Evinde Giyinme Odası Önerileri nin özlemini çekenleri buraya davet ediyoruz öncelikle. İster kadın olalım, ister erkek olalım yeni yeni ciciler yani kıyafetler aldığımızda jilet gibi giysileri art arda güzel bir gardıroba asmak gibisi yoktur. Ama karanlık, kuyu gibi görünen ya da elbiselerin üst üste bindiği bir dolap kullanmak elbette zevkle giyinip kuşanmanın ve kıyafetleri zevkle giysi dolabına istiflemenin önüne geçer.

Günümüzde bütçemiz ne kadar kısıtlı olursa olsun hiç birimiz eskiden olduğu gibi 2 – 3 kat elbiseyle yetinmiyor ve aldıkça alıyoruz. Eh bu durumda da klasik dolap düzeni ne yazık ki hiçbirimiz için yeterli olmuyor. Bu kültürel ve ekonomik değişiklik ise birçok kişiyi bir giyinme odası edinmeye kadar sürüklüyor.

Ülkemizin bir tekstil atölyesi tadında hızla görkemli ve sportif giysiler ürettiğini göz önünde bulunduracak olursak bu durum aslında hiç de şaşılacak bir durum değil. Ama öte yandan giyinme odası dendiğinde hala daha insanların akıllarına illaki çok lüks evler ve içindeki giyinme odaları geliyor. Oysaki durum bundan ibaret değil. Ortalama büyüklükteki müsait metrekarelere sahip evlerde bile giyinme odaları tasarlanabilir oysaki. Yeter ki iyi planlanmış olsun. Eğer planınızı iyi yaparsanız küçük bir alana bile birçok eşyanızı sığdırabileceğiniz mükemmel dolap tasarımları konuçlandırabilirsiniz.

Giyinme Odası Dizaynı

Düzenli askılarda, çekmece, askı ve raftan üçlüsünden oluşan kombinasyonları giyinme dolaplarınıza rapte edebilirsiniz.  Fonksiyonel bir kurgu hazırlayın ve ölü alan yaratmayın yeter. Örneğin açık mutfak gibi görünen ve yatak odasıyla bağlantılı bir giyinme odası tasarlayabilirsiniz evlerinizde. Ya da bölmeli tarzda paravanlarla mekanınızı da bölebilirsiniz giyinme odası tasarlarken(yatak ardında örneğin).

Klasik giyinme odasında; en altta raflar ile çekmeceler, ortada raylı bölme, en üstte de açık raflar yer alır.  En üst raflar ise; kazak, bluz, tişört, pantolon gibi katlanacak ürünler içindir.

Giyinme Odası Stilleri

Orta yerinde bir oturma pufu bulunan bir giyinme odası da gözlere çok sevimli görünecek güzel ve yaratıcı fikirlerden olabilir örneğin. Ya da kapı ile yatak odasına geçilen stilde bir giyim odası da kullanışlı olabilir. Evin atıl durumunda olan ve kullanılmayan karanlık odaları yani apartman boşluğuna bakan odaları, giyinme odası yapmak için en ideal yerlerdendir.

Eğimli bir çatı katı da giyinme odası olacak olan en ideal bölümlerdendir. Asılacak giysiler için raylar, katlanacak kıyafetler için çekmeceler, raflar, bir dolap için en ideal bölmelerdendir. Yine bir giyinme odasının diğer olmazsa olmazı da kendinizi net bir şekilde görebileceğiniz boy aynalarıdır. Yine düzgün bir giyinme odasının düzgün ve üzerinizi net şekilde görebileceğiniz bir ışıklandırması da olması gerekir elbette.