Evlerde İlkbahar Dekorasyonu kurgusu yapmak sandığınızdan da kolay… İlkbahar mevsiminin  ve elbette ardından yaz mevsiminin gelmesiyle içimizde oluşan enerji patlaması ortaklaşa hissettiğimiz duygulardandır. Haliyle insan ister istemez bu enerjiyi yaşam alanlarına yansıtmak ve evine de bir bahar havası getirmek istiyor. Mobilyalarını yeni değiştirmiş biri olsanız da, evde yıllardır yenilik adına hiçbir işlem yapamamış olsanız da bu eylem gözünüzü korkutmasın. Çünkü çok küçük bütçelerle de evlerinize bahar havasını getirebilirsiniz.

İlkbahar demek, öncelikle renk skalasında ortaya çıkan değişiklik demektir. Elbette bu yenilenme bahara özgü desenler, renk geçişleri ve enerjik formlardaki mobilyalar ya da obje – aksesuar tarzındaki değişikliklerle olabilir. Peki evlerimize baharı getirmek adına enerji dolu ufak tefek değişiklikleri nasıl yapabiliriz gelin hep birlikte inceleyelim.
Güneşin Enerjisini Evlerinize Taşıyın!

İlkbahar ve yaz aylarında  kesinlikle motivasyonumuzu en çok arttıran şey gökyüzünde güçlü ışıltısıyla parlayan güneştir. Elbette yeşeren doğa, çiçeklenen ağaçlar ve kuş cıvıltıları da bu muhteşem resmin güzelliğini donatan diğer öğelerdendir. Dolayısıyla da mekanınızdaki sıcaklığı arttırmak için güneşin gücünden maksimum derecede yararlanabilirsiniz.

Bu konuda eğer tül ve fonlarınız koyu renkliyse açık renklere geçiş yapabilirsiniz. Hatta parlak güneş renklerini fon perdelerinize taşıyarak sarı tonlarında kumaş perdelere bile pencerelerinizde yer verebilirsiniz. Yanı sıra açık renkli pastel tonlar ya da flöresan canlı renklerdeki derinlik ve doku türevlerini de her alanda evinize taşıyabilirsiniz.

Yine bahara yaraşır canlı renk (sarı, mavi, kırmızı yeşil gibi sıcak tonları seçebilirsiniz)  ve desenlerdeki kanepelere de geçiş yapabilirsiniz. Örneğin internette kısa bir araştırma yaptığınızda 400 – 500 tl bütçeli örtüler diktirerek kanepelerinizin yüzünü bu şekilde güldürmeniz mümkün.

Ek olarak yemek masanızın etrafındaki sandalyeleri de eğlenceli ve floral desenli kılıflarla kaplatabilirsiniz. Yine koyu renkli ahşap görünümünden sıkıldıysanız sandalye ve koltuklarınızın hatta sehpalarınızın rengini açık ve sempatik renklere boyayabilirsiniz. Bu konudaki en iyi fikirse duvarları açık ve pastel tonlara boyamaktır. Bu sayede taze ve ferah bir baharı evinizin ruhuna katabilirsiniz.

Tipik Bir Bahar Evi

Gündüz güneşin gücünden faydalanırken bahar aylarında asla gece saatlerinde de evlerinizi ışıktan mahrum bırakmamalısınız. Bu konuda evinizin stiline uygun olan ahşap ya da metal lambaların şıklığından, kristallerden ya da lambaderlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin hasır ya da bahara uygun keten kaplamalı abajurlar çok hoş bir fikir olabilir.

Eklektik dekorasyon stilleri aslında baharı en güzel anlatan, gözler önüne seren bir tarzdır. Zira eklektizm karışık ve renkli bir tarz içerir. Baharın ta kendisi de tazelik ve renklilik demek olduğundan eklektik stilleri bahar aylarına özgü olarak evlerinize taşıyabilirsiniz. Burada patch worklü rengarenk kırlentler,  renkli kilim ya da halılar en iyi fikirlerdendir. Yanı sıra halılarınız için bahara özel olarak tasarlanmış coşkun renkli Welsoft halı örtülerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Yine bu eklektik stile uyacak olan son trendlere uygun geometrik ya da vintage tasarımlı  duvara dayanarak kullanılan açık stildeki kitaplıklar göz çok hoş görünecektir.

Ayrıca elinize aldığınız sevimli boya renkleri ve baskılı stencil kağıtlarıyla ahşap taburelerinizi boyayarak ve baskılar yaparak bahara özgü harika bir yenilik yaratabilirsiniz evlerde.

Ayrıca Hint işi aynalar, rengarenk sürrealist ve modern tablolar, pratik ve renkli aksesuarlar bahar kokan bir evin olmazsa olmazlarındandır. Ve elbette çiçekler… Bahar mevsiminde doğayı tazeleyen çiçeklerden renk renk evlerinizde sergilemeyi sakın unutmayın. Mevsime özel mis kokulu bu çiçekleri evinizin girişinden mutfağa, salondaki yemek masasından her noktaya kadar vazolara, çömleklere istifleyerek dizmeyi sakın mı sakın unutmayın diyoruz.