Evlerde Soft Işıklandırma size sandığınızdan daha çok huzur sağlayan formüllerden biridir.Evlerde doğru bir aydınlatma yapıldığında her zaman mobilyalarınız, aksesuarlarınız ve dahi duvarlarda yer alan doku- renk-tablolara kadar tüm detaylar,  kendini çok daha iyi gösterecektir. Yanı sıra evlerde yapılan doğru ve dinlendirici soft ışıklandırma kaynakları, sizlere gerçek manada tüm yorgunluğunuzu çıkarabileceğiniz ortamı sunacağı gibi; kitap okumak, tv izlemek gibi aktivitelerde de maksimum hizmet sunar. Aksi taktirde yanlış ışıklandırma ya da yanlış konuçlandırılmış ışıklandırmalar evinizi kötü gösterdiği gibi gözlerinize batan ve sizi rahatsız eden bir güç kaynağına dönüşebilir.

Günümüzde ışığı gizleyen şeffaf karpuz lamba stilinde tasarlanan avize tipleri halen daha kullanılıyor olsa da çıplak bir görsele sahip olan örneğin; metal, demir ya da ferforje iskelet formundaki hatta  XL boyutlarda çıplak ampul stilleri de ön plana çıkıyor.

Şayet bu modern tasarımlı ampullerden kullanacaksanız gözlerinizi yormayacak ama aynı oranda da yeterli aydınlatmayı sağlayacak ortalama volt gücünde ampullerden yararlanmanızda fayda var. Yanı sıra bu tarz ampul seçimlerini soft ve gün ışığı nitelendirmesiyle adlandırılan tarzlarda yapmanızda fayda var. Eğer salonunuz küçükse tek bir avizeden yararlanmanız yeterli olacaktır. Ama salonunuz ortalama büyüklükteyse sizin için 2 farklı küçük avize yeterlidir. Eğer oturma odanız ya da salonunuz çok genişse artı olarak köşe aydınlatma türevleri olan ayaklı lambaderlerden, aplik ya da led ışıklandırma sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

Direkt Aydınlatma mı Endirekt mi?

HyperFocal: 0

Aslında yaşam alanlarınızda aydınlatma projesi yaparken kendinize soracağınız kilit soru budur. Yani direkt aydınlatma mı yoksa endirekt aydınlatma mı kullanmak istiyorsunuz? Bize soracak olursanız farklı istek ve aktiviteler için alternatifli ve zengin ışıklandırma sunacak bir evde her ikisi de gereklidir.  Örneğin hem çıplak ampul stiline yönelik iskelet türevi avizelerden kullandığınızda bu stili kalabalık misafirlerinizi ağırlarken yüksek aydınlatıcı niteliklerde kullanabilirsiniz. Ama yalnız geçireceğiniz akşamlar içinse farklı bir kullanım alternatifi olarak dinlendirici ve şeffaf camlı avize türleri de dinlenme zamanlarınız için mutlaka salonunuzda yer almalıdır. Bu tarz ışığı doğrudan göze yansıtmayan şeffaf tasarımlı bir avize ya da lambader dinlendirici kullanım şekli için uygun olur.

  Ayrıca kontrol edilebilen kısılıp açılabilir nitelikli; aplik, avize ya da ayaklı lambalar bu yönden her zaman daha çok işinize yarar niteliklerdedir. Direkt aydınlatmalarda ışık kaynağından %100 yararlanırken endirekt aydınlatmalardansa % 5 – 10 arası yararlanabileceğinizi unutmamalısınız. Şeffaf alçıpan duvar ya da tavan stillerinin ardına gizlenen ışık kaynakları dinlendirici nitelikli endirekt aydınlatma çeşitlerindendir örneğin.

Bölgeye Göre Aydınlatma Seçimi

Gösterişli salon lambaları her ne kadar kalabalık misafir gruplar için elverişli olsa da ölü noktalar olarak adlandırılan köşelere de sözünü ettiğimiz ayarlanabilen ve şeffaf tasarımlı lambader yerleştirmenizde fayda var. Böylelikle salonlarınızın orta noktasını ortamı ferahlatan güçlü ışıklarla aydınlatabilir, köşe noktalar içinse soft ışıklandırma tercihlerinden yararlanabilirsiniz. Yanı sıra raflarda dizili aksesuarları, tv ünitenizi, duvar tablolarını veya aksesuarlarınızı göz alıcı bir şekilde vurgulamak isterseniz de led ampüllerin gücünden yararlanabilirsiniz.

Bu konuda raylı spotlar da ilginç bir fikir olabilir. Yanı sıra dokunmatik lambaderler son dönemde dokunduğunuz anda ışık veren ve her dokunduğunuzda  artan ve eksilen ışık gücü ile bu aralar ön palana çıkıyor.

Bu gibi bir lambayı hemen yanı başınızda bulunan yan sehpanız ya da yatak ucunuzda baş ucu şifonyerinizde değerlendirebilirsiniz. Ayrıca soft ışık kaynağı olarak kullanabileceğiniz gergi tavanlarsa evler için son derece estetik ışık kaynaklarındandır.

Kısacası film izlerken konsantre olmak için ışığın tatlı bir fon gibi arka planda kalması gerektiğini ya da pc kullanırken ışığın arkadan pc nizin ekranına parlaklık vererek vurmasını istemezsiniz. Ya da kitap okurken arkadan yeterli yumuşaklıkta bir ışık vurması gerektiğini de … Bu yüzden evinizin sadece merkezinde bulunacak olan güçlü – kuvvetli bir ışık kaynağının sizler ve tüm ev halkı için yeterli olmayacağınız aklınızdan çıkarmamalısınız.