Eski çerçevelerden tasarlanabilecek olan kendin yap DIY fikirlerimizi gördüğünüzde sadece eski bir çerçeveden onlarca ürünün ortaya çıkabiliyor oluşuna siz de çok şaşıracaksınız. Zaman hızla akıp geçiyor. Annemizden, büyük annelerimizden kalan eski eşyaları çoğu zaman atmak ya da birilerine vermek istemiyoruz haklı olarak. Gel gelelim bu vintage yüzlü aşınmış ürünler çoğu zamanda evlerimizin ya da bahçelerimizin tasarımına uymayabiliyor. Hatta dün gibi hatırladığımız zamanlarda aldığımız ürünler bile zamanın acımasız yıpranışına ve erozyonuna uğrayabiliyor. Elbette zaman içinde havanın zorlu şartlarından nemden, rutubetten aşınan modası geçmiş ahşap çerçevelerde aynı şekilde. Ama durun!… Bu yaşanmışlık dolu ürünleri çöpe atmadan önce durup bir kez daha düşünün deriz. Zira onları güncelleyerek yapabileceğiniz şeyleri düşlediğinizde asla atmayı aklınızdan bile geçirmezsiniz. O zaman evlerinizde fonksiyonel ve işlevsel çerçeve dönüşümlerini izleyin ve görün diyoruz.

Çerçevelerle Neler Yapılabilir?

İşte karşınızda sadece ahşap bir çerçeveden tasarlanmış olan resim tadında muhteşem bir çiçeklik duruyor. Kim demiş tablolar sadece odalara asılır diye. Bu tarz tellerle terasınıza tutturduğunuz bir çiçekliği açık alanınızda dahi asabilirsiniz.

Peki bu eski çerçeveden tasarlanmış yepyeni tepsiye ne demeli?… Dolap kapağının çerçevesinin diğer tarafına bir kulp daha takarak bu gibi bir tepsiye sahip olabilirsiniz.

Eski bir binadan sökülmüş olan bu tarihi camlı pencereler yeni bir dokunuşla harika bir çiçekliğe dönüşmüş gördüğünüz gibi.

Buradada ahşap pencere panjurlarından tasarlanmış olan bir köşe rafı göryorsunuz. Bu tarz vintage bir rafı ister mutfağğınızın bir köşesnde isterseniz de oturma odanızın en güzel bölümünde dahi kullanabilirsiniz.

Çerçevelerden Duvar Çiçeklikleri

Bu farklı ebatlardaki ahşap çerçevede de farklı ebat ve formlarda şişeler asılarak çiçeklerle donatılmış. Evinizde sıradan duvar tabloları görmekten sıkıldıysanız bu yaratıcı tasarımı şiddetle öneririz.

Bu güzel tabloya kavuşmak içinse önce kavanozlara yerleştirdiğiniz çiçek kavanozlarını vidalı metal bileziklerle duvara monte etmeniz gerekiyor. Öncesinde doğru şekilde ölçü alın ve asimetrik biçimde kalemle duvara küçük işaretler koymayı ihmal etmeyin. Sonrasında ahşap çerçeveyi yerleştirebilirsiniz.

İşte size ahşap vintage bir pencere panjurundan bibloluk… Raflara eski yeni dilediğiniz tüm biblo ya da heykellerinizi yerleştirerek evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Bu eski ev penceresinin çerçevesi ise hem güzel bir rafa, hem de bir askılığa dönüşmüş. Evinizin antresi için harika bir fikir olabileceği gibi dekoratif bir raf ve işlevsel bir askılık.

Burada da koleksiyonerler için ilham verici bir çerçeve dönüşüm fikri görüyorsunuz. Bu gibi eskitmeli bir çerçevenin içinde para koleksiyonunuzu sergileyebileceğiniz gibi pul koleksiyonunuzu dahi sergileyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.