Belki yeni ev düzecek, evlenmeye hazırlanan bir çiftsiniz ya da belki de evinin görselinden sıkılmış ve dekorasyon yenilikleri peşinde koşan biri… Dekorasyon dergileriyle web sitelerinden dekorasyon fikirleri arıyorsanız bu içerik de oldukça işinize yarayacaktır. Dekorasyon konusunda ‘ha’ deyip te işe bir türlü başlayamamızın bir diğer sebepler de ekonomik sorunlar yani sınırlı ve yetersiz bütçeler oluyor ne yazık ki. Ama üzülmeyin zira bu iş için ayırabileceğiniz bütçe ne kadar sınırlı olursa olsun aklınızı çalıştırdığınız ve yeterince araştırma yaptığınız sürece her zaman pratik dekorasyon çözümleri bulabilirsiniz.

Bunun için önerilen en iyi fikirler; elde var olanı yenilemek, görünümünü değiştirmek ve tadilat yapmak ayrıca ‘en ucuz ‘  malzeme lere erişebileceğiniz dükkanların yerini bulmaktır. Bunun için işe evin duvar boyalarını değiştirerek başlayabilirsiniz. Bir fırça ve bir kova duvar boyasıyla senenin trend renkler ya da en sevdiğiniz tonlarla duvarlarınızda hayat verebilirsiniz. Plastik boyalar bu konuda en ekonomik olanlarıdır. Duvar kağıtları ise biraz daha maliyetlidir.

Koltuklarınız, kenarda duran pufunuz ya da mutfaktaki sandalyeler gözünüze kötü mü görünüyor? Hemen parça kumaş satan uygun fiyatlı mağazalara gidin ve beğendiğiniz renk ve desenlerde ki kumaşların yanında bir de endüstriyel zımba makinelerinden alın. Bu tarz zımbaları internetten bile çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz. Yenileme operasyonuna perdeleri de katacaksanız onlar içinde kumaş almayı unutmayın. Elbette neyi kaplayacaksanız ölçülerini alarak yola çıkın ve perde yenilemesi için de camlarınızı ölçmeyi unutmayın.Yine çok ucuza satın alabileceğiniz rengarenk kırlentlerle de odalarınıza bambaşka ifadeler katabilirsiniz.

Mutfak sandalyelerinizin, ahşap sehpaların ya da taburelerin renkleri solmuş, demode olmuş ve aşınmış olabilir. Bir kutu boya satın alarak dilediğiniz renklere boyayabilir ve hepsine yeni bir ifade katabilirsiniz.

Mutfak – Banyo Yenileme

Eğer mutfak ve banyonuz çok eski görünüyorsa işin en masraflısı bu kısımdır. Zira eskimiş ve yıpranmış yer ve duvar karolarını yıktırıp yenilemek oldukça maliyetli bir iştir. Bunun yerine çok ucuza satın alabileceğiniz derz kalemleriyle derz yenilemesi yaparak; temiz, hijyen ve ışıltılı mutfak – banyo görünümüne kavuşabilirsiniz. Bu işlem çok basittir ve herkes kolayca yapabilir. Şayet armatürleriniz çok eskidiyse bunları 50 – 60tl ye bile değiştirebilirsiniz. Yanı sıra mutfak dolaplarınız çok eskisiyse ve göz tırmalıyorsa onları da boyayabilir ya da DJ fix kağıtlarıyla dilediğiniz görünüme kavuşturabilirsiniz.

Ekonomik Işıklandırma

Aynı zamanda mutfak dolap ve tezgah altlarına yerleştirdiğiniz led ışıklarıyla evleriniz çok havalı ve modern bir görünüm alır. Oda, mutfak gibi alanların duvarlarına yapıştırdığınız stickerler ve dekoratif aynalar ise bu bölümlere bambaşka bir boyut kazandıracak. Evlerinizde aksesuar olarak kullanabileceğiniz hasır vazolar, hasır sepetler vs. vs.  en ucuza satın alabileceğiniz hem şık, hem de ucuz aksesuarları oluşturacaktır.