Evlerimizin zeminlerini giydiren halılar özellikle de sonbahar ve kış ayları gelip çattığında yaşam alanlarımızın vazgeçilmezlerine dönüşüyor. Hali hazırda sonbahar ayları geldi çattı ve kış kapıda. Siz de 2020 En Güzel Halı Modelleri ni ve en yeni halı trendlerini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Eğer  sezonun en trend, şık ve dekoratif halı modellerini merak edenlerdenseniz hemen başlıyoruz.

Artık her oda için farklı özellikte halı tasarlandığını ve bu konuda farklı ürünler seçmemiz gerektiğini biliyoruz. Gelişen teknoloji de bu konuda bizlere sayısız seçenek, fırsat ve imkan sunuyor. İnternette yer alan sanal halı mağazalarında ya da halı dükkanlarında sayısız halı çeşidi bulunuyor. Senenin trendlerini incelediğimizde ise karşımıza; halı dendiğinde olmazsa olmazlardan olan kısa tüylü shaggy modelleri, özel kalıplı ve lazer kesim asimetrik halı modelleri, modern evler için tasarlanmış 3 boyutlu halı modelleri, modern evler için tasarlanmış tuğla desen halı modelleri kabartmalı halı modelleri, çizgili halı modelleri, kilim desenli halı modelleri, floral desenli çiçekli halı modelleri çıkıyor. Halı modelleri ise günümüzde başlıca 2 başlıkta kategorize ediliyor.

1 – El dokuma halı modelleri,

2 – Makine dokuma halıları

El dokuma halı modelleri ise kendi içinde gruplara ayrılıyor.

a)El Dokuma Halı Çeşitleri 

b)Antika halılar

c) Eskitme halı modelleri

d) Modern el dokuma halıları

El dokuma halılar bildiğiniz üzere en değerli halı modellerinden ve 2020 kış sezonunda da yine ön plandalar. İpek, yün, pamuk iplik türevleriyle dokunabilen el dokuma halıları özel tezgahlarda dokunuyor. Bu sezon evinizin en güzel köşesi olan salonunuz için görsel şölen yaratacak bir halı arıyorsanız, el dokuması halı modellerine yönelebilirsiniz. Çok ayakaltı olmayan ve yoğun trafiğe sahip olmayan salonlar için el dokuma halı modelleri her zaman en güzel seçenekleri oluşturuyor zira. Ayrıca yeni sezonda halı modellerinin sıra dışı kalıplarda kesilerek adeta dantel zerafetine sahip asimetrik kesimlerde tasarlandığını görüyoruz. Bu görsel şölene bir de kabartma dokular eklendiğinde ise ortaya şaheser halı modelleri çıkıyor.

2020 Kış Sezonunda Halı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Halı seçimlerinde kullanılacak olan oda hangisi, eşyalar, dekorasyon ve renk uyumu önemlidir. Kısacası kullanacağınız halının rengi ve dekorasyon stili mobilyaların karakteristiği ile uyumlu olmalı. Yine aldığınız halının evladiyelik, uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını istiyorsanız, kaliteli ipliklerden dokunan ürünleri seçmelisiniz. Zira bu tarz bir halı, rengi solmadan, deseni bozulmadan, ilmekleri sökülmeden yıllarca kullanılabilir.

Artı sık dokunmuş, sık ilmek sayısına sahip olan halı modelleri ilk tercihleriniz arasında olmalıdır. Bu tarz halılar hem yer zeminiyle alakanızı kestiği gibi evleri sıcak tutar, hem de sıkı dokuma özellikleri nedeniyle sıvıları emmez ve leke tutmaz. Aynı zamanda kaymaz ve deformasyona uğramaz.Yine halıların hav yüksekliği de önemli konulardan… Hav yüksekliği yoğun olan halı modelleri her zaman daha gösterişli ve kaliteli görsel sunar. Fakat takılmamak adına koridor, antre – giriş, mutfak ve çocuk odaları için önerilmez. Salon ya da oturma odaları, sıcak olması gereken yatak odaları için yüksek havlı halılar önerilebilir. Son olarak seçtiğiniz halının; antibakteriyel, kir – leke – bakteri tutmaz özelliklerde olması da aranan kriterlerden olmalıdır.

2020 Mutfak Halısı Modelleri

Evlerin mutfakları; oturma odaları, antre ve holler kadar yoğun trafiğe sahip olan bölümlerdir. Sürekli yemek pişen ve yenen bu bölümlerde leke ve kir tutmayan ürünlere yönelmelisiniz. Akrilik halılar, leke sökücü deterjanlar ve ürünler kullandığınızda leke tutmayacağından mutfaklarınız için akrilik halı modellerine bakabilirsiniz. Yine özellikle bu noktada antibakteriyel ve hijyen ürünlere yönelmeniz önemli.

2020 Yatak Odası Halısı Modelleri

Yatak odası halısı seçerken ayağınızı yerden kesecek yüksek havlı, sık dokunmuş halılar seçmenizde yarar var. Fakat kopkoyu ya da aşırı canlı renkler yerine göz okşayan, soft renklere sahip, pastel tonlu halılara yönelmenizi öneririz. Bu tür halı modelleri yatak odanızda dinlendirici ve huzur veren modeller olarak karşınıza çıkacaktır. Renk harmanı olarak 2020 halı trendinde; bej, beyaz, tatlı kırmızı, kahve tonları, pudra, bebemavisi, kum beji gibi açık renkleri tercih edebilirsiniz.

2020 Çocuk Odası Halı Modelleri

Çocukların odaları evin en renkli ve enerjik bölümleri olduğundan bu noktada sempatik ve yumuşak renklerden oluşan ürünlere yönelmenizi öneririz. Halının tasarımı her nasıl olursa olsun mutlaka antibakteriyel ve bünyesinde toz barındırmayan, kısa tüylü, sık dokumalı, kir ve leke tutmaz niteliklerde olmalıdır. Bu içeriğimizde de sizlere 2020 En Güzel Halı Modelleri nden söz ettik.

Yine halı dendiğinde özellikle pahalı bütçeler ayırdığınız değerli halılar için üstün koruyucu etkide, estetik olan, zarafetiyle herkesin üzerinde büyük etki yaratan Welsoft halı örtüsü devreye giriyor. Eğer evlerinizin zemininde serili olan değerli halılarınızı korumak ve temiz tutmak sizler için zor bir işlemse birbirinden güzel ve korumalı Welsoft halı örtülerine yönelebilirsiniz. Örneğin bu konuda modern tasarımlı evler için iç açıcı Kıyı Dijital Desen halı örtüsü  nü öneririz.

Yine modern tasarımlı ve renkli evlerde Gökkuşağı Dijital halı örtüsü nü kullanabilirsiniz.

Floral – çiçek desenli halı modellerini seviyorsanız Menekşe Dijital Halı Örtüsü nü,

Romantik, retro ya da klasik evlerde ise Romantika Dijital halı örtüsü  nü kullanabilirsiniz. Tüm halı örtüsü modellerimizi görmek için Welsoft HOME sayfalarına davetlisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.