En Güzel Kilim Modelleri ile solgun bir evin bile yüzünü güldürebileceğinizi biliyor musunuz? Malum yaz kapıda ve şimdilerde birçok insan yaz hazırlığında. Bu hazırlıkların başında da halıları temizleyerek kaldırma seramonisi geliyor. Elbette yerleri çırılçıplak bırakmak evlerde hoş bir ifade yaratmadığından güzel kilimlerle hem yazlık, hem de kışlık evlerimizin zeminlerini donatabiliriz. Kilimleri seviyor ve neredeyse yaz kış hatta 4 mevsim evlerimizde kullanıyoruz. En çok da yaz aylarında tercih ediyoruz zira kilimlerin; serilip – kaldırılması, yıkanması, temizlenerek kurutulması çok pratik oluyor.

Türk kültüründe asırlardır kullanılan kilimlerin günümüz teknolojisi sonucu harika ürünler doğurduğu bir gerçek. Bunlara en güzel örnekler ise muhteşem dijital baskılı renk çeşitliliğine sahip üç boyutlu kilimlerdir. Bunların her biri gerçekten de bir tasarım harikasına dönüşmekte. İşte siz de evinizde kullandığınız halılardan sıkıldıysanız ve onları kaldırıp atmak istiyorsanız şimdi kilim sermenin tam sırası.

Kilimlerin Motifleri Ve Manaları

Elbette geçmişten günümüze eski bir gelenek olarak uzanan estetik ve mistik anlatımlı kilim modellerinin güzelliklerinin yanı sıra sırlı anlatımları da yok değil. Örneğin kilimlerin üzerinde sayısız  desen ve renk olduğu hiç kimsenin gözünden kaçmaz. Söz gelimi kilim ve halılarda çok sık gördüğümüz kartal motifi gücün ve kudretin sırrı gibidir. Bereket motifi ise hane içerisinde kötülüklerden korunmak maksadı ile halı ve kilimlere işlenir. Yine Bukağı Motifi (soy devamı ve aşkın simgesi), Ejderha Motifi (kudret), Saç Bağı Motifi (genç kızların evlenme dileği), Muska Motifi (aşk ve birleşmek) , El Motifi (dişilik- analık -doğurganlık simgesi), Pıtrak Motifi (nazarlık ve bolluk) de bunlara farklı örneklerdendir.

Bunların her biri dana eski, ananevi ve dogmatik motifler olmakla beraber günümüzde daha modern ve fütüristik baskılı  kilimlere rastlamak da mümkün örneğin 3 D baskılı olanları, geometrik desenli olanları ya da hasır dokulu olanları bunlara birer örnektir.

Fütüristik Kilim Modelleri

Örneğin bu konuda salonunuzun ortasında bir çakıl havuzu  ya da sonbaharda dökülen yaprak taneleriyle dolu bir kilim bile hayal edebilirsiniz.  Hatta kiliminiz çok farklı olsun istiyorsanız yap bozlu modellere yönelebilirsiniz. Sonuç olarak kilimler her zaman pratik ve zarif olmayı aynı anda başaran ürünlerdendir.

Kilim Ve Tarihçesi

Yaşam alanlarınıza özgün bir stil katacak kilimler, yıkanabilir dokuma teknikleri ile tasarlandığından halıya göre oldukça ince, hafif ve kullanışlıdır. İnsanların rahat ve sıcak bir zemin arayışı üzerine ortaya çıkmıştır kilimler.  Tarihte ilk olarak da Türkler tarafından kullanıldığı söylenmektedir. Günümüzde otantik ya da klasik kilimlerin mekanları lüks ve kaliteli gösterdiği bir gerçek. Siz de dilerseniz hakiki el dokuma kilimlerle ya da  yöresel – modern, hasır, bambu  yolluk kilim modelleri ile evinizi donatabilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere En Güzel Kilim Modelleri nden söz ettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.