Her yeni dönem güncellenen dekorasyon trendleri baş döndüren bir hızda yenilene dursun, biz fark etmeden her sene evimiz eski – yani eşyalarla ağzına kadar tıka basa dolabiliyor. Bazen zamanı geçen demode eşyaları kapının önüne koyuyor, dağıtıyor ya da ihtiyaç sahiplerine verebiliyoruz. Kimi zamanda bazı hatırası olan eşyalardan ayrılmak istemiyoruz. Tüm bu çarkın işleyişi bu şekilde ilerleyedursun büyük bir müsriflik yaptığımızdan haberdar dahi olamayabiliyoruz. Ama bu gün sizler için eskiyen eşyaları dönüştürmek konusunda mucizevi fikirlerimiz var. Her birini gördüğünüzde siz de şaşıracak ve evinizde benzerleri varsa hemen işe koyularak yenilemek ve kullanmak isteyeceksiniz.

Atıl Çekmeceden Puf Yapımı



Gördüğünüz gibi bu görselde atıl durumdaki bir çekmecenin içine sünger ve üzerine elyaf yerleştirilmiş. Ardından hoş ve süslü bir kumaş kaplaması yapılarak obje süngerli bir pufa dönüştürülmüş. Son olarak alt kısmından 4 adet tahta parçası çakılarak ayak yükseltisi yapılmış.

Bu objede ise eski bir komidin değerlendirilmiş. Komidinin çelmeceleri bölümlere ayrılarak duvara raf şeklinde monte edilmiş. İç kısımları ise eskitme tarzında damarlı şekilde boyanmış. Bu gibi vintage tarzında bir rafa dilediğiniz tarzda eşya, biblo vs yerleştirebilirsiniz.

Burada ise görselde küçük fakat fikirde ve işlevsellikte oldukça başarılı bir ürün görüyoruz. Bayanlar olarak hepimizin canını sıkan dağınıklıklardandır ortaya saçılan takılar. Ama atıl durumdaki bir rendeyi güzel bir takı askısına dönüştürerek hem müsrflik etmekten, hem de dağınıklıktan kaçınabilirsiniz.

Ya bu atıl durumdaki büfe konsoluna ne demeli?… WC lerde yer alan Hilton banyo türündeki dolaplı lavabolar oldukça maliyetli ürünlerdendir. Ama siz bir mermerciyle anlaşarak elinizin atında bulunan eski büfe konsoluna göre mermer kestirebilir ve içine lavabo monte ettirebilirsiniz. Bunun için biraz çabalamanız yeterli. Bu yaratıcı fikir sayesinde herkes bu şık Hilton lavabo türevine çok para ödediğinizi düşünürken aynı zamanda tuvalete kattığı şıklığa da bayılacaktır.

Gitardan Raf mı?…

Evet… Yanış görmediniz. Bu yukarıda duran tam olarak içi boşaltılmış bir gitar kutusu ve sonradan da gayet yaratıcı bir şekilde romantik bir rafa dönüştürülmüş. Dramatik gecelerde sevdiklerinizle loş ışığının altında oturarak keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Elbette elinizin altında atıl duruma gelmiş bir gitar iskeleti varsa bu manzara evinize tat katacaktır.

Gördüğünüz gibi buradaki büyük çekmeceli konsol yine aynı şekilde bir konsol olarak kullanılıyor. Ama çok büyük farklarla güncellenmiş şekliyle. Biliyorsunuz günümüzde; rattan, sepet, hasır gibi otantik materyaller çok popüler oldu. Bu eski çekmeceli konsolun ise kulpları çıkarılarak modern olanlarıyla değiştirilmiş, sonrasında boyanmış ve ardından da iki gözü boşaltılarak hasır sepetlere yer açılmış. Sonuç olarak son derece modern ve şık bir konsol çıkmış ortaya.

Burada görmüş olduğunuz eski çekmeceli demode şifonyerin yerinde ise yeller esiyor. Kim demişki eski şifonyerlerden koltuk olmaz diye. Artık koltuklar çok pahalı diye de üzülmenize erek yok ayrıca. Gördüüğünüz gibi bu post modern sofa koltuk önce boyanmış, ardından da altındaki çekmecelere yepyeni kulplar takılmış. Elbette kumaşla kaplanmış minderde üzerine çok yakışmış. Bu gibi bir koltuğu oturma odanızda, çocukların odasında, mutfakdaki camın önünde, balkonunuzda hatta evin girişindeki antrede bile harika bir şekilde kullanabilirsiniz. Zira her yere çok ama çok yakışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.