Dekorasyonda tarçın rengi dingin ve huzurlu evler için önerilen bir renktir. Mevsimler değiştikçe bizde değişiriz. Ruhumuzda ve duygularımızda meydana gelen değişkenlikler evlerimize de yansır dolayısıyla. Dekorasyon konusunda psikolojimize etki eden bir diğer unsur varsa o da renklerdir.

Bu gün sizlere dekorasyonda tarçın renginin etkilerinden söz edeceğiz. Aslında tarçın rengi dekorasyonda sonbahar mevsiminin geldiğine dair habercilerdendir ve bu renk  son baharla bağdaştırıldığından bu mevsime de çok yakışır. Ama bu demek değil ki tarçın renklerini evlerimizde sadece sonbahar mevsiminde kullanabiliriz.

Sonbahar renklerinden olan tarçın, sarı, turuncu, kırmızı, gri ve toprak renkleri evlerimizin dekorasyonunda oldukça baskın gelen renklerdendir.  Bu renklerle sıcak ve sakin mekanlar yaratılabilir.

Ayrıca bu tarz doğa ve toprak renkleriyle evlerinizde ince ve zarif ayrıntılara sahip yaşam alanları tasarlayabilirsiniz.Tarçın rengi, renk skalasında koyu turuncu ve kızıl arasında kalan baharat renklerindendir.

En Güzel Güz Rengi Tarçın

Sonbaharda doğanın renk değiştirmesine ait ve şahit olan bu tarz renklerle evlerimizde neler yapabiliriz gelin hep birlikte bakalım…

Bu alandaki renk kombinasyonlarını inceleyecek olursak örneğin yeşil, mavi, hardal sarısı, mürdüm, tarçın – kahverengi renklerini hep birlikte ya da  2 li – 3 lü kombinler halinde evlerimizde kullanabiliriz. Bu küçük renk oyunlarını dilerseniz kimi zaman sofanızın üzerinde duran minderlerle yapabileceğiniz gibi kimi zaman vazo gibi aksesuarlarda bile yapabilirsiniz.

Örneğin  köşedeki dev vazonuzda sergilediğiniz kuru dallar veya  solgun renkli yapay güllerde bile bu naif rengi kullanabilirsiniz. Bunun dışında son derece özel bir renk olan tarçın rengini tek bir duvarınızda yapacağınız, boya veya duvar kağıdı değişikliğinde bile kullanabilirsiniz.

Ama daha küçük tarçın detayları arıyorsanız mumlar, eskitmeli parlak ya da mat şamdanlarla ya da koltuk üzerine atacağınız şallarda bile bu efektif rengi kullanabilirsiniz.

Tarçın rengine en iyi eşlik edebilecek diğer renklerse turuncu, sarı, mavi, vizon, açık bej renkleridir.

Tarçın Renginin Dekorasyonda Nasıl Kullanılır?

Tarçın tonlarıyla uyumlu olan diğer renkler; krem rengi, beyaz, açık mavi, toz pembe, haki yeşil gibileridir. Ayrıca tümüyle siyah renk kullanılmış alanlarda bile dekoratif objelerde tarçın tonlarını kullanabilirsiniz. Eğer dekorasyonunuzda doğal ve değişik renkleri arıyorsanız tarçın tonlarından yararlanabilirsiniz.

Tarçın rengi, salon ve dinlenme odaları için uygun bir renktir. Öte yandan yaydığı huzur ve ferah duygusu yüzünden çabuk uyku getireceği söylenir.

Salon dekorasyonlarında duvar kağıdı olarak tercih edebileceğiniz bu rengi tüm duvarlarda kullanmanızı önermiyoruz zira mekanları kasvetli kılabilir. Öte yandan dekoratif aydınlatma ürünlerinde ve perdelerde tarçın rengini kullanmak ise en iyi fikirlerdendir.

Yine camlarda jaluzi olarak kullanabileceğiniz tarçın rengini stor perdelerde ya da fonlarda dantel kenar detayı olarak tercih edebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Dekorasyonda tarçın rengi tasarım fikirlerinden söz ettik.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.