2020 En Güzel Ranza Modelleri ile karşınızdayız. Çocuk odaları, çocuklar her ne yaşta olursa olsun evlerin en dinamik ve sempatik odalarıdır kuşkusuz. Ranzalı çocuk odası takımları ise 2019 – 20 sezonunda değişik markaların elinden farklı çizgilerle çıkıyor karşımıza. Peki ya ranza seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ranzaların albenili ve  görsel güzellikteki çizgilerine mi aldanmalı, konfor mu aramalı, modülerliğine mi önem vermeli yoksa odaların metrekarelerine yönelik olarak ranza ölçüleriyle mi ilgilenmeliyiz? Bu içeriğimizde de bu konuya ışık tutmaya çalışacağız.

Ranza Seçerken Neye Dikkat Edilmeli?

Öncelikleranza seçerkençocuklarını ihtiyaçlarına uygun olan kullanışlı ranza tasarımlarına yönelmelisiniz.  Odalarda alan kullanımı konusunda çocuklara yeterli alanı bırakacak ürünler çocuğunuzun odası için uygun olacaktır. Ek olarak ranzaların alt ve üst kısımlarındaki boşlukları en iyi şekilde değerlendirilen tasarımları seçmenizi öneririz. Örneğin görsel anlamda sırf süs ve şekil olsun diye boşu boşuna yaratılan çıkıntılar ve köşeler çocukların odasından alan çalacaktır.

Yine yandan merdivenli modelleri seçtiğinizde çocuk odalarındaki kullanım alanları artacaktır. Örneğin günümüzde ranza tasarımının da ötesinde oluşturulan ve çocuk odasında gerekli olan tüm içerik ve parçaları içinde bulunduran mini bir çocuk odası tadında ranza modelleri karşımıza çıkıyor. Örneğin içinde çalışma masası, oyun köşesi, oyun çadırı gibi parçaları bir bütün olarak bulunduran ranza modelleri bile mevcut. Ranza yapısının altındaki boşluğu, ikinci yatak, çalışma masası, oyun köşesi, gardırop gibi ürünlerle doldurulmuş olan ranza modellerini özellikle küçük çocuk odaları için öneririz.

İşlevsel Ranza Modelleri Hangileridir?

Lake görünüme sahip olan mat,  klasik, renkler deki görsel ranza tercihlerini ise yine odanın duvar renklerine, halı ve perde renklerine uyumlu olarak seçebilirsiniz. Yine ranza seçerken çocuklarınızın güvenliğini gözetmeli ve güvenle uyuyabilmeleri için sağlam ham maddelerden tasarlanmış olan işçilik ve montaj konusunda da özenle birleştirilmiş ranza modellerini seçmelisiniz. Bu konuda yükseklik ölçüleri, en genişliği, yatak kalınlıkları, yataklar arasındaki mesafe, yatak sünger ve kumaşın içeriği, yatağın iskeleti, birleştirilen kısımlar ve montaj önemsenmelidir.

Örneğin ranza merdivenlerinde çocukların tutunabilecekleri uygun destek alanları bulundurulmalıdır. Yine merdiven yükseklikleri çocukların anatomik yapısına uygun olmalıdır. Ranza seçiminde modüller ürünler montaj ve de monte konusunda size daha çok fırsat tanıyabilecek uzun ömürlü ranzalardan olabilmektedir. İskelet, boya, tekstil ürünü içeren yatak kısımlarında sağlıklı ürünler kullanılmalı, kimyasal – solvent gibi zararlılar içermeyen boya ve içerikler tercih edilmelidir.

Yine çocuklar hazırlanırken kendilerini kontrol edebilecekleri aynalı gardırop sistemleri içeren ranzalar tercih edilebilir. İnnovatif ranza sistemlerinde asimetrik yatak yerleşimlerinden doğan boşluklar, çalışma masaları, en alttaki depolama alanları, gardıroplarla değerlendirilebilen minimal çocuk odalarında En Güzel Ranza Modellerini oluşturmakta.

Tüm bunlara ek olarak 3 çocuklu bir aileyseniz, yavrulu veya üçlü ranza şeklinde tasarlanan ürünlere de yönelebilirsiniz. Yine görsel konusuna önem verenlerdenseniz ev şeklinde, kaydıraklı gibi ekstra çizgiler içeren ranza modellerine yönelebilirsiniz. Yer değiştirebilen, ayrılabilen, merdivenli, demir, güvenlikli, modüler ranzalar ise birbirinden farklı avantajlar sunan modeller olarak seçenekler arasında yer alıyor.

Dayanıklı Ve Sağlıklı Ranza Modelleri

Ham maddeleri incelediğimizde ahşap ranza modelleri doğal ağaçtan imal edildiğinden uzun yıllar sorunsuzca kullanabileceğiniz, sağlam ve doğadan gelen natürel ürünler olarak karşımıza çıkıyor.  Ahşap yani masif olan ranza çeşitleri ağacın cinsine göre; tik, ceviz, meşe, ladin, gül, kestane, çam ağaçlarından tasarlanabiliyor. Sunta- mdf lam gibi daha basit ham maddelerden üretilen ranzalar ise zamanla ağırlık merkezlerine binen yükten ötürü vida zorlanması artı deliklerin büyümesiyle ayrılma gibi negatif sonuçlar oluşturabiliyor.

Farklı yerlerden olası kırılmalar da sunta ranzalarda baş gösterebilecek tehlikeler olarak karşımıza çıkabiliyor. Dahası levha yongalardan elde edilen sunta içerikli ranzalar, taşınmalarda ya da yer değişiklerinde ranza iskeletinin sökülüp tekrar kurulmasını kaldırabilecek dayanıklılıktaki ürünler olarak tavsiye edilmiyor. Bu yüzden çocuklarınızın sağlığı ve güvenliği için gerçek masif – ahşap veya birbirine geçmeli demir türevi ranza modellerine yönelmenizi öneririz. Bu içeriğimizde de sizlere En Güzel Ranza Modelleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.