Çapraz dekorasyon stili ile tanışın…Belki evinizi yeni taşıyorsunuz, belki de eviniz için yeni mobilyalar bakıyorsunuz. Her ne pozisyonda olursanız olun evlerin yerleşiminde problem yaşıyorsanız farklı dekorasyon önerileri sayesinde siz de farklı çıkış yolları bulabilirsiniz. 

Ne yazık ki bu uygulamaların birçoğu artık klişe haline gelmiş durumda ve onları hepimiz biliyor ve çoğunlukla da uyguluyoruz. Mobilya tasarımlarına dönüp bakacak olursak genelde tarz dışında (klasik ya da modern tarzlar) mobilyaların ebatları standart olarak ya büyük ya da küçük evler için iki tipte tasarlanıyor.

Bu durumda da dileyenler büyük mekanlarını bolca mobilyayla dolduruyor, dileyenler ise küçük alanları verimli ve konforlu kullanmak üzere dekorasyon uygulamaları yapıyor. Kimi zamanlarda ise mimari birtakım zorunluluklardan dolayı, metrekare yetersizliklerinden, bazen imar planları gereği, bazen hatalı mimari tasarımlardan ötürü evler insanları zorlayan alanlara dönüşebiliyor.

Yaşam Alanlarındaki Mimari Hatalar İçin Çapraz Dekorasyon Stili

Peki bu gibi aşırı küçük ya da mimari tasarım hatalarıyla dolu olan yaşam alanlarındaki fireyi nasıl kamufle edebiliriz gelin birlikte bakalım. Öncelikle yaşam alanlarınızın odaları haddinden dar ve ufaksa yatay şekilde uzanan desen ve çizgilerin (özellikle odanın dar kenarlarında kullanıldığında) darlığı daha da vurgulayacağını buradan hatırlatalım. Bunun dışında mimari hatalardan oluşan kısımları çapraz dokulu dekorasyon stillerine yer vererek aşabilirsiniz. Zira dekorasyon ürünlerindeki çapraz çizgiler ve çapraz kurgu, her zaman dikkati üzerine çeker ve alanlarda dikkat dağınıklığına neden olur.

Yatay çizgi konusuna dönecek olursak evet, yatay çizgilerin üstünde bulunduğu yüzeyi daha geniş göstermek gibi bir özelliği var ama özellikle odanın duvarları söz konusu olduğunda odanın hacmine dikkat çekeceğinden yaşam alanlarınız daha da dar gösterecektir. Bunun yerine odanın genişliğini değil, yüksekliğini vurgulayacak dikey çizgi veya dikey desenlere yer vermeniz gerekir. Ama bizim size bu günkü önerimi tüm bu ezberlerden kurtulmanız ve evlerinizde diyagonal ve çapraz çizgilere yer vermeniz olacak.

Evlerinizde Çapraz Detaylara Yer Verin

Evlerin hatalı yanlarını kamufle edebilecek olan bir farklı detay da çapraz dokulu ve dokunuşlu mobilya – dekorasyon seçenekleridir. Çapraz çizgiler ve desenler düzlem halindeki çizgilere göre daha fazla dikkat çeker. Ayrıca çapraz motifler, uzak köşeler arasındaki uzun mesafeyi vurgulayacağından birçok alanda da rahatlıkla kullanılabilir.

Bunun dışında sıradan, simetrik ve paralel yansımalar yerine yaşam alanlarında mobilyaları çapraz olarak yerleştirmek, mekanlara otantik bir lezzet katar.  Artı, mobilyalar evlerde çapraz olarak konumlandırıldığında gelen misafirlere karşılama yolu açılır. Eğer evlerinizde alışılmışın dışında çapraz ekseni kurmak ve çapraz düzeni ayarlamak  istiyorsanız sehpa kullanın. Ayrıca varsa şömine duvarını ve halınızı hizaya alınız.

Asimetrik Ve Çapraz Dekorasyon Farkı

Şunu da ekleyelim.  Asimetrik yerleştirmeler, daha rahat ve gündelik odalar için samimi bir görsele sahiptir. Bu da demektir ki eğer oturaklı bir salon ya da çalışma odası düzenliyorsanız simetrik dekorasyon stillerinden yararlanmanız gerekir. Eğer sizlere kaba taslak ve eksiksiz bir çapraz dekorasyon stili önerisi vermemizi istiyorsanız işte önerimiz…

Odanın geniş duvarına tv ünitenizi yerleştirdikten sonra, üçlü koltuğunuzu tam karşısına, tekli koltuklarınızı ise bir çember oluşturacak şekilde büyük koltuğun iki yanına çapraz olarak yerleştirmelisiniz.

Çapraz dekorasyon stilleri dünyada uzun yıllardır tercih ediliyor olsa da ülkemizde çapraz ve çember şeklinde konumlandırılan dekorasyon biçimi henüz  fazla tercih edilmiyor. Ama bize soracak olursanız klişe ve sıradan tarzlar yerine çapraz dekorasyon stilleri birçok evde uygulanması gereken renkli ve hareketli aynı zamanda çok da sevilecek olan dekorasyon stilidir. Dilerseniz bu güzel ve dikkat çekici dekorasyon stilini halınızın üzerinde serili olan ve halınızı en şık ve iyi şekilde koruyacak olan Halı örtüsü  modelleriyle de evlerinizde estirebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Çapraz dekorasyon stili nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.