Cafe Dekorasyonu nasıl yapılır sorusuna farklı açılardan yanıt bulabileceğiniz bu içeriğimizde sizlere değişik ambiyanslara tema olabilecek işletme tasarımları konusunda özel bir kapı aralayacağız. İşletmeci ruhuna sahip olan birçok atılımcı ruhun hayalidir günün birinde şehrin işlek sokaklarından birinde cafe açmak. Günümüzde birçok cafenin açıldığı gibi kapandığına şahit olurken bir çoğunun da konsepti, dekorasyon biçimi ve sunduğu lezzetlerle tutulan mekanlara dönüştüğünü görüyoruz. Her şeyden önce bir cafe açarken bütçe konusunda hesaplarınızı iyi yapmanızı ve elinizden geldiğince yaratıcı ve sıra dışı olmanızı öneririz.

Cafe Dekorasyonu Ve Yaratıcılık…                               

Açacağınız cafenin ambiyansının ve konseptinin tam olarak sizin ve fikirlerinizin  bir aynası olacağını unutmamalısınız.  Bu da demek oluyor ki ilk adımda net bir tarz belirlemeniz gerekiyor. Açacağınız cafede sunulacak olan içecek ve gıda türleri dünya mutfağını mı içeriyor, yöresel tatlar mı sunulacak yoksa Osmanlı sofralarından özel tatları mı sunacaksınız, Uzak Doğu mutfağını mı çalışacaksınız ya da fast food lezzetler mi sunacaksınız elbette bu gibi detaylar dekorasyonla bire bir ilintili konular. Bu yönde; bohemiyan, klasik, dömi klasik, vintage, Retro, modern, pop art, şark stili, etnik tarz gibi sayısız cafe dekorasyonu tarzlarından birini seçebilirsiniz.

Tarzınızı belirledikten sonra eşya ve aksesuarlara geçebiliriz zira kullanılacak eşyalar kesinlikle tarza uygun belirlenmeli. Bu noktada eğer sınırlı bir bütçeniz varsa eskicileri ya da ikinci el aşya satan yerleri ziyaret ederek restore ettirdiğiniz ürünlere yönelebilirsiniz.  Hatta bunun yerine konuklarınızı rahat oturtabileceğiniz minik oturma grupları da işinizi görecektir. Eğer bütçeniz daha da kısıtlıysa paletten cafe dekorasyonu önerilerine bile yönelebilirsiniz.

Yeni Nesil Cafe Ve Oto Aksesuar Kullanımı

Sadece üst düzeye hizmet verecek görsele sahip aşırı lüks bir mekan ilk bakışta orta sınıf müşterilerin gözünü korkutabilir. Bunun yerine hem klas ama aynı zamanda müşterilerinizin kendini huzurlu ve rahat hissedecekleri mekanlar tasarladığınızda her sınıftan müşteriyi aynı anda mekanınızda ağırlayabilirsiniz. Ötesinde araba hurdalıklarına giderek temiz çıkma oto parçaları alabilir, oto kaporta, oto koltuk, ot ayna – farları gibi absürd aksesuarları bile konseptinize dahil edebilirsiniz. Bu tarz bir konseptin konuklarınıza ne kadar sempatik geleceğini hayal bile edmezsiniz.

Cafe Dekorasyonu Ve Sanat Eserlerinden Yararlanma Fikri

Cafe dekorasyonu nda sanat eserlerinden yararlanarak rakiplerinize fark atabilirsiniz. Bu konuda elbette orijinal tablolar oldukça maliyetli olacağından bu gibi tabloların taklitlerini internetten satın alabileceğiniz gibi sokaklarda seyyar tablo satışı yapan kişilerden de estetik duvar tablo ya da panoları satın alabilirsiniz. Yanı sıra atıştırmalık – iştah açıcı temalı resimler, kahve temalı resimler, kahve bardağı, kahve çekirdeği, kahve takımları ya da şehir manzarası illüstrasyonlu temalarla duvarları süslediğinizde  mekandaki  tüm ambiyans farklı bir karakter kazanacaktır.

Cafelerde Birçok Tarzı Bir Araya Getirme Fikri

Eğer alanınız oldukça geniş metrekarelere sahipse bu büyük alanda farklı türde köşeler oluşturarak dekorasyon zenginliği yaratabilirsiniz. Böylelikle her müşteri kendi zevk ve tarzına uygun köşeyi değerlendirecektir.  Cafe dekorasyonu tasarımınızda oturma gruplarını bir araya getirerek kalabalık gruplara yer verebilirsiniz. Aynı zamanda baş başa kalmak isteyen çiftleri ya da bir köşede kitabını okuyacak konukları da düşünerek kalabalıktan uzak mini köşeler yaratabilirsiniz.

Dilerseniz geniş bir alanda modern, vintage, klasik, retro, gibi tarzların birkaçını bile kullanabilirsiniz. Ama bu konuda uygun dozu ayarlamak için bir profesyonelden yardım almanız gerekebilir.

Cafeler Ve Duvarları

Cafe duvarları bir mekanı ele veren altın ambarları gibidir ve dolayısıyla çok iyi değerlendirilmelidir. Cafe duvarlarını seçeceğiniz eşyanın niteliğine, renk ve karakteristik özelliklerine göre değerlendirdiğinizde yap bozun parçaları yerine en iyi şekilde oturacaktır. Tıpkı tuğla duvarlarda asılı siyah çerçeveler, shabby chic teneke duvar levhaları ya da vintage bir mekanın duvarında Hollywood ünlülerinin asılı olduğu siyah beyaz fotolar gibi.

Ev Ortamına Benzer Cafe Tarzı

Eğer cafenizde müşterileriniz kendilerini ev ortamında hissetmelerini istiyorsanız deri büyük bir chaster koltuk +  tekli berjer koltuklara da yer verebilirsiniz. Hatta yarı koltuk yarı cafe masa ve sandalyelerinin yer aldığı karma bir mix de yapabilirsiniz.

Cafe Dekorasyonunda Renk Kullanımı

Renkler gerek doğada, gerek moda alanında gerekse de dekorasyonda yani hayatın her yerinde insan psikolojisini direkt olarak etkileyen unsurlardandır. Bu anlamda renklerin taşıdığı enerjiler konusunda biraz bilgi toplamanızı öneririz. Bu bilgiye cafenizin tarz ve ambiyansını eklediğinizde uyumlu bir konsept oluşacaktır. En çok tercih edilen
cafe dekorasyonu renkleri;  kahverengi, gri-sarı,  mavi, yeşil, kırmızı, ahşap renkleri, taş renkleri, mor ve beyaz gibileridir.

Cafenizin yer aldığı konum ne derece ışık alıyorsa içeride ışık oyunlarına yer verebilirsiniz. Örneğin bistro – fast food bir cafe bol güneş alan noktada ise büyük pencerelerden içeri giren ışıkları içeri alarak sizi elektrik tasarrufu konusunda avantajlar sağladığı kadar ferah bir mekan da oluşturacaktır. Bu gibi bir mekanın penceresi güneşi dik alacağından pencerelerde ışık kırıcılara ve gölgelendirmelere de yer verilmelidir. Aksine eğer pub ve bar türevine giren bir mekan işletecekseniz romantik, loş bir ambiyans için dik gelmeyen hafif ışıklandırmaları tercih etmelisiniz. Yine Pencerede kenarında oturan müşteriler için iyi bir yalıtım yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Bu içeriğimizde de sizlere cafe dekorasyonu konusunda söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.