Raylı dolap seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Evlerin genişlik metre kareleri küçülürken ve modern mobilya üretimi geliştikçe raylı dolap sistemi vazgeçilmezlerimiz arasında olmaya başladı. 90 lı yılların sonlarında ve 2000lerin başından itibaren oldukça popülerleşen bu mobilya türevine gelin bu gün hep birlikte mercek tutalım.

Ray dolapların kapakları, klasik dolaplarda olduğu gibi kendinize doğru açılmaz ve kapaklar sürgüler üzerinde bir rayda ilerler. Bu sistemle çalışan dolaplara ise sürgülü ya da raylı dolap denir. Ray dolaplar, yerden kazandırdığı gibi kullanımları da oldukça pratiktir. Sıradan kapaklı dolaplar oda içi mesafeleri oldukça daraltırken, ray dolap bu eksiltmeyi yapmaz. Kısacası yer tasarrufu konusunda işlevseldir. Ayrıca menteşelerinden koparak ayaklarınıza düşen dolap kapak kazalarından da sizi korur.

Ray Dolap Asansör Askı Sistemleri

Eğer tavana kadar uzayıp giden bir dolap istiyorsanız (ki bu giysilerinizi dilediğiniz şekilde istifleme imkanı sunar’ tepelere tırmanmamak için askılı raf sisteminden yararlanmanız gerekir. Bu sistem ise günümüzde tasarlanan tüm raylı dolap sistemlerinde bulunuyor. Ayrıca günümüzde tasarlanan modern birçok raylı dolap sisteminde aksesuarlarınızı yerleştirebileceğiniz ideal ve konforlu aksesuar reyonları yer alır. Söz gelimi;  Kemer, kol düğmesi, eşarp, gözlük takı gibi aksesuarlarınızı birbirine karışmadan düzen içinde bu reyonlardan seçebilirsiniz. Hatta bazı raylı dolapların içinde kuyum, mücevher gibi değerli eşyalarınızı saklayabileceğiniz kasa bölmeleri bile bulunuyor. Eğer raylı bir dolap alacaksanız ya da yaptıracaksanız kesinlikle bu dolabın uzun ömürlü olması için sağlam materyal ve akşamlardan yapılması gerekir. Sunta lam gibi malzemeler çarçabuk döküleceği gibi ahşap , ceviz gibi örnekler yıllar yılı size kullanım imkanı verir. Yanı sıra, vida, menteşe, bağlantı yerlerinin ince aksamı da kaliteli malzemeler ve kaliteli işçilikle yapılmış olmalıdır. Bir dolap satın almadan veya yaptırmadan önce kullanılan malzemeleri iyi bilmeli, buna göre tercih yapmalısınız.

Dolap alacağınız zaman her şey de olduğu gibi mutlaka elinize metrenizi alarak ölçüm yapmanız gerekir. Böylece dolabı koyacağınız yeri belirleyin ve sonrasında hayal kırıklığı yaşamayın.

İhtiyaca Göre Raylı Dolap Seçimi

En çok hangi tür kıyafet kullanıyorsunuz, katlanabilir spor kıyafetler mi yoksa iş – ofis ve davetler için asılması gereken kıyafetler mi? Öncelikle bunu gözlemleyin ve ona göre ya bol gözlü ya da bol askılı ürünler seçin deriz. Zira ray dolap tasarımları asla tek tip değildir.

Ray Dolapta Dış Tasarım Seçimi

Elbette ray dolaplar büyük oranda yatak odasında çocuk odalarında ya da antre girişlerinde portmanto niteliğinde de kullanılıyor. Bunun için genel mobilya uyumunu göz önünde tutmalısınız. Örneğin ray dolabı kullanacağınız odada hangi renkler hakim? Açık renk mi yoksa koyu renkler mi kullanılmış? Ağır stilde mi yoksa sportif stilde mi bir döşeme havası hakim buna göre ray dolap stilinizi belirleyebilirsiniz. Eğer her şeye rağmen hala da ha kafanızda bir stil önerisi oluşmadıysa internete ve moda dergilerine de göz gezdirebilirsiniz. Bu içeriğimizde de sizlere Raylı Dolap Seçerken Neler Dikkat Edilmeli konusunda yardımcı olmaya çalıştık.