Fransız dekorasyon stili; içinde hem klasik çizgileri aynı zamanda naiflik ve estetiği beri yandan da konforu bulabileceğiniz dekorasyon tarzlarındandır.  Estetik duruşuyla insana ilk bakışta yüksek bir enerjiyi vermeyi başaran bu lüks stildeki evlerde ortamı canlandıran renkli koltuklar ve aksesuarlar aynı anda kullanılarak vurucu –parlaklıktaki döşemelerle birleştirilerek enerji patlamalarına yer verilebilir. Bu arada dilerseniz Fransız stilindeki bir odada aksesuar olarak aynaların ve taze çiçeklerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Oymalı Mobilyalar

Fransız mimarisine sahip olan bir evde detay olarak oymalı mobilyalar, dev canlı ya da yapay çiçeklerin yanı sıra lacivert veya bordo gibi ciddi, mesafeli ve asil renkler kullanılabilir. Renklerin yanı sıra eğer Fransız dekorasyonu etkileri taşıyan bir ev tasarlamak istiyorsanız, yine desenlerin gücünden de yararlanabilirsiniz. Ama bu konuda uyum içinde hareket etmeye dikkat etmelisiniz.  

Yine Fransız mimarisine sahip olan bir evde detay olarak oymalı mobilyalar, dev canlı ya da yapay çiçeklerin yanı sıra lacivert veya bordo gibi ciddi, mesafeli ve asil renkler kullanılabilir. Renklerin yanı sıra eğer Fransız dekorasyonu etkileri taşıyan bir ev tasarlamak istiyorsanız, yine desenlerin gücünden de yararlanabilirsiniz. Ama bu konuda uyum içinde hareket etmeye dikkat etmelisiniz.  Yanı sıra duvarlarda işlemelere yer verebileceğiniz gibi sıra dışı mobilyalar konusunda zarif kitaplıklara, derin konsollara ve oymalı büfelere de yer verebilirsiniz.

Velvet – Kadife Dokusu

Kadife kumaşlı sandalyeler ve velvet koltukların yanı sıra desenli perdeler de Fransız stilinde tasarlanmış bir evin olmazsa olmazı gibidir. Bu stilde odalar ne kadar canlı tasarlanırsa tasarlansın,  beyaz duvarlar, bu tarz evlerde olmazsa olmazlardandır. Yanı sıra gümüş, pudra, pembe ve mavi gibi pastel ve soft renk tonlarına sıkça yer verilir.

y

Oymalı mobilyalar, hareketli kumaşlar, kristal avizeler ve şamdanlarda Fransız evlerinin olmazsa olmazı gibidir. Fransız stilinde dilerseniz yumuşak renklerle neşeli desenleri aynı anda kullanarak hem de huzur verici ve elit ortamlar yaratabilirsiniz.

Hatta Fransız tarzında döşemiş bir evde rüstik taş duvarları bile kullanabilirsiniz. Farklı aydınlatma yöntemlerinde de elit ve zarif olmak üzere her zaman yararlanabilirsiniz. Yine parlak ya da ahşap kalın klasik çerçeveli tablolarda Fransız dekorasyon stilinin alfabesi gibidir.

Yine Fransız stili bir evde her zaman zarif ve elegan çiçek desenlerinden yararlanılabilir. Yeterli çiçek desenleri aşırı büyük ve abartılı olmasın. İlaveten boş alan ve köşeleri ya da boş duvarları sanat eseri tadındaki biblo, heykel veya aksesuarlarla donatmaksa Fransız stilindeki bir evde yapılabilecek en iyi şeydir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.