Yaz için en güzel salıncak modelleri ni sizler için derledik. Bahar ayları neredeyse bitiyor ve mevsimlerin en güzeli olan yaz geliyor. Bu da balkon ve bahçeleri salıncaklar gibi en keyifli out door ürünleriyle donatarak sefalı bir yaz mevsimi sürmek için mükemmel bir fırsat. Eğer salıncak sefasının tadını bir kez almışsanız salıncaksız bir yaz geçirilmeyeceğini de biliyorsunuzdur.

Açık alanda kurulmuş bir salıncak üzerinde salınırken kitap okumanın, bir şeyler içmenin, doğayı dinlemenin hatta uyuklamanın verdiği haz başka nerede bulunabilir ki? Sabahın erken saatlerinde, güneş batarken ya da gece vakti… Kısacası salıncak keyfi için 7/24 sürdürülebilecek en güzel huzur alanlarındandır diyebiliriz.

Keyifli bir salıncak periyodu içinse salıncak seçimi oldukça önemli… Bu konuda sayısız alternatif mevcut. Örneğin salıncağın ölçüleri, kaç kişilik olduğu,  yatak olma kapasitesi, salınma mekanizmaları ve malzemeler ise önemli seçim parametrelerinden.

Bahçe, Teras Ve  Balkon  Salıncak Seçenekleri

Öncelikle işe alan hesabıyla başlamalı ve seçilecek salıncağın ölçülerini belirlemelisiniz. Bahçe gibi açık alanlar için mutlaka tenteli salıncaklar seçilmelidir. Bu şekilde güneşten ve yağmurdan korunarak dahi istediğiniz zaman istediğiniz kadar sallanabilirsiniz.

Yanı sıra yağmurlu günlerde salıncak tentesini salıncağınızın üzerine koruma olarak geçirdiğiniz gibi salıncağınızı koruma altına alabilirsiniz.

Diğer yandan çatılı ya da pergolalı bir balkon veya veranda için tente ya da koruyucu gibi dertleriniz olmaz. Eğer dar bir mekanınız varsa, ağaçlara ya da direklere bağlanan hamaklardan yararlanabilirsiniz. Konforlu bir salıncak için derin dolgulu ve soft süngerler kullanılmış olan minderler şarttır. Bu yüzden seçmek istediğiniz salıncağı öncesinde mutlaka oturarak test etmenizi öneririz.

Sağlam Ve Konforlu Salıncak Nasıl Seçilir?

İskeleti yere sabit olan ve koltuğun makaralarla somya iskeletine bağlı olduğu salıncaklara mono blok salıncak deniyor. Bunlar metal aksamlıdır ve tek kişilik, 2 ve 3 kişilik olanları da bulunuyor.

Her salıncakta sallanım sağlanması konusunda farklı mekanizmaların kullanıldığını hatırlatalım.  Örneğin rulmanlı makara kullanılan salıncaklarda salınma süresi her zaman daha uzundur. Aynı zamanda sabah – akşam sürdürülebilecek bir salıncak keyfi için yatırılan ve yatak olanları da tercih edebilirsiniz.

Diğer taraftan çocuklar için emniyetli salıncaklar seçmek şart. Bu yüzden devrilme riskine karşı denge konusunda güvenlikli tanınmış markaların salıncaklarından almakta yarar var. Elbette bu konuda seçilen zemin de önemli.

Dilerseniz salıncak seçimlerinizde tek 1 mekanizmaya bağlı olan fakar 2 kişilik bölümlere sahip çift koltuklu olanları da tercih edebilirsiniz. Ek olarak ahşap salıncaklar elbette metal ve diğer türevlere göre daha şıktır.  Ahşap salıncaklar genellikle; tik, rattan, rioko, sarı çam gibi kaliteli ağaçlardan yapılır.  Ama açık alanlarda güneş ve yağmur gibi hava şartları bu pahalı ürünleri çabucak yıpratabilir. Bu da yksek koruma ve devamlı bakım gerektirir.

Yine sağlamlık açısından metal kalınlığı yeterli olmayan salıncaklardan uzak durmanızı öneririz. Sonuç olarak sağlam ve size iskeletiyle birlikte statik dengeyi sağlayacak olan güçlü salıncakları ön planda tutmanızı öneririz.

Bu konuda profil kalınlıkları kalın ve metal profilin malzemesi salam ürünleri öneririz. Örneğin Alümünyum profilli salıncaklar bu konuda çok da önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.