Yaz sefasını ikiye katlayan hamaklar, havalar ısındığında bahçe, balkon ya da terasların olmazsa olmazına dönüşüyor. Eğer siz de bahçenizde ya da terasta hamak keyfinden mahrum kalmak istemiyorsanız kazalar yaşamamak adına kaliteli hamak seçerken bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Örneğin hamak seçiminde;  kullanım yeri – donanımı, malzeme artı hamak türü çok önemlidir.

Hamak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tek kişilik hamak seçeceğinizde ayaklı ya da asılarak kullanılan ürünleri inceleyebilirsiniz. Ayaklı hamakları istediğiniz yere kenara ya da köşeye çekerek sabit şekilde kullanabileceğiniz gibi balkonunuzda, terasta hatta evin içinde iki kolona asarak da kullanabilirsiniz.

Yine bahçelerde yeterli aralığa sahip ağaç dallarına asarak da kullanabilirsiniz. Eğer yeriniz darsa standlı olan ya da tavana asılan hamak sandalyelere yönelebilirsiniz. Ahşap ya da metal materyalinden tasarlanan hamak standları hem kapalı, hem de açık alanlarda kullanıma müsaittir. Hamak modelleri; tek – çift kişilik, 3-4 kişilik aile boyu ya da bebekler için farklı ölçülerde tasarlanabiliyor. Burada ölçüler bebek hamaklarında en 90cm büyük hamaklarında ise250 cm’ye kadar çıkabiliyor.

Bu anlamda kullanım alanınıza göre doğru ölçü ve boyutlardaki hamak modellerini seçmeye özen göstermelisiniz. Yine her hamağın bir ağırlık kapasitesi olduğunu da unutmamalısınız. Hamaklarda ağırlık kapasitesini kullanılan materyaller ve boyut belirler. Örneğin dev hamaklarda taşıma gücü 1000 kg’a kadar çıkabilir. Hamağın ağırlık kapasitesi aşıldığında hamak  yıpranır ve kırılıp çökerek yaralanmalara kadar varabilir.

Mekana Göre Hamak Seçimi

Mekana göre hamak seçimlerinde örneğin bahçelerde; Maya hamakları, ağ ya da Brezilya hamakları tercih edilmelidir. Ayaksız yani standsız ağ hamaklarda nalyon – polyester gibi terletecek iplikler yerine pamuklu olanlar seçilmelidir. Standlı hamaklarda ise hamak ayakları paslanmaz metal, ahşap olanlarda da hava koşullarına dayanıklı ürünler seçilmelidir. Hamak kurulumu ise oldukça basit bir işlemdir.

Örneğin standsız yani ayaksız hamaklar her iki ucundan aynı yükseklikteki ağaç ya da duvarlara asılarak ve bağlanarak kolayca kurulabilir. Kenarları tahtalı hamaklarda ise bağlantı noktalarına uygulanan kuvvet miktarı göz önünde bulundurulmalıdır.  Çünkü bağlantı noktalarına denk gelen kuvvet miktarı sadece üzerinde oturacak kişinin ağırlığına bağlı değildir. Şayet hamak yere paralel asılırsa, bağlantı noktalarına aşırı kuvvet biner.  Bu nedenle hamaklar mutlaka orta bölümde hafif esneklik bırakılarak asılmalıdır.

Eğer hamağa uzandığınızda ya da uyuyakaldığınızda düşeceğinizden endişeleniyorsanız, baş bölümlerinde tahta çubuklar bulunmayan hamakları seçebilirsiniz zira bunlar devrilmez. Baş bölümlerinde tahta çubuklar bulunan hamaklarsa dengesizliklerinden dolayı ters dönmeye müsaittir. Hamaklar arasında en dengeli olanları brezilya ve maya hamaklarıdır.

Yine hamaklara çapraz formda uzanıldığında denge açısından devrilme olasılığı ortadan kalkar.  Dilerseniz evlerinizin içine kurduğunuz bir hamakla 4 mevsim hamak keyfi bile çıkarabilirsiniz. Bunun için iki adet kanca, iki adet urgan ipi, vida ve dübel kullanarak hamağınızı, evde iki duvar arasına ya da köşeye asabilirsiniz. Hamak kancaları seçerken beton, tuğla ve ahşap için farklı olarak seçmeniz gerekir. Yanı sıra dar mekanlarda da şık hamak sandalyelerinden yararlanarak hamak keyfi çıkarabilirsiniz. Hamak sandalyenizi tavana monte ederek kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.