Mobilyada ahşap seçimi sandığımızdan daha da önemli bir konudur. Mobilya seçiminde konforlu ve işlevsel mobilyaları seçmeye dikkat etmek en önemlisidir zira olası bel ve sırt ağrılarından ancak böylelikle korunabiliriz peki ya renkler?…Renkler ise bir evde estetiği yakalayabilmenin en kolay yoludur.

Dekorasyonda renk seçimi iki ana kategoriye ayrılmaktadır.

Bunlar; 

1 – ahşap mobilya renk seçimi 

2 –  döşemelik kumaşlarda renk seçimidir.

Renkler, dekorasyonun en önemli dengesini oluştururken, yanlış renk seçimi evlerde tam bir kargaşa oluşturur ayrıca mekanı olduğundan küçük ve karanlık gösterebilir.

Ahşap Mobilya Renkleri Nelerdir?

Ahşabın evlerimizde dekorasyon konusunda mutlaka kullanıyoruz. Çünkü sıcak ve doğal bir mekanı ancak böylelikle tasarlayabiliriz. Ahşap, birçok farklı ağaçtan elde edilirken açık renklerden koyu renklere kadar zengin bir renk skalası sunar bizlere.

Evlerinizde Kül Rengi Dekorasyon İçin Alıç Ağacından Yararlanabilirsiniz

Dişbudak veya alıç ağacı, gri renk tonlarındadır. Ek renklendirme yapılmazsa mekanlara kül rengini kazandırır.Göz yormayan ve dinlendirici soft bir renk olduğundan özellikle yatak odaları için önerilebilir.

Açık Kahverengi Mobilya Rengi İçin Kiraz Ağacını Tercih Edebilirsiniz

Kiraz ağacı, ahşap ve ağaç çeşitleri içinde yumuşak geçişlere sahip olan ve kahve tonları içeren stildedir. Öte yandan maliyetli ve pahalı bir ağaç türüdür.

Evlerde Bal Rengi İçin Açık Sarı Huş Ağacından Yararlanabilirsiniz

Huş ağacı sert ve sağlam bir yapıya sahip olduğundan ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılır. Diğer taraftan açık renkli görüntüsü mekanlara aydınlık bir stil katar. Özellikle tv ünitesi, masa, stand, orta sehpa,  dolap ve büfe gibi mobilyalarda kullanılabilir.

Evlerde Kızıl Kahve Bir Ambiyans İçin Sedir Ağacı

Kızıl tonlarında olan sedir ağacının kendine has hoş bir kokusu vardır hatta öyle ki parfüm sektöründe bile kullanılmaktadır. Hoş ve parlak rengiyle en çok yatak odası mobilyalarında tercih edilir. Güveleri kovan bir yapısı vardır.

Krem Rengi  Ahşap İçin Akağaç

Yoğun ve doygun bir ağaç türüdür ev dekorasyonunun yanı sıra  kurumsal alanda da sıklıkla tercih edilir. Bu ahşap türünü, masa, sehpa, kitaplık, dolap gibi eşyaların yapımında kullanabilirsiniz.

Kırmızı Ahşap Maun

Yaşam alanlarında kırmızı ile kahverengi tonlarında sıklıkla karşımıza çıkan bir ahşap türüdür.

Bal Renkli Çam

Dekorasyonda belki de en çok rağbet gören ahşap türüdür. Kolay ulaşılması, bol bulunması ve düşük maliyeti açsıdan sıklıkla mobilya sektöründe tercih edilir. Boyanabilen bir ahşap cinsidir.

Kahverengi Ceviz

Özellikle kaplama malzemesi olarak kullanılan değerli ve maliyetli bir ağaç türüdür. Çok sağlam ve kalitelidir. Özellikle klasik ve modern mobilyalarda kullanılır. Ceviz ağacının bir çok ara renk tonu bulunur. Koyu renkli ceviz ağaçları alanları karanlık gösterebilir, çok açık ceviz tonları ise çiğ kaçabilir. Bu yüzden orta ceviz tonları önerilir. Modası asla geçmeyen zamansız klasiklerdendir. Bu içeriğimizde de sizlere Mobilyada ahşap seçimi konusundan söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.