Yeri geldikçe teknoloji çağında yaşadığımızı, oldukça hızlı ve stresli bir hayat sürdürdüğümüzü vurguluyoruz.  Bu durumda çok göz önünde olan, elimize ve ayağımıza takılan kısacası yaşantımızda farkında olmadan bizlere sorun ve stres yaşatan objeler evlerimizde bize engel kılıyor. Evdeki otomasyonu etkileyen bu durumsa psikolojimize hiç de iyi gelmiyor aslında.

Her bakımdan çok zengin ve modern bir çağda yaşıyor olmamızsa her şeye çok daha çabuk  ulaşmamızı sağlıyor. Örneğin yerimizden bile kalkmadan sanal ortamda onlarca mağaza ve dükkan gezebiliyoruz. Sonuç olarak bu durum bizleri maksimalist kişiliklere dönüştürüyor. Yani bu da demek oluyor ki parayı basarak gerekli  – gereksiz her şeyi satın alabiliyoruz çoğu zaman. Peki, bu sirkülasyon  acaba bizi zaman içinde eşyaların kölesi durumuna sokabilir mi ne dersiniz. Ya da daha önce hiç bu konuda düşündünüz mü bilemiyoruz ama günümüzde trend olarak popülerleşen sade yaşam stiliyese aslında bir çok insanı daha mutlu kılıyor diyebiliriz.

Sade Dekorasyon Stilleriyle Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Evet ister inanın isterseniz inanmayın ama evlerde kurulan sade yaşamlar farkında olmadan insanların yaşam kalitesini yükseltiyor. Az bir çabayla, hem de az bir parayla kurduğunuz dekorasyon dizaynları bütçenizi zorlamadığı gibi eliniz, ayağınızda hatta gözünüze takılan birçok objeden kurtarıyor sizi ve adeta özgürleştiriyor. Bu gibi özgür bir eve sahip olmak için bir şey alırken sakın şu soruyu kendinize sormayı unutmayın;  Amaç mı araç mı? …

İşte Düşünmeden Almamanız Gerekenler    

                                                                                                                

Modası geçecek abuk sabuk ürünler hem boşa para harcamak, hem de çok yakın gelecek de çok atıl  objelere dönüşecek olan ürünler demektir. Bu eşyalar zamanla kilerinizde, deponuzda başınızı ağrıtmaktan öteye gitmez. Atmaya kıyamazsınız çünkü para vermişsinizdir. Kullanamazsınız çünkü bir de bakıvermişiniz modası geçmiş ve çoktan yenileri trend olmuştur bile.

Tek kullanımlık ürünler de bunlar gibidir. Örneği onlarca plastik kutu, bir koli pipet, plastik tabak -çanak alıp evde depolama alanı için kendinizi yırtacağınıza sadece bir çift alın gitsin. Zira bu tarz ürünlerin devamını marketlerde her zaman bulabileceksiniz.

Bir fuzuli almamanız gereken eşya tipi de ‘bir kenarda bulunsun’ türevleridir. Fazladan aldığınız resim çerçevelerinin ya da kırlentlerin hatta aksesuarların size hiçbir yararı olmayacağı gibi bu ürünler istiflediğiniz yerde aşınıp gidebilir. Hatta doğal beklerken modası geçer. Büyüsüne kapılarak aldığımız vintage ve Retro ürün gruplarından oluşan dönemsel objeler de aynı şekilde ev yükünden başka bir şey değildir. Söz gelimi bayramdan bayrama sofralarda boy gösteren dev kristal tabak çanaklar,  çinili vazolar… Uzun lafın kısası manevi değeri ve anısı olmayanlardan bu gibi büyük ve külfetli parçalardan arınabilir en azından ayıklamalar yapabilirsiniz. ‘Ucuzlukta buldum almalıyım’ tabusu da size benzer kabusları yaşatabilir.