Taşınmak deyip de geçmeyin! … Zira doğru planlama sıralaması yaptığınızda ve doğru lojistik firmasını seçtiğinizde yeni bir ev ya da şehre taşınmak harika bir detox gibi gelebilir. Ama taşınma planlamasını doğru yapmadığınızda ve yanlış ayrıca yetersiz firmalarla anlaştığınızda ise taşınmak sizin için bir kabusa dönüşebilir.  Öncelikle taşınmak konusunda sertifikalı, lisanslı ve belgeli taşıma firmaları ile anlaşmanızı öneririz. Aksi takdirde illegal yöntemlerle çalışan firmalar taşınma esnasında meydana gelen kaza ya da tahribat gibi durumlarda sigortasız çalıştıklarından kayıplarınızı karşılamazlar. Yine eşyalarınızın miktarını ve oturduğunuz katı taşıma firması ile önceden belirterek fiyatı ona göre belirleyin. Aksi taktir de bu gibi durumları sonradan bildirdiğiniz bahane ederek son anda sizden fazla para ödemenizi talep edebilirler. Yine çok yüksek katlardan birinde oturuyorsanız ya da yüksek kattaki bir daireye taşınacaksınız raylı asansörlü sistemlerle taşımacılık yapan firmalarla anlaşmanızda yarar var. Zira bu şekilde eşyalarınız hem daha az risk altında hem de çok daha kısa sürede kolaylıkla taşınmış olacaktır. Ayrıca tek bir firmayla görüşmekle yetinmeyin. Birçok lojistik firmasından teklif almaktan çekinmeyin. En ucuzunu değil gözünüzün tuttuğu ve resmi evrakları olan firmaları seçin. Yine eşya tespiti yaptırmak ve fiyat almak için ücretsiz ekspertiz hizmeti de isteyebilirsiniz.

Taşınma Öncesi

Öncelikle taşınmadan önce değerli eşyalarınızı, özel eşyalarınızı daha önceden toparlayarak kasa gibi noktalarda koruma altına alabilir hatta güvendiğiniz yakınlarınıza sonrasında almak üzere emanet edebilirsiniz. Koli, koli bandı, pat patlı korumalı naylonları lojistik firmasında tedarik ediniz ve hassas cihazları ve kendinizin bizzat paketlemek istediğiniz özel eşyalarınızı 1 – 2 gece öncesinden paketlemeye başlayabilirsiniz. Eşyalarınızı kolilerken ve ambalajlarken belirli bir sıralama listesiyle hareket ederseniz hem kafanız karışmaz hem de kırılacak ya da zarar görecek ürünleri daha fazla koruma altına alabilir ve o şekilde kolileyebilirsiniz.

Taşınma Esnasında

 Elektrik kabloları ya da pil gibi güç sağlayıcılar gittiğiniz dairenizde de hemen kullanmak isteyeceğiniz ürünler olacağından bunları elinizi attığınız gibi bulabileceğiniz acil durum kolilerine yerleştirerek en üst bölümlere istifletmelisiniz. Hatta küçük bir koli ile kendi özel aracınızda dahi ulaştırabilirsiniz. Yine takım çantanız gittiğiniz dairenizde de hemen elinizin altında olmasını isteyeceğiniz eşyalardan olacak. Bu yüzden hemen ulaşılabilecek bir noktada taşınmasını sağlamalısınız. Yine suyunuz ve kağıt bardaklarınızda hemen yakınınızda olmalı. Aynı şekilde sandviç tarzı atıştırmalıklarınızı da çantanızda önceden hazır edebilirsiniz. Zira taşınmak eylemi çok efor ve güç sarf ettirecek eylemlerdendir. Temizleme gereçleri, sabun kağıt havlu vs ürünler, süpürge ve deterjan gibi ürünleri üstte bulunan kolilere yerleştirmelisiniz zira gideceğiniz evde çok ihtiyacınız olacak. El feneri gibi ışık sağlayıcıları da neme lazım elinizin altında bulundurmanızı öneririz.

Ağır eşyalarınızı özenle kolilemenizi öneririz. Yine cam, kristal gibi mutfak ve büfe içi ürünlerinizi üstün korumalı şekilde sarmalı ve kolilere detaylı uyarı yazıları yazmanızı öneririz. (bardak, tabak, çanak, vazo, porselenler vs) Bu gibi kutularda sarsıntı önlemek açısından asla boşluk bırakılmamalıdır. Bu gibi boşluklar oluşursa şayet eski gazete kağıtlarını tampon olarak kullanabilirsiniz. Taşınma kolilerini yerleştirmek konusunda anlaştığınız firma azmi dikkatli olsa da siz de takibi elden bırakmayın. En ağır koliler her zaman an alta, hassas elektronik cihazlar ve kırılabilecek ürünler her zaman en üste gelmelidir. Taşınmadan önce mutlaka bir toparlanma listesi yapın. Neyi neye ve nereye yerleştireceğinize ve koyacağına basit bir projelendirmeyle karar verin. Taşınmadan birkaç gün öncesinde ise az kullanılan eşyalardan başlayarak toparlanma işlemine koyulabilirsiniz. Taşındığınız evi terk etmeden önce vanaların kapalı olduğundan emin olmak üzere son bir kontrol yapmayı sakın unutmayın. Ayrıldığınız adresi son bir kez dolağın ve hiçbir eşyanızın unutulmadığından emin olun.

Yeni Adreste Karşılama

Yüklenen eşyaların listesini yapmak ve yetkili firmaya vermek ürünlerin eksilmemesi açısından güvenli bir uygulama olabilir. Yine kolilerin indirme sıralaması konusunda da  şoföre talimatlar verebilirsiniz. Yeni adres bilgilerini lojistik firmasına doğru verdiğinizden emin olun ve varış sürelerini öğrenerek birkaç dakika da önce olsa  yeni adresinizde olmaya ve kamyonu karşılamaya çalışın.

Gittiğiniz evde basit bir temizlik işlem sıralaması listesi yapmak her zaman işlerinizi kolaylaştırır. Temizlik işlemine her zaman en çok kullanılan yerler olan mutfak ardından banyo gibi ihtiyaci noktalardan başlayın. Banyonuzda kesinlikle A dan Z ye hijyen uygulaması için mikrop kırıcı ürünlerden olan çamaşır suyu türevi likitlerden kullanın. Ardından sırasıyla odalara geçin ve kuvvetle muhtemel taşınma trafiğinden dolayı defalarca kirlenecek olan noktalardan olan antreyi ve holü en sona bırakın.

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.