Mutfaklar… Birçoğumuz ve özellikle de iştahlı aileler için zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz alanlar. Ayrıca mutlu ve mesut aile sofralarında en güzel sohbetlerin yapıldığı ve güzel anların yaşandığı mekanlardandır mutfaklar. Kimi zaman tatlı gece atıştırmalıklarının yapıldığı, kimi zamanda harika protokol ziyafetlerinin hazırlandığı yaşam alanlarıdır. Ama tüm yükümüzü çeken mutfakları günün her saatinde derli toplu tutabilmek her zaman mümkün olamayabiliyor. Bize soracak olursanız aslında bu düzen işi biraz da size bağlı. Zira konfor konusunda mutfaklarınız için ne kadar kafa yorar ve onlara iyi bakarsanız, mutfaklarda size o kadar verimli ve fonksiyonel hizmet veriyor. Mutfaklar bu kadar yoğun bir trafiğe sahip olduklarından elbette en çok argümanın yüklü olduğu yerlerdendir de. Kavanozlardan kap kacağa, tencerelerden, kiler ürünlerine, salçasından baklagiline, çanağına, elbezinden mutfak deterjanlarına kadar sayılamayacak kadar çok ürünü bünyesinde barındırır. Hele bir de mutfağınız darsa yandınız. Ama size önereceğimiz pratik çözümler sayesinde doğru organize düzeniyle mutfaklarınız bir angarya ve dağınıklık alanı olmaktan çıkacak, dünyanın en düzenli mutfağına dönüşecek.

Mutfaklar İçin Delikli Askı Mucizesi

Delikli askılı tahtaları kullanarak mutfaklarda fonksiyonel alanlar elde edebilirsiniz. Görselde gördüğünüz tarzdaki askılara tavalar, kepçeler, kevgirler, kulplu kupalar gibi dilediğiniz her şeyi asabilirsiniz. Marangoza sipariş verebilir, yapı marketlerden bulabilir ya da DIY projesi olarak bu gibi bir rafı kendiniz bile yapabilirsiniz.

Açık raflar günümüzde mutfaklar için harika çözümler olarak görülüyor. Çünkü çok pratikler. Açık rafları kullanırken non stop dolap ya da çekmece açıp – kapatmak zorunda kalmıyorsunuz. Ayrıca bu tarz görsellerle mutfaklar dolaplarda küçültülmüş ve daraltılmış olmuyor.

Dar mutfaklar için bir diğer yaratıcı fikirse elinizin altında olmasını istediğiniz ve mutfakta ihtiyaç duyduğunuz tüm malzemeleri tezgahın altında depolamak. Ya da tam tersi görsel de gördüğünüz gibi çok kullanılır ürünleri kolay ulaşılır niteliklerde tezgahın üzerindeki işlevsel raflarda depolamak. Böylelikle mutfaktaki işleriniz kolaylaşacak ve hızlanacaktır. Çünkü ürünleriniz her zaman kolayca ulaşabileceğiniz bölgelerde olacak.

Bıçaklarınız İçin Yaratıcı Alanlar

Tezgahlarınızın üzerinde bıçaklarınızın ölçülerine uygun şekilde simetrik şekilde açtığınız boşluklar, onlara ulaşabilmeniz ve mutfak otomasyonu konusunda harika bir fikir olabilir. Böylece iş akışınız hızlanır ve vakitten tasarruf etmiş olursunuz.

Ya bu bıçaklık dizaynına ne dersiniz?

Standart mutfak tezgahlarının altına bu gibi raflar tasarlayabileceğiniz gibi mutfağın ortasında duran ada mutfak stilindeki tezgahın altına da yemek pişirme sırasında çok kullandığınız ve elinizin altında bulundurmak istediğiniz ürünleri yerleştirebilirsiniz.

Tencere ve sahan rafları her zaman standartlara uygun olmak zorunda değil. Onları bu şekilde hareketli ve modüler olarak çekmeli stilde de tasarlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi mutfaklarda çareler tükenmiyor. Mutfağınızın kıyı – köşesinde kalan en ücra ve minik köşesini bu anlamda değerlendirebilirsiniz.

Yine burada da mutfak dolapları yetersiz olan kullanıcılara davlumbazın kenarında kalan boşlukları açık raf stilinde değerlendirmek için bir öneri görseli yer alıyor.

IKEA gibi yapı marketlerden kolaylıkla satın alabileceğiniz bu çelik çubukları ve askıları tezgah arasına kolaylıkla monte ederek kullanabilirsiniz.

Kimi zaman her tarafı dolap kapaklarıyla donanmış bir mutfak haddinden fazla sıkıcı ve klasik olabilir. O halde siz de çok kullanılanlar listesinde yer alan yemek tarifi kitaplarınız için dolap kapaklarınızdan birini çıkararak harika bir kitaplık gözüne dönüştürebilirisiniz. Tıpkı bu görselde olduğu gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.