Sizce ideal banyo dekorasyonu nasıl olmalı?… Çoğu zaman bizler farkında olsak da, olmasak da banyo dekorasyonu klasik bir oda dekorasyonu yapmaktan çok daha zordur. Bunun sebebi ise banyonun evin diğer bölümlerinden farklı ihtiyaçlar için kullanılmasından kaynaklanır. Yanı sıra banyo dekorasyonu demek, küçük metrekarelere sığdırılacak olan büyük bir işlevsellik alanı da demektir. Elbette tüm bunların yanı sıra şıklık ve neme dayanıklı bir ortam tasarımı da gerekir. Yanı sıra sağlıklı ve hijyen bir alan yaratmak da cabası … Banyo tasarımınızda işlevselliğin yanı sıra nasıl bir tarzda banyo yaratmak istediğinizde önemlidir. Her şeye rağmen banyonun olmazsa olmazları bellidir ve siz bu olmazları oluştururken yaratmak istediğiniz stili ve tüm yukarda saydığımız önemli özellikleri de göz önünde tutmalısınız.

Her ne tarzda tasarlanırsa tasarlansın bir banyonun fonksiyonel olabilmesi için doğru aydınlanması şarttır. Tavan ve farklı noktalarda kullanılabilecek olan tepe ışıkları, ayna yanı aplikleri, ledler, tezgah aynasının ön ve çevresini aydınlatan farklı seçeneklerden her biri emrinize amade olacak bu konuda.

Hijyen konusu da elbette banyo tasarlarken ilk planda olmalı ve göz önünde bulundurulmalı. Zira yanlış tasarlanan, eksik alt yapılı ve tesisat sorunlu bir banyo kadar can sıkıcısı yoktur. Tavan arasından zeminden, duvar aralarından, tesisattan sızan sular ilerde sizleri üzmemeli. Bu yüzden her önlemi almalı ve ilerde yıkılacak, kırılacak olan seramik ya da yer karolarıyla uğraşmamalısınız. Fayans araları, dolgular, fayans kalitesi, tesisat ürünleri, işçilik kalitesinden tutunda lavabo, küvet etrafında kullanılan dolgu malzemelerinin, silikonların kalitesi bile bu konuda çok önemlidir.  Bu yüzden modern bataryalar, kaliteli duş kabinleri, kaliteli klozet – sifon takım donanımlarında paradan kaçınmamanızı öneririz. Yanı sıra banyonuzu rutubet ya da kötü koku gibi konulardan korumak içinde çağdaş havalandırma sistemlerinden yararlanmanız günümüzde neredeyse olmazsa olmazlardan.

Banyo Organizer Dolapları

Hilton banyo stilleri hayatımıza girdi gireli beri banyolarda olması gereken ve elimizin altında bulunması gereken bir sürü işlevsel ürün ve eşya, bu sayede güzelce istiflenebiliyor ve göz ardı ediliyor. Biliyorsunuz ki banyoda elimizin altında bulunması gereken bir sürü ekipman var. Bu yüzden de şampuan, temizlik ürünleri, bakım – kozmetik ürünleri, deterjanlar, havlu, makas, tuvalet kağıdı gibi bir sürü ürün için fazlaca dolap yaratmayı unutmamalısınız banyolarınızda.

Forma Ve Tarza Göre Banyo

Farklı banyo tasarımlarından söz etmek gerekirse ince – uzun bir banyo stili için minimal, modern ve düz tasarımlardan yararlanmanızı öneririz. Zira çok eşya ve ıvır zıvır koyabileceğiniz yeriniz olmayacaktır kuvvetle muhtemel ince – uzun bir banyoda. Kare formlu bir banyonuz varsa da daha şanslısınız çünkü geniş ve ferah algısı yaratacak bir banyoya sahipsiniz demektir. Bu noktada da tüm kenar alanları olabildiğince kullanmanızı öneririz. Eğer gep geniş metrekarelere sahip bir banyonuz varsa banyonuza ziyan edip baştan başa ful aksesuar süsleme ürünleriyle doldurmamanızı öneririz. Zira canımın geniş banyonuzu doldurarak ferahlık algısını bozabilirsiniz.

Banyolarınızı Nasıl Güzelleştirebilirsiniz?

Banyo güzelleştirirken elbette oda güzelleştirmek kadar bol alternatifiniz olmayacak. Bunun yerine şık renk, stil, doku ve desenlerdeki fayans – karo çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. Yine modern, klasik ya da ışıltılı armatürlerle de farklılık yaratabilirsiniz. Örneğin klasik bir banyoda kurnalı bir Osmanlı stili dahi yaratabilirsiniz. Yanı sıra banyolara ahşabı taşımak, sıcak bir tasarım yaratmanızı sağlar. Elbette banyonuzu yeşil bitkiler, güzel bir klozet halısı takımı ve güzel bir sabunluk seti ile taçlandırabilirsiniz. Unutmadan yere değmeyen dolap, klozet, tezgah ya da lavabo stilleri hem hijyen temizlik açısından daha pratiktir hem de daha geniş bir banyo algısı yaratır.