz fon temelinde paralel inşa edilmelidir. Beyaz tonları ise mekanlarda tarz yaratmak adına büyük bir fırsattır. Çünkü beyaz; aydınlık ve ferah olduğu kadar pratik ve tüm renklerle de uyumludur. Klasik dekorasyon stillerinde ise sıklıkla göze harika efektler sunan romantik ve tatlı pastel renkler kullanılıyor. Dolayısıyla da klasik tarzda bir eviniz varsa ahşap ve pastel renkler uyumundan yararlanabilirsiniz. Ev Dekorasyonunda Uyumlu Renkler konusunda siz de yorumlar bölümüne düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz.