Dekorasyonda 2019 Yaz Trendleri denildiğinde elbette ilk olarak aklımıza yeni renkler ve hareketli yenilenen mobilyalar geliyor. Kim bilir?… Belki evinizi yenileyeceksiniz belki de yazlığınızı… Bu konuda öne çıkan renkleri ve mobilyalardaki yaza özel yeni hareketlilikleri öğrenmek istiyorsanız işte size dekorasyon alanında güncel tüyolar…

Öncelikle bu yaz renklerden ada çayı yeşilinin + somon renklerinin ön planda olduğunu söyleyelim. Bu da 2019 yaı için çok iç açıcı bir ev demek. Aslında yeşil tonları dekorasyon alanında 2016 yılından beri gündemde ama gittikçe içine gri giriyor ve dolayısıyla da dekorasyon alanındaki yeşil tonları değişerek petrol yeşillerine ve ada çayı tonlarına dönüşüyor.

Bu renkleri takip eden diğer trend renkler ise somon ve toprak renkleri. Genel olarak 2019 yaz dekorasyon trendlerinin renk skalasında Pastel tonlar hakim anlayacağınız. Mobilyalara dönecek olursak mobilyaların matlaştığını görüyoruz. Mobilya trafiğinde mat mobilyalar ve ahşap miksi var ayrıca sözünü ettiğimiz bu ikili ise birbirini mükemmel şekilde dengeliyor. Örneğin yeni trendlere uyarak ortamlarınızda kullanacağınız ada çayı yeşiline ahşap tonlarını kattığınızda yeşilin rahatlatıcı etkisi ortaya çıkarmış olursunuz. Aksi takdirde yeşil tek başına fazlaca kullanıldığında boğucu bir renge dönüşecektir.

Dekorasyonda Doğaya Dönüş Sezonu

Bu sezon tam olarak doğaya dönüş sezonudur diyebiliriz. Söz gelimi dekorasyon hareketliliğinde  İskandinav  stilleri Retro ile buluşuyor bu yıl. Tıpkı İkea stillerindeki dokunuşlarda olduğu gibi. Ayrıca Siyah bu sezon mat ve özellikle de siyah mat mobilyaların öne çıktığını söylemeliyiz. Zira mat doku insana huzur verir. Doğadan ve yalınlıktan yana olan bir dekorasyon yılında olduğumuzu hatırlayacak olursak mekanlarda lake dokuları bırakmalı ve artık matlara dönüş yapmalıyız.  Böylelikle ortam yapay gözükmez hatta mat mobilya kullanımı parlak mobilyalardan çok daha kolaydır çünkü kullanım esnasında parmak iziniz çıkmaz.

Mutfaklardaki parlak görünüm ise bu sene ayrışıyor zira son zamanlarda parlak dokuların sıklıkla kullanıldığı tüm mutfak görünümleri aynı olmaya başlamıştı. Hatta yeni sezonda mutfak dolap ve tezgahlarında dahi ahşaba dönüş var. Bu konuda ıslaklık, nem ve rutubetten de endişe etmemelisiniz zira doğru kurutulmuş ve işlenmiş ahşap asla sudan etkilenmiyor bilginize. Dip not olarak yeni sezonda mutfaklarda dahi ahşap detayını ve ada çayını miksleyerek denemenizi öneririz.

2019 Yazı Dekorasyonda Yeni Aksesuar Trendi

Şimdilerde mekanlarda bütünleşen aksesuarlar trendi var. Yani öyle aklınıza estiği gibi; bir köşede Çin vazoları, diğer bir köşede Mısır heykelleri, bir köşede kristaller ya da Roma kolonları gibi biblo ya da karma aksesuar kullanma trendi artık out. Bunun yerine benzer stillerde çoklu ayna kullanımı – mum ve bitki görsellerini evlerinizde miksleyebilirsiniz.  

Diğer bir konudan söz edecek olursak yer ve duvar zeminlerinde de Terrazzo doğal taş kullanımı tüm renkliliğiyle yılın yeni trendi. Bu ürün çok doğal görünen bir malzeme… Aslında onu tanıyanlar 30 – 40 yıl öncesinin zemin döşemesinden hatırlayacaktır. Hani şu annelerimizin ya da büyük anne- büyük babalarımızın oturdukları apartmanlardan hatırlayacağımız mozaik desenli taşların yeni versiyonu bunlar.  Evet kısacası bu Retro ve nostaljik taş yeniden trend oldu. Terazzolar, bu sezon yerde ve duvarlarda kullanılacak olan Renkli ve Retro olan bir taş stili.

Biraz da duvar kağıtlarından söz edelim. Boş duvarı çerçevelerden daha iyi dolduracak olan doğru bir duvar kağıdı her zaman mekanınızı en iyi algıyla süsler. Duvar kağıdı konusunda ise yine yeni trend; somon ve adaçayı renkleri…  Dilerseniz bu renklerde özel duvar kağıdı siparişi bile yaptırabilirsiniz. Çünkü şimdilerde hikayenizle ilgili özel olarak tasarlanan duvar kağıtları yaptırmak çok popüler.

Real photo of a living room interior with a sofa, pillow, blanket and flowers on wallpaper

Yine duvarlarda, mobilya ve aksesuarlarda, tekstil ürünlerinde; derin ve zengin mücevher tonlarına yönelebilirsiniz.  Örneğin; oyu çivit mavi, avcı ve zümrüt yeşili ve koyu deniz mavisi, beyaz zemin üzerindeki göz alıcı renklerdeki hareketli desenleri kullanmak 2019 yazında dekorasyon alanında çok popüler.  Örneğin bu kompozisyona sahip olan yeni nesil renkler içeren kumaş, aksesuar ve kilim çeşitliliğini odalarınızda kullanabilirsiniz.
Ayrıca doğal jüt ipinden tasarlanan aksesuarlarda son trendlerden…  Örneğin hasır halılarda buna birer örnek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.