Epoksi mobilya trendi ile evlerinizi yenileyebilirsiniz. Mekanlarınızda hep aynı materyalleri kullanmaktan sıkıldınız mı? Ahşap, plastik ya da metal görmekten sıkıldıysanız bugün farklı bir alternatif önerimiz var sizlere. O da son yılların trend ürünü epoksi yani resin kullanımı…

Epoksi kaplamalı ürünlerle evlerinizde takdire şayan, ışıltılı eşyalarasahip olabilir bu ürünleri satın alabileceğiniz gibi hatta DIY yani kendin yap projesiyle kendiniz bile tasarlayabilirsiniz. Çevresel etkilere karşı dayanıklı olan bu ürün, en az ahşap ve metal kadar dayanıklı, kullanışlı ayrıca da şık bir üründür. Örneğin Epoksi kaplamaları;  kara – deniz, rüzgar- fırtına, dalga, hava değişimleri donma-çözünme,  kimyasal etkilere son derece dayanıklıdır

Epoksi Nerelerde Kullanılıyor?

İnşaat ürünlerinin yapıştırılmasından betonarme ürünlerinin montesine kadar bir çok alanda kullanılan epoksi, cam görünümlü şeffaf bir görsel sağlar mekanlarda. Yüzey koruyucu olarak ya da derz kaplamalarında da dolgu ve parlaklık veren bir malzeme olarak kullanılır. Hammaddesi ise reçinedir. Aynı zamanda mükemmel bir çatlak gidericisidir. Kimyasallara, sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Hijyeniktir, kir tutmaz. Zeminlerde uygulandığında parlak olmasına rağmen kaymazlık sağlar. Solventsiz ve son derece sağlıklı olan bu ürün son derece de dekoratiftir. Bu açıdan doğa dostu ve insan sağlığına zararsız olduğundan mekanlarınızda güven içinde kullanabilirsiniz.

Mekan tasarımlarında eşsiz imkanlar sunabilen doğal reçine epoksi ürünleriyle günümüzde en güzel masa, sandalye, sehpa, ev ünitesi ürünleri tasarlanabiliyor. Girdiği kalıba göre anında şekil alabiliyor olması, kuruduğunda kalıptan rahatlıkla çıkarılabiliyor olması çeşitli varyasyon, renk desen ve efektlerde kullanılabiliyor olması ise ayrı pratik ve görsel güzellik sağlıyor. Bu anlamda da her mekan stili için doğru dekorasyon aracı olan epoksi materyali yaşam ya da çalışma alanlarına uyum sağlayabilmesiyle gündeme geliyor.

Zemin kaplama alanında kullanılmasının yanında oldukça avantajlı olan bu kaplama malzemesi geniş kullanım alanı türevlerinde de tüm yüzeylere uyumludur. Bu nedenle de günümüzde rüzgar tribünlerinden, fabrikalara, ev- mutfak-banyo, kafe, otel, işletme tezgahlarına hatta spor salonlarına kadar her yerde kullanılıyor. Bunun en büyük nedeni hem şık, hem de fiziksel ve kimyasal etkilere karşı en dayanıklı madde olması.

Bu anlamda günümüzde epoksi trendinin en çok uygulandığı alansa ceviz ya da ahşap masalarda bulunan boşlukları estetik bir biçimde doldurulması ve kullanılması. Ayrıca bu dekoratif masalar farklı renk karışımları ile renklendirilebiliyor içine ışıltılı simli ürünler katıştırılarak parlatılıyor yanı sıra ışıklandırılabiliyor. Günümüzde epoksi malzemesiyle  harika abajurlar, lambalar hatta muhteşem takı ürünleri yapılabiliyor.

Epoksi Fiyatları

Tek dez avantajı ise piyasada satılan hazır epoksi tasarımlı ürünlerin fiyatlarının biraz tuzlu olması. Örneğin sadece epoksi karışımından ya da ahşap malzemelerle detaylandırılmış ürünlerden satın almaya kalksanız bile hatırı sayılır miktarlarda para ödemelisiniz. Ama bunun yanı sıra internetten kolaylıkla epoksi karşımı satın alabilir ve kendi  ev mobilya ya da aksesuar tasarımlarını kolaylıkla tasarlayabilirsiniz.

Bunun için iki karışımı belirtilen ölçülerde homojen biçimde karıştırmanız ve uygun kalıba dökerek önerilen sürede beklemeniz gerekiyor. Ürünlerin tasarımı ise tamamen sizin hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza kalmış.