Ferforje Aksesuar kullanmanın tam sırası… Malum bahar ayları geldi çattı. İçimizde uçuşan bahar kuşları ise tüm cıvıltıları ile dışarı çıkmaya hazır. Özellikle yazın öncüsü ilkbahar mevsiminin gelişiyle her birimiz dekorasyon alanında farklı konulara odaklanıyor ve çeşitli projeler üzerinde kurgular yapmaya başlıyoruz. Ama hepimizin derdi ortak. O da ilkbahara ve yaza yakışır son trendlerle bezeli olan şık bir ev hazırlayabilmek ve tüm ev ahalisiyle birlikte mutlu mesut yaşamak.

Baharın Etkileriyle Ferfojeye Geçiş

Dolayısıyla da ekinoksun gelişi bizleri tüy gibi hafif ürün kullanımına, soft ve pastel renkli ürünlere iterken daha estetik objelere de yönlendirmiyor değil. Bu estetik ürünlerin en başta geleni de ferforjeler. Ferforje, ürünler out door ürün kartelasında bahçe gibi açık alanlar için tasarlanmış oturma gruplarından tutunda ev aksesuarlarına kadar her ilkbahar mevsiminde öne çıkar ve bu tarz ürün satan mağazaların showroomlarında da bu tür ürün esintilerini hali hazırda görmeye başlarız.
Ferforje ürünlerin tarihi çok eskilere dayanır aslında bakarsanız. Sebebi ise eskiden ferforjelerin ahşaba göre daha kolay ulaşılır ve şekillendirilebilir olmasından dolayı daha ekonomik oluşu idi. Ne hoş ki bu güzel enstantane insanları yıllar boyu son derece estetik güzelliğe sahip olan ferforje ürün kullanımına itmiştir taa klasik çalardan beridir. Demir dövme  işçiliğinin ön palanda olduğu eski dönemlerde  saray yaşantısından tutunda Victorian dönemine kadar saraydaki şahaşahalı demir dövme örneklerini muhteşem yataklardan tutun da bir çok alanda rastlıyoruz.

Ayrıca ferforjeler her zaman ahşaba kıyasla dayanıklı ve son derece uzun ömürlü ürünler olmuştur. İşte son dönemde vintage ve retro akımlarının yeniden gündeme gelmesiyle beraber ferforje mobilya ve aksesuar kullanımı da yeniden dekorasyon gündemine oturdu. Peki nedir günümüz ferforje trendlerini tamamlayan parçalar?

Evlerinizde Romantik Ferforje Detaylara Yer Verin
Yatak odasında kullanılan demir yatak başlıkları, duvarlara asılan ferforje ürünler, ferforje duvar tabloları – panolar,  ferforje orta ve yan sehpaları, ferforje mumluklar, şamdanlar, ferforje iskeletli kotuklar, sandalyeler, iç ve dış mekanlar için hazırlanmış oturma takımları, çay takımları, ahşap kaideli masalarda kullanılan ferforje ayaklar,  çerçeveler, havlu askılıkları, elbise askılıkları,  mufak aksesuarları, aksesuar olarak evlerde sıklıkla kullanılan ferforje kafesler, lambalar, fenerler, ferforje komodinler, kitaplıklar, banyo için hazırlanmış tuvalet kağıtlıkları, ferforje tasarımı gazetelikler, kapı girişlerinde kullanılabilecek şemsiyelikler, ferforjeden açık tabak rafları, ayakkabı rafları ve daha neler neler…

Gördüğünüz gibi neredeyse ferforjeden yapılamayacak ev eşyası ya da aksesuar yok gibi. Eğer burada saydığımız ferforje bazlı ürünlerin bir ya da bir kaçı sizin elinizin altında da varsa ve ardiye gibi bir yerlere kaldırdıysanız kullanmanın tam sırasıdır. Zira mevsim en güzel, en romantik ve estetik mevsim olan ilkbahar olduğundan evlerinizin karakteristik güzelliklerini ortaya çıkarmak adına size ilham  ve imkan veriyor olacaktır. Dikkat edeceğiniz tek şey ise ferforje ürünlerinizi suyla ve güneş ışınları ile fazla karşılaştırmamak olmalı.  Aksi taktirde oksitlenerek kabuklanabilirler.