Ne yazık ki herkes aydınlık bir eve sahip olacak kadar şanslı olamayabiliyor. Özellikle de zemin katlarda olan evler üst katlarının çıkma bloğu nedeniyle, kuzeye bakan evler güneş görmediğinden, uzun ağaçların gölgesi altında kalan apartman daireleri ise ışığı kesen dalların gadabına uğrayabiliyor bu konuda. Ama üzülmeyin. Sadece bu yüzden çok sevdiğiniz evinizden taşınmak zorunda değilsiniz. Hali hazırda şimdilerde güneş tüm parlaklığıyla dışarda süzülüyorken küçük hileler yaparak siz de evinizi aydınlatabilirsiniz.

Ampullerle Ev Aydınlatma

Öncelikle karanlık bir eviniz varsa evinizi mağara aurasından kurtarmak için yüksek wattlara sahip ampul kullanın. Yanı sıra gömme ışıklar yerine güçlü led ışıklarından da yararlanabilirsiniz.

Beyaz Ama Hangi Beyaz?

Evlerinizde kullanabileceğiniz 100’lerce beyaz tonu olduğunu unutmayın. En açığını ve en parlağını seçtiğinizde gerekli ışık yansımalarını yaratabilir ve beyazın doğru gölgesini elde edebilirsiniz.

Büyük Ve Hantal Mobilyalardan Kaçının

Büyük ve kallavi görünen mobilyaları unutun. Bu gibi mobilyalar eviniz için ağırlık olabileceği gibi mekanı daraltır. Zemini gösteren, ince bacaklı, minimal, şeffaf ya da aynalı ürünler tercih edin. Raf olarak kapaklı dolapları unutun. Şeffaf ve açık cam raflar mekanı daraltmadığı gibin sizin eviniz için fonksiyonel ürünlerdir. Ayrıca muhtelif yerlerde aynaların yansıtıcı gücünden yararlandığınızda eviniz geniş gibi görünecektir.

Zeminlerde reflektif beyaz karoları tercih ettiğinizde ışık kendiliğinden zeminden mekana yansır. Aksesuar olarak akrilik aksesuarlar kullanın. Yine detaylarda metalik vurgular odalarınıza ışıltı katar. Mekanlarınızda ışığı emen koyu renklerden ve karanlık ürünlerden kaçının. Koyu renkli perdeler ve tekstil ürünleri de buna dahil.

Odanın karşılıklı çaprak 2 köşesine aydınlatma yerleştirerek ortada ışık yansımasını buluşturabilirsiniz penceresi yetersiz odalarda. Yine tavanda asılı güçlü bir lamba odaya dengeli ve güçlü bir ışık kaynağı sunar. İlaveten kendinden ışık entegrasyonlu tv üniteleri ya da aydınlatmalı raflardan seçebilirsiniz.

Artı olarak duvar renklerinizi beyazın yanı sıra parlak ve aydınlık sarı tonu gibi aydınlık renklerden seçebilirsiniz. Mobilyalarınızı da lake ve parlak tarzda seçebilirsiniz. Beyaz, fildişi renkleri ya da krem – şampanya tonları da eviniz için ideal olabilir. Bembeyaz odalar görmekten haz etmiyorsanız tek bir duvarı boncuk mavisi gibi renklerle de hareketlendirebilirsiniz. Perdelerde ise pudra tonlarını ya da uçuk somonları tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.