Bahar Temizliği … Büyük annelerimizin ya da annelerimizin döneminde oldukça popüler olan ‘bahar temizliği’ ritüeli elbette şimdikinden çok daha çaba gerektiren zahmetli eylemlerdendi. Zira o zamanlar odun – kömür sobalarından, isli soba borularının kirinden – pasından evi arındırmak çok daha zorlayıcıydı. Kış aylarının zahmetli zorluklarının ardından hafifletici coşkusuyla baharı karşılamak elbette bir başka sevinçli oluyordu evlerde. Ama şimdilerde de bu kavramın sürdürüldüğü haneler yok değil. Hatta bahar temizliğinin yanı sıra birçok kadın evini baharda mevsime özgü bir stile ve surete bile bürüyor işin dahası.

Eğer siz de bahar temizliği döneminde nereden başlayacağınızı hangi işin ucundan tutacağınıza karar veremiyorsanız bu yazımız sizlere rehber olacaktır. Temizlikle başlayan bu kavramı elbette tadilat, bakım, eleyerek eşya atma ve evi arındırarak yeni stilinde düzenleme çabasıyla da sürdürebilirsiniz ardından. Örneğin bu konuda iyi bir boya badana bahar karşılaması düşünüyorsanız, temizliğe şimdiden hiç başlamayın ve bu işi boya işleminin ardından yapın deriz.

Bahar Temizliği

Öncelikle işlerinizi için teçhizatınızın eksksiz omasına özen gösterin. Oldukça yorucu bir işe hazırlandığınızı unutmayın. Hijyen ürünlerinden yüzey temizleyicilerine, havlu – pamuklu ıslak – kuru kullanılabilecek niteliklerdeki bezlere (cam bezi ve micro fiber toz toplar bezler de buna dahil) temizlik süngeri, inatçı kirler için fırçalar, süpürge – faraş, parlatıcı, arındırıcı , eldiven, çöp torbası, fazlalıklar için organizer kutuları gibi ürünlerin tam oldğundan emin olun. Zİra tüm bunlar işlem sürecinizi kısaltacaktır.
Şimdi temizlenecek bölümü yani odayı seçin. Kapının dışından şöyle bir odayı objektif gözlerle süzün bakalım. Hatta inanmayacaksınız ama bu konuda odayı fotoğraflayarak yapılacak yenilik çalışmalarını tespit etmek çok daha kolay olacaktır. Fotoğrafladığınız odanın resmine boş zamanlarınızda ara ara bakıp eksiklik konusundaki tespitlerinizi bir kağıda yazabilirsiniz(elbette bu işlemi önceden yapmalısınız)

İş programınızı listelediyseniz öncelikle tekstil ürünleri ile işe koyulmalısınız. Örneğin söz konusu olan yer yatak odası veya yumurcakların odası ise yorganları yıkayabilir ya da temizleyiciye verebilirsiniz. Ardından tüm evin perdelerini bir sıralama diziminde yıkamaya yönelmelisiniz. Halılarınızı yıkatmayı asla ihmal etmemelisiniz. Tüm yıl halılarınızın üzerinde biriken mite türevi bakteri ve artıklardan gerçek manada arınmanın en iyi yolu budur zira. Ayrıca halılarınızı tüm bu sağlığa zararlı kir artıklarından koruyacak olan Wellsoft halı örtüsü modelleri ne bakmayı da ihmal etmeyin diyoruz.

Bu işlemleri yaparken gözlerinize takılan ve her zaman ayak altı fazlalığı olan ama atmaya bir türlü kıyamadığınız fazlalıkları da koca bir poşete ya da  organizer kutusuna koyup ardiyeye koymalısınız. Ya da ihtiyaç sahiplerine dağıtın deriz.

Atmak konusunda kararsız kalıyorsanız ürünü en son ne zaman kullandığınızı anımsayın Eğer 2 – 3  sene öncesindeyse kesinlikle atmalısınız. Zira bu eşya ya da obje gerçekten de evinizde kalabalık yamaktan başka bir işe yaramıyor demektir.

Mutfak Detaylı Temizliği

Mutfaklar her zaman çok fazla dolap, organizer kısmı, çekmece, kap – kacak, çatal vs. içerdiğinden buraya detaylı temizlik için en az bir – iki gününüzü ayırmanızı öneririz.

Giysi Odası Ve Gardırop Temizliği

Eğer her şeyinizin asılı olduğu bir giyinme odanız varsa işiniz daha kolay. Sadece baharlık ve yazlıklarınızı havalandırabilir, kışlıklarınızı da koruma kılıflarına yerleştirebilirsiniz. Bu bölgeye naftalin ve güzel kokulu ürünler eklemenizi de öneririz. Ama eğer depolama alanınız yoksa tek çare temiz olduğundan emin olduğunuz kışlık kıyafetlerinaftalinleyerek hurçlara kaldırmak olacak. Geçen sezon hurçlara kaldırdığınız baharlık – yazlık kıyafetlerinizi de sakın açık havada havalandırmayı ihmal etmeyin. Ayakkabılara gelecek olursak kışlık bot – çizme türevlerini temizleyerek büyük ayakkabı organizer kutularına kaldırmanızı öneririz.

Balkon Teras Temizliği

Bahar demek, balkon ve terasları kullanıma açmak demektir. Bu bölgelerde karşılaştığınız kuru dal ve yaprak kalıntıları, hemen ortadan kaldırmanız gereken yabancı maddeler olacaktır. Sonrasında hijyen sağlayan ürünlerle bu bölgeleri baştan aşağı tazyikli su ile temizlemek hatta yıkamak en güzeli olacaktır. Ardından bir parça gliserin damlatılmış su ile sildiğiniz camlar ise oluşacak su lekelerini öneyecektir bilginize.

Ayrıca kapı önünde ve bahçe çevresinde  iştimai nitelikli küçük bir bahçe temizliği yaparsanız, (çim biçme- bitkilerin dallarını budamak gibi)  uzun süre balkon ya da  terasınızı kirletecek durumlarla karşılaşmazsınız.