En güzel sedir modelleri ile siz de evlerinizde ata yadigari miras stillerini yansıtabilirsiniz. Aslında bizlere Osmanlı’dan miras kalan sedir modelleri evlerin, pencere önlerinin en renkli ve keyifli oturma köşeleridir. Sedirler, ahşap panel üzerinde minderler yerleştirilerek kullanılan düz oturma ünitelerine verilen isimdir. Divan tasarımlarıyla çok benzeşir  özellikle pencere önünde kullanıldığında hem  yer tasarrufu sağlar, hem de manzara izlemek açısından çok  büyük keyif verir.

 Sedir sahibi olmanın en güzel tarafları da hem tasarımının basit olması hem de maliyetinin düşük olmasıdır. Üstelik de mutfaktan – antreye kadar her tarza ve her odaya uyum sağlayabilir.

Örneğin sadece bir kez yaptırdığınız sediri torundan toruna geçecek şekilde evladiyelik niteliklerde kullanabilirsiniz. Nasıl mı? Odanızın rengini ve dekorasyonunu değiştirirken sadece duvar renklerine göre minderlerin kılıfını değiştirmeniz yeterli olacaktır. Kısacası pratik kullanımlı sedirlerle yaşam alanlarındaki boşlukları en estetik şekilde doldurabilirsiniz.  

Sedirlerle En Güzel Manzaralar

Özellikle evinizin önünde güzel bir bahçe, yeşillik ya da deniz manzarası varsa hemen pencerenin önüne güzel bir sedir kondurmanızı öneririz. Geleneksel sedirlerin altı boş tasarlandığı gibi günümüze ait modern tasarımlı sedirlerde ise altı dolu, çekmeceli baza gibi depolama alanları eklenebiliyor.

Böylelikle de En güzel sedir modelleri daha da işlevsel bir hal alıyor ve ancak bu modern tasarımlarda günümüz ihtiyaçlarına yönelik olarak ekstra depolama alanları yaratılıyor, hem de daha dolu ve şık bir görünüm elde ediliyor.

Yine evinizde dinlenme veya okuma köşesi tasarlamak istiyorsanız sedirlere yer verebilirsiniz. Böylelikle pencere önü sedirinizde huzur dolu köşeler yaratabilirsiniz. Sedir modelleri belki de sofa alanındaki en yalın tasarıma sahip olan ürünlerdir. Ama bir sedir fikrini dilerseniz modern, dilerseniz otantik ya da klasik çizgilerde uyarlamanız ve kullanmanız da mümkün elbette. Bu etkiyi ahşap kısımlara katılan; işlemeler, kakmalar, çıtalar ya da oymalarla başarabilirsiniz. Yanı sıra minder ve kırlentlerle de istediğiniz etkiyi yaratmak çok kolay.

Konukları Ağırlamak İçin En İyi Fikir Sedir Modelleri

Üstelik sedirler günlük anlamda okuma, uzanma, dinlenme ya da manzara izleme alanlarının dışında evinize kalmaya gelen konuklarınız için ekstra yatak koyacak ayrı odanız bulunmuyorsa misafir yatağı işlevselliğinde de kullanılabiliyor. Örneğin geniş bir yatak büyüklüğünde konforlu bir sedir modeli lazım olduğunda misafirlerinize yatak olarak sunabileceğiniz bir ürüne dönüşebilecektir. 

Hele ki standart koltuk ölçülerinde bir sedir yaptırdığınızda minderleri yenilemek de çok kolay çünkü bağımsız olarak satılan dilediğiniz renkteki koltuk minderlerini sedirinizde kullanabilirsiniz. Son olarak özellikle sık oturulan bir odada kullanılacak olan sedirlerde içi yoğun dolgulu bol kırlent ve yastık kullanmanızda fayda var. Zira sedirlerin sırt yerleri bulunmadığından kırlentler  yumuşak yanları ile sırtınıza konfor sağlayacak ürünler olacaktır. Sedir kullanımı ile evlerinizde yer tasarrufu sağlayabileceğinizi de buradan hatırlatalım. Bu içeriğimizde de sizlere En güzel sedir modelleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.