Son zamanlarda iç mimari trendleri natürelliğe yöneldi yöneleli evlerde doğal taş kullanımı da vazgeçilmezlerimizden birine dönüştü. Siz de doğal taşlarla yaşam alanlarınıza natürellik ve üstün bir sıcaklık katmak isterseniz, Evlerde Doğal Taş Kullanımı Nasıl Olmalı konumuzu okuyabilirsiniz. Zira doğal taşlar, adı gibi natürel bir çekiciliğe sahip olduğundan, doğanın bağrından kopup gelerek evlerimizi toprağın yaşamsal bağlantısını da sunmakta aynı zamanda.

Doğal taşları, evlerinizin iç dekorasyon alanlarında kullanabileceğiniz gibi dilerseniz balkon, teras ya da bahçelerde de kullanabilirsiniz. Bunu sergilemeninse çok farklı stilleri bulunuyor.  Örneğin doğal taş yansımalarını mekanlarınızda granit, mermer gibi kavramlarla gerçekleştirebileceğiniz gibi son yıllarda daha da popülerleşen kaynak taşları ve nehir taşlarıyla da başarabilirsiniz.

Taşlarla Doğaya Dönüş

Doğal taşların dokunuşuyla evlerinizin salon duvarlarını, yemek odası kısımlarını, oturma odası ve yatak odalarını hatta banyo ve mutfaklarınızı bile süsleyebilirsiniz. Yine natürel taşları, mekanınızın zeminlerinden duvarlarına ya da lavabo süslemelerine dek birçok yerde de kullanabilirsiniz. Örneğin doğal taş stilinizi evlerin en gözde noktaları olan salonlarınızda kullanacaksanız,  tv ünitelerinizin ardındaki duvarda ya da yemek masasının yer aldığı ana duvarda hatta hatta geniş ve görkemli bir şöminenin dekorasyonunda dahi kullanabilirsiniz.

Günümüzde salonlarda ya da oturma odalarında klasik ya da elektrik efektli şöminelere sıklıkla yer veriliyor. Ve bu tarz bölümlerde doğal taşlar, şöminelerin çevresinde göz alıcı efektlerle sergilenmekte. Eğer şömine tarzınız klasik stildeyse duvarı komple şömineyi içerir şekilde doğal taşlarla kaplayabilirsiniz. Böylelikle mekanlarınızda daha şık ve görkemli köşeler elde edebilirsiniz.

Patlatma Doğal Taş Trendi

 Kimi doğal taşlar, doğanın bağrından koparıldığı gibi doğal haliyle evlerde kullanılırken, kimileriyse işlenerek farklılaştırılarak duvarlarda yer alıyor. Özel makineler kullanılarak taşların bu kırılma tekniğine ise patlatma taş adı veriliyor. Makinede sıkıştırılarak kırılan taşlar, genelde; mermer, traverten ve limra taşlarından üretiliyor. Bu özel taşlar kırıldığında ortaya küçük ve paralel boyuttaki taşlar çıkıyor ve mekanlarda akıcı bir tasarım elde ediliyor. Özellikle mekanınız ufaksa patlatma taş tekniğin kullanmanızı öneririz.

Evlerinizde daha minimal yapılardaki bölgelerde doğal taşlara yer vermek istiyorsanız, tv duvarlarını tercih edebilirsiniz. Alçıpan kaplamalarıyla oyulmuş niş bölmelerinin içine gizlenen led aydınlatma bölümleri patlatma taş duvar stilini, tv ünitesi gibi bölümlerde şıklık içinde daha da ön plana çıkarmaktadır. Dilerseniz minimal stilde ki doğal taş efektleri için evlerinizin duvarlarının minik noktalarında mozaik taş süslemeleri şeklinde nostaljik tarzdaki doğal taş dokularında da kullanabilirsiniz. Doğal taşlarla süslenecek evlere uygun halı stillerine ise buradanulaşabilirsiniz.

Doğal Taş Tarz Hangi Stilde Tasarlanan Evler İçin Uygun?

Doğal taş stili en çok; modern ve çağdaş tasarımlı evler, barok stildeki evler, rüstik, sofistike ve iskandinav evleri için uygun olan stillerle bir araya getirilmelidir. Örneğin aşırı süslü kristal avizeler gümüş ya da gold ışıltılarla donanmış elegan evler için çok da uygun olacağını söyleyemeyiz. Bu içeriğimizde de sizlere Evlerde Doğal Taş Kullanımı Nasıl Olmalı konusunda değerli bilgiler sunduk.